Akkor keressen kátyúsabb utakat, mint ami az osztrák határ közelében fekszik. Egy mangalicát ajánlanak fel ugyanis az albertkázmérpusztaiak annak, aki a sajátjuknál kátyúsabb belterületi utat mutat nekik a megyében.

Eddig is szörnyű állapotban volt ez a szakasz, de most, hogy többen járnak arra, még több panasz érkezik Járdán Krisztina polgármesterhez. A Mosonszolnokról az osztrák határ felé vezető útvonal olyannyira kátyússá, szinte járhatatlanná vált, hogy több mint egymilliárd forintot kellene rákölteni. A rekonstrukció terve már évekkel ezelőtt elkészült, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. még keresi rá a forrást.

Bár szinte járhatatlan az út, mégis megnőtt a forgalom Mosonszolnokon, Albertkázmérpusztán keresztül az osztrák–magyar határ irányába, mióta a hegyeshalmi kishatárt lezárták a gépkocsik előtt.

Amikor beérünk Albertkázmérpusztára, és már-már látnánk a fényt az alagút végén, azaz az ausztriai oldalt, akkor jön a neheze: végigvergődni a kistelepülésen anélkül, hogy bármilyen kár is keletkezzen az autónkban. Többen is panaszkodtak az úttal kapcsolatosan.

– Eddig is szörnyű volt az út minősége, de mióta többen járnak erre, rengeteg panasz érkezik felém. A legkellemetlenebb, hogy határ menti útról beszélünk, mely szégyenletes képet fest Magyarországról – hangsúlyozza Járdán Krisztina várbalogi polgármester.

A helyismerettel rendelkezők a balesetveszélyes szakasz helyett földutakon kerülnek, míg sokan az előkerteken keresztül haladva vészelik át a "nyaktörést". A fenti szakasz állami tulajdonban van, a Várbalogot Albertkázmérpusztával összekötő viszont önkormányzati. A valamikor még aszfaltburkolatos útra is ráférne egy alaposabb felújítás, de egyelőre a szűkös költségvetésből a gréderezésre futja.

Íme, a díj! Egy szép nagy mangalica!
 

Most nem sok az esély arra sem, hogy Albertkázmérpusztánál zökkenőmentesen léphetünk át a sógorékhoz – legalábbis ez derül ki számunkra a Magyar Közút Non- profit Zrt. válaszából.

– Az út országhatár és Mosonszolnok közötti szakasza rossz állapotú, teljes körű felújítása szükséges lenne, de ez egyelőre elmaradt a szükséges forrás hiánya miatt.

Az említett szakasz szerepelt az úgynevezett "határ menti projektek" között, amelyet a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2012-ben indított a határhoz vezető utak felújítására. A program végrehajtása során a Magyar Közút Nonprofit Zrt. 2013-ban elkészítette az útszakasz felújításához szükséges műszaki terveket, valamint az érintett szakhatóságok által előírt tanulmányokat.

– Elkészíttettük a Natura 2000 hatásbecslést, illetve előzetes környezeti hatásvizsgálatot, amelyekre az illetékes környezetvédelmi hatóság jóváhagyást adott. Ezenfelül elkészíttettük a szükséges régészeti tanulmányt is, amelyet a Kormányhivatal Örökségvédelmi Hivatala hagyott jóvá. A felújítandó útszakasz hossza miatt (12,4 kilométer) jelentős forrás – több mint 1 milliárd forint – szükséges a felújításhoz. Sajnos ebben a programban nem állt rendelkezésre a pénz, hogy megvalósulhasson, így társaságunk keresi az újabb lehetőséget, hogy az útszakasz megépüljön – emelte ki a szóvivő, aki szerint az útszakasz állapota sajnos annyira leromlott, hogy karbantartási eszközökkel érdemi javításra nincs lehetőségük, csak a balesetveszélyes hibák kijavítását tudják elvégezni.

Az albertkázmérpusztaiak megelégelték, hogy életveszélyes körülmények között tudnak csak közlekedni. Ezért elhatározták, hogy egy mangalicát ajánlanak fel annak, aki a térségben még tud mutatni olyan belterületi szakaszt, ahol egy kilométeren belül ennyi kátyú lenne.

– Naponta több száz autó halad át a településen reggel 5–8 és délután 4–7 óra között, holott életveszélyes az út. Javítás másfél éve nem történt. Mi nem sztrádát akarunk egymilliárdból, hanem egy közlekedésre alkalmas utat – emelte ki Bertalan Attila, a mangalicák tulajdonosa, aki abban bízik, hogy felajánlásukkal sikerül elérni a változást.

Forrás és fotó: kisalfold.hu

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás