Amikor kezünkbe veszünk egy talajvizsgálati eredményt, a pH után gyakran az NPK és mikroelem-ellátottságra ugrunk. Van ott azonban még egy szám, amelyet nem hagyhatunk figyelmen kívül: a humusz.

A Magro.hu, a Démétér Biosystems és az AGRO.bio közös webes szemináriumán számos kérdés elhangzott a talajvizsgálati eredményekkel kapcsolatban: hogyan javíthatjuk a pH-t, a tápanyag-ellátottságot, vagy a talaj kötöttségét. Ugyan mind fontos az egészséges talaj megteremtéséhez, azonban a kulcselem a gyakorta mellőzött és félreértett szerves anyag.

Mi is az a szerves anyag?

A növényi maradvány, szerves anyag és humusz kifejezéseket sokszor keverjük vagy használjuk egymás szinonimájaként. Mind a növényi maradványok, mind a humusz a szerves anyag 1-1 csoportját alkotják a talajon belül.

Ebből áll a szerves anyag a talajban
 

A friss maradványok gyorsan lebomolhatnak, így nem lesznek a talaj szervesanyag-készletének részei. Magas szén- és szerves nitrogéntartalmuk miatt a talajlakó élőlények kedvenc eledelei.

A humusz már egy stabilabb, a lebomlásnak ellenállóbb állapot. Nem vonzó a talajlakó mikrobák számára, de ha nincs más elérhető táplálék, akkor ezt is elfogyasztják.

A passzív vagy „nagyon halott” frakciót a tehetetlenség jellemzi: már nem lép reakcióba, nem szolgál táplálékul a talajlakó élőlényeknek.

A talajban lévő szerves anyag mennyiségnek évente körülbelül 5%-a mineralizálódik – ez a szám a kedvező hőmérséklet, nedvesség és oxigén rendelkezésre állása esetén magasabb is lehet, például a homoktalajokon, ahol éppen e tényezők miatt nehezebben épül fel a szerves anyag készlet.

Mennyi szerves anyagot tartalmaz a talajunk?

Egy hektárnyi talaj felső 15 centimétere körülbelül 2 millió kilogrammot nyom, azaz ennek az 1%-a 20 000 kilogrammnyi szerves anyagot jelent. Ahhoz, hogy plusz 1 kilónyi szerves anyag képződjön, 10 kg friss szerves maradvány szükséges, azaz ahhoz, hogy a humusz szintjét 1%-kal emeljük, átlagosan 100 000 kilogramm – 100 tonna – hozzáadott szerves maradvány szükséges.

Emlékezzünk, hogy a szerves maradványok mennyiségébe nem csak a növények talaj feletti részei számítanak bele, hanem a gyökérzet is. Sőt, bizonyos esetekben a gyökér nagyobb mértékben gazdagítja a talajt, mint a föld feletti hajtások.

Milyen előnyöket biztosít a szerves anyag?

Hatékonyabb tápanyag-ellátás

A szerves anyag a talaj legnagyobb tápanyagraktára. Egy százaléknyi szerves anyag évente 20-30 kg nitrogént, 4,5-6 kg foszfort és 2-3 kg ként biztosít a növények számára. A legnagyobb ütőkártya, hogy ezek az elemek könnyen felvehető formában állnak a növényünk rendelkezésére.

Jobb vízgazdálkodás

A szerves anyagot egy hatalmas szivacsként képzeljük el, amely saját tömege 90%-ának megfelelő mennyiségű vizet képes raktározni és a növények rendelkezésére bocsátani. Ha gazdagítjuk a talaj szervesanyag-tartalmát, akkor ezt a szivacsot „hizlaljuk”: 1%-nyi növekedés hatására a talaj 120-150 ezer liternyi többletnedvességet tud elraktározni hektáronként – ez 12-15 mm csapadéknak felel meg.

Ideális talajszerkezet

A szerves ragasztóanyagok stabilizálják az aggregátumokat, aminek köszönhetően kedvezőbb talajszerkezet jön létre. Így a talajok jobban levegőznek, jobban vezetik el és tárolják a csapadékot. A megfelelő mennyiségű szerves anyaggal ellátott talaj az eróziónak is jobban ellenáll, hiszen szerkezete stabilabb, nem porlik és nincs kitéve a szél és a víz romboló hatásainak.

Hogyan növelhetem talajaim szervesanyag-tartalmát?

A talaj szervesanyag-készletének dúsítása hosszú távú és tervezést igénylő folyamat, amelyet nem lehet elég korán elkezdeni.

Kevesebb bolygatás

Amikor a szántunk, azt mondjuk, hogy az egyik cél a talaj levegőztetése – ez a levegőztetés pedig fokozza a mikrobiológiai aktivitást, aminek köszönhetően felgyorsul a szerves anyag lebontása. A kíméletes és jól megválasztott talajművelés a szerves anyag növelésének egyik alapja.

Takarónövények alkalmazása

A takarónövények védelmet nyújtanak az erózió ellen, így megakadályozzák, hogy a szerves anyagban gazdag felső réteg lekopjon a csapadék vagy a szél hatására. Hozzáadott zöldtömegükkel növelik a szervesanyag-raktárt, valamint serketik a talajok biológiai aktivitását.

Rendszeres talajvizsgálat és okszerű tápanyag-gazdálkodás

A talajvizsgálat alapján végzett tápelem-utánpótlás segít megőrizni a talajbiológia egyensúlyát, valamint a megfelelő módon ösztönzi növények fejlődését, amelyek így nagyobb gyökértömeget növesztenek – ez pedig gazdagítja a szerves anyag készletet.

A talajok szervesanyag-tartalmának növelésével a modern mezőgazdaság számos problémája megelőzhető vagy orvosolható. Olyan mindennapi gyakorlatok ezek, amelyek könnyen alkalmazhatóak 5 és 500 hektáron is.

Szerző: Diriczi Zsombor, ügyvezető, Déméter Biosystems Bt.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás