A talajban élő mikroszervezetek nem egymástól elszigetelten fejtik ki tevékenységüket, hanem szoros kölcsönhatásban, bonyolult biokémiai rendszereken keresztül végzik a szervesanyagok lebontását és a mineralizáció folyamatát. A szárbontás kezdeti szakaszában a különböző gombafajok lebontó tevékenysége dominál, melyek felhasználják a könnyen értékesíthető szerves savakat, cukrokat és keményítőt. Ezt követően a baktériumok lebontják a cellulózt, hemicellulózt és pektint, a legnehezebben mineralizálható ligninlebontásban pedig ismét egyes gombafajok játszanak létfontosságú szerepet. Ezen összefüggések egyértelműsítik, hogy a jól működő talajélet fenntartása érdekében nem elegendő egyes baktériumpopulációk számának növelése, hanem a talaj teljes mikrobiológiai állományát táplálni és segíteni kell. Erre nyújt megoldást a Timac AGRO KALISOL terméke.

A Kalisol segíti beállítani a talaj megfelelő C/N arányát, csökkentve a pentozán hatást

Megfelelő C/N-arány, a pentozánhatás csökkentése

Ha a talajba kerülő szerves anyagok (szármaradványok; szerves trágya) C/N-aránya >20, akkor a szénhidrátbontó baktériumok szaporodnak el, melyek a felszabaduló ammóniát elvonják a növények elől és felhasználják saját testük felépítéséhez (N-immobilizáció). A pentozánhatás csökkentésének érdekében az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:

• A baktériumok szaporodásához szükséges, jó levegő és vízháztartású talajszerkezet kialakítása és fenntartása.
• A mikroorganizmusok lebontó tevékenységének segítése, a biokémiai folyamataik stimulálása révén.
• N-utánpótlás a lekerülő szármaradványok mennyiségének ismeretében.

A KALISOL 13% N-hatóanyagot tartalmaz, melyből 6% ammónia, ami azonnal rendelkezésre áll, 7% karbamidtartalma pedig folyamatos nitrogénellátást biztosít a szármaradványok lebontásához.

Friss káliumforrás a termesztett kultúrák számára

A kálium létfontosságú tápelem az enzimek aktiválásában, a fehérjeszintézisben és a szénhidrát-anyagcserében. Elősegíti a foszfátok képződését, fokozza a fotoszintetikus aktivitást. A káliummal jól ellátott növények gyökérsejtjei a vizet jobban fel tudják venni és a szállítószövetekben szállítani. Javítja a növények fagytűrő képességét, mivel nagyobb koncentrációja a sejtnedvben csökkenti a fagyáspontot. Erősíti a sejtfalat, ezáltal a növény ellenállóbbá válik a betegségekkel szemben. Kiegyensúlyozott N:K arány esetén az oldható amidok, aminosavak és cukrok nagyobb molekulájú vegyületekké alakulnak, amit a növénybe kerülő kórokozók nem tudnak tápanyagként felhasználni.

Magas kén- és kalciumtartalom

A kén jelenléte segíti a K+ kötődését a kolloidok felületére, így az a növények számára felvehető marad. Ezen felül javítja a nitrogén felvételét és hasznosulását, hozzájárul a zavartalan fehérjeszintézishez.

PHEOFLORE biostimulátor komplex, szárbontás kompromisszumok nélkül

A PHEOFLORE biostimulátor komplex egy szénhidrátokban és polipeptidekben gazdag barnaalga kivonat, ami indolszármazékokat (auxin, citokinin) is tartalmaz ezáltal segíti a mikroorganizmusok növekedését. Vinasztartalma a talajban lévő mikroorganizmusok aktivitását fokozza és gyors elszaporodásukat eredményezi. Segíti a szervesanyagok gyors lebontását, a nitrogén mineralizációját és felszabadulását. Módosítja az Ascomycota/Basidiomycota gombák egyensúlyát a szerves anyagok lebontásáért felelős Basidiomycota gombák javára.

A talajba került szerves nitrogénvegyületeket a mikroorganizmusok mineralizálják, s a folyamat végén keletkező szervetlen nitrogénvegyületek már a növények számára felvehetők. A baktériumok első lépcsőben extracelluláris enzimek segítségével peptonokká és peptidekké bontják a fehérjéket. Ezek intracelluláris reakciók révén aminosavakká alakulnak. Az aminosavak bekapcsolódnak a szervezet energiatermelő folyamataiba, ezáltal N-tartalmuk ammónia formában ürül.

KALISOL alkalmazásával megfelelő talajnedvesség- és hőmérséklet mellett gyorsabban meginduló mineralizációt biztosíthat. Segít beállítani a talaj megfelelő C/N arányát, csökkentve a pentozán hatást. Friss kálium forrást jelent a termesztett kultúrák számára. A KALISOL egyszerre fejti ki komplex hatását sok munkaműveletet megspórolva a gazdáknak. A kevesebb taposás kisebb mértékű talajtömörödéssel jár és mérséklődik minden tömörödésből fakadó talajprobléma.

További információért keresse Timac AGRO szaktanácsadóját!

www.timacagro.hu
www.facebook.com/TimacAGROHungaria

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás