Az állatok szállítását szabályzó uniós előírások elavultak, félrevezetőek, betartatásuk pedig hiányos az Európai Parlament állásfoglalása szerint. Felül kellene vizsgálni a szabályokat, ehhez pedig politikai akarat szükséges - közölte az EP Magyarországi Kapcsolattartó Irodája. Csökkenteni kellene a szállítás időtartamát, kényelmesebbé tenni a szállítást az állatoknak, és szigorúbban kellene ellenőrizni az exportot.

Az EP-képviselők másfél éves vizsgálat után felszólítják a tagállamokat, hogy figyeljenek oda jobban a szállított állatok jólétére, és az élőállat utaztatásáról térjenek át hússzállításra. Minden évben haszonállatok millióit szállítják vágóhídra, hízlalásra vagy tenyészállatként közúton, tengeren, vasúton és repülővel az Európai Unión belül és azon túl. Állatszállítás közben az állatok jólétét a külön ezzel foglalkozó, 2005-ben elfogadott uniós szabállyal kellene garantálni, azonban ez gyakran nem történik meg - írták.

Szigorítani szándékozik az állatszállítás szabályain az Európai Parlament - Fotó: Magro.hu, CSZS, Hódmezővásárhely

Technikai megoldás segítségével szűrnék ki az állatszállítás során jelentkező hiányosságokat

Az Európai Parlament a haszonállatok szállítás közbeni védelmével foglalkozó vizsgálóbizottsága 2021. decemberében fejezte be 1,5  éves munkáját, amelynek során arra a következtetésre jutott, hogy a tagállamok nem mindig foglalkoznak az uniós szabályokkal és a szállítás során nem veszik figyelembe az állatok eltérő igényeit. 

A helyzet javítása érdekében a képviselők 2021. január 20-án, csütörtökön 557 szavazattal, 55 ellenszavazat és 78 tartózkodás mellett elfogadott ajánlásaikban felszólították a Bizottságot és a tagállamokat, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet az állatok jólétének biztosítására szállítás közben. Továbbá vizsgálják felül a jelenlegi szabályozást és jelöljenek ki egy, az állatok jólétéért felelős uniós biztost.

A képviselők CCTV-rendszerrel, kamerával szerelnék fel a szállítóeszközöket, és különösen a be- és kirakodási műveleteket kísérnék azon figyelemmel. Javasolják, hogy a helyi hatóságok csak akkor hagyhassák jóvá a szállítási tervet, ha abban 5ºC és 30ºC közötti hőmérséklet várható. A járművekben pedig rögzíteni kell a hőmérséklet, a páratartalom és az ammóniamennyiség értékét - mondják a képviselők.

Ellenőrizni kell az élőállatok exportját

A képviselők bírálják, hogy a hatóságok semmilyen módon nem ellenőrzik az Unión kívüli országokba tartó élőállat-exportot. Kérik a tagállamokat, hogy a nem uniós országokba irányuló, nagy távolságokra történő szállítások esetén vizsgáljanak meg minden szállítmányt annak érdekében, hogy az állatok biztosan megfelelő mennyiségű takarmányt és vizet kapjanak. Hasonlóan fontos, hogy megfelelően működjön az itatórendszer, és elegendő belmagasság és mozgástér álljon az állatok rendelkezésére. Az élőállat-szállítást csak akkor kellene engedélyezni, ha a feltételek megfelelnek az uniós előírásoknak.

Hússzállítás élőállat-szállítás helyett

A képviselők egy olyan, hatékonyabb és etikusabb megoldást szorgalmaznak, amely a tenyészállatok helyett sperma vagy embrió-szállítást, a vágóhídra szállított jószág helyett a hasított testek és hús szállítását részesíti előnyben. Felszólítják az Európai Bizottságot, hogy sürgősen, legkésőbb 2023-ig terjesszen elő egy cselekvési tervet, amely támogatja ezt az átmenetet, és amelyben a szükséges változások gazdasági-társadalmi hatását enyhítő pénzalapra is javaslatot tesz.

Buda Dániel (EPP, Románia) társ-jelentéstevő szerint

„Nem vitás, hogy az állatok jólétét szállítás közben egészen a végcélig biztosítani kell. Az élőállat-szállításnak folytatódnia kell az Unión belül és azon kívülre, de a legszigorúbb állatjóléti előírások betartásával. Ez az Unió gazdasága és gazdálkodóink pénzügyi túlélése szempontjából egyaránt fontos.”

Isabel Carvalhais (S&D, Portugália) társ-jelentéstevő szerint

„Ez az intézmény az egyik legfontosabb ügyének tekinti az állatok jólétét. Az élő állatok szállítása az állatjólét egyik sarkalatos pontja az Unióban. A vizsgálóbizottságban nagy figyelmet szenteltünk a kérdésnek. Több befektetésre és jobb megoldásokra van ahhoz szükség, hogy visszaszorítsuk az élőállat-szállítás iránti igényt. Azonban nem hagyhatjuk figyelmen kívül javaslataink szociális következményeit és azt, hogy azok hogyan hatnak az emberekre.”

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás