Szeretne egy mangalicát ajándékba?
Akkor keressen kátyúsabb utakat, mint ami az osztrák határ közelében fekszik. Egy mangalicát ajánlanak fel ugyanis az albertkázmérpusztaiak annak, aki a sajátjuknál kátyúsabb belterületi utat mutat nekik a megyében.
Eddig is szörnyű állapotban volt ez a szakasz, de most, hogy többen járnak arra, még több panasz érkezik Járdán Krisztina polgármesterhez. A Mosonszolnokról az osztrák határ felé vezető útvonal olyannyira kátyússá, szinte járhatatlanná vált, hogy több mint egymilliárd forintot kellene rákölteni. A rekonstrukció terve már évekkel ezelőtt elkészült, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. még keresi rá a forrást.
Bár szinte járhatatlan az út, mégis megnőtt a forgalom Mosonszolnokon, Albertkázmérpusztán keresztül az osztrák–magyar határ irányába, mióta a hegyeshalmi kishatárt lezárták a gépkocsik előtt.
Hirdetés
Amikor beérünk Albertkázmérpusztára, és már-már látnánk a fényt az alagút végén, azaz az ausztriai oldalt, akkor jön a neheze: végigvergődni a kistelepülésen anélkül, hogy bármilyen kár is keletkezzen az autónkban. Többen is panaszkodtak az úttal kapcsolatosan.
– Eddig is szörnyű volt az út minősége, de mióta többen járnak erre, rengeteg panasz érkezik felém. A legkellemetlenebb, hogy határ menti útról beszélünk, mely szégyenletes képet fest Magyarországról – hangsúlyozza Járdán Krisztina várbalogi polgármester.
A helyismerettel rendelkezők a balesetveszélyes szakasz helyett földutakon kerülnek, míg sokan az előkerteken keresztül haladva vészelik át a "nyaktörést". A fenti szakasz állami tulajdonban van, a Várbalogot Albertkázmérpusztával összekötő viszont önkormányzati. A valamikor még aszfaltburkolatos útra is ráférne egy alaposabb felújítás, de egyelőre a szűkös költségvetésből a gréderezésre futja.
Most nem sok az esély arra sem, hogy Albertkázmérpusztánál zökkenőmentesen léphetünk át a sógorékhoz – legalábbis ez derül ki számunkra a Magyar Közút Non- profit Zrt. válaszából.
– Az út országhatár és Mosonszolnok közötti szakasza rossz állapotú, teljes körű felújítása szükséges lenne, de ez egyelőre elmaradt a szükséges forrás hiánya miatt.
Az említett szakasz szerepelt az úgynevezett "határ menti projektek" között, amelyet a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2012-ben indított a határhoz vezető utak felújítására. A program végrehajtása során a Magyar Közút Nonprofit Zrt. 2013-ban elkészítette az útszakasz felújításához szükséges műszaki terveket, valamint az érintett szakhatóságok által előírt tanulmányokat.
– Elkészíttettük a Natura 2000 hatásbecslést, illetve előzetes környezeti hatásvizsgálatot, amelyekre az illetékes környezetvédelmi hatóság jóváhagyást adott. Ezenfelül elkészíttettük a szükséges régészeti tanulmányt is, amelyet a Kormányhivatal Örökségvédelmi Hivatala hagyott jóvá. A felújítandó útszakasz hossza miatt (12,4 kilométer) jelentős forrás – több mint 1 milliárd forint – szükséges a felújításhoz. Sajnos ebben a programban nem állt rendelkezésre a pénz, hogy megvalósulhasson, így társaságunk keresi az újabb lehetőséget, hogy az útszakasz megépüljön – emelte ki a szóvivő, aki szerint az útszakasz állapota sajnos annyira leromlott, hogy karbantartási eszközökkel érdemi javításra nincs lehetőségük, csak a balesetveszélyes hibák kijavítását tudják elvégezni.
Az albertkázmérpusztaiak megelégelték, hogy életveszélyes körülmények között tudnak csak közlekedni. Ezért elhatározták, hogy egy mangalicát ajánlanak fel annak, aki a térségben még tud mutatni olyan belterületi szakaszt, ahol egy kilométeren belül ennyi kátyú lenne.
– Naponta több száz autó halad át a településen reggel 5–8 és délután 4–7 óra között, holott életveszélyes az út. Javítás másfél éve nem történt. Mi nem sztrádát akarunk egymilliárdból, hanem egy közlekedésre alkalmas utat – emelte ki Bertalan Attila, a mangalicák tulajdonosa, aki abban bízik, hogy felajánlásukkal sikerül elérni a változást.
Forrás és fotó: kisalfold.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés