Bürokratikus akadályokkal kényszerítik júliustól a német gazdákat arra, hogy minél kevesebb farokkurtítás történjen a malacoknál. Az állattartóknak dokumentálniuk kell a farkon és a füleken ejtett sérüléseket, valamint le kell írniuk az üzemi tartásmóddal járó kockázati lehetőségeket, és tervet kell kidolgozniuk azok csökkentésére is. Miután mindezeket teljesítik, 1 évre kaphatnak engedélyt a kurtításra.

Az Agrárszektor cikke szerint a teljes szövetségi államban bevezetik július elsejétől a "kurta" és nem "kurtított" farkú malacok programját. Ebben többféle adminisztratív feladattal nehezítik meg az állattartó gazdaságok dolgát. Ennek az az üzenete, hogy jobban jár, aki nem rövidíti meg a malacok farkát. A gazdáknak például értékelniük kell 6, az üzemi tartásmóddal járó rizikófaktort, valamint tervet kell kidolgozniuk azok csökkentésére is. Fel kell jegyezniük a malacfarkakon és füleken esett sérüléseket is.

A farokkurtítás elhagyására ösztönzik a szabályok júliustól a német sertéstartókat

A farok meghagyásának kockázatát az állomány 1 százalékán az üzemben is tesztelni lehet

A csonkítatlan állatok között a harapásos sérültek aránya nem lehet több, mint 2 százalék. Amennyiben ezt sikerül elérni, akkor a kurtítatlan jószágok arányát fokozatosan növelni kell. Ha pedig kudarccal járnak, akkor bizonyítottnak veszik, hogy az adott tartási rendszerben a kurtítás szükséges, ezért azt 1 évre engedélyezik. Ugyanakkor a gazdaságot kötelezik, hogy dolgozzon ki akciótervet a harapásos sérülések visszaszorítására.

A behozott sertésekre is hatással lehet a német szabály

Mivel Németország sok dán és holland malacot vásárol, ezért a program az onnan behozott állatokat is érinti. Azért, hogy a németek kellő mennyiségű hízóalapanyaghoz jussanak, meg kell győzniük a külföldi partnereiket is arról, hogy érdemes átállniuk a farokkurtítás elhagyására. A kibocsátó országokkal folytatott tárgyalások várható végeredménye, hogy a hollandok belemennek majd az üzletbe, de a nagyobb sérülési arányt az árak megemelésével fogják ellensúlyozni.

A sertéságazattal kapcsolatban ajánljuk a korábbi cikkeinket:

Ötödével nőtt tavaly a magyar élősertés exportja
Ez a disznó 2 és félszer többet ér, mint a hagyományos sertés
A nagyobb cégek gyorsabban nőhetnek, a kevésbé hatékonyabbak lemorzsolódhatnak a sertéspestis miatt

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás