Szigorodik a Területi Monitoring Rendszer adatszolgáltatása
Az Európai Bizottság előírásainak megfelelve a tavalyi esztendő óta – a többi uniós tagállamhoz hasonlóan – a magyar agrártámogatási rendszerben is kötelező alkalmazni a Sentinel műholdcsalád felhasználásával működő területi monitoring rendszert, azaz TMR-rendszert. A Területi Monitoring Rendszer alkalmazása az uniós elvárások okán 2024-ben bővül a tavalyi esztendőhöz képest és minden területalapú agrár- és vidékfejlesztési támogatás azon jogosultsági feltételeire ki kell terjednie, ahol a műholdfelvételek vizsgálata és értékelése alapján nagy bizonyossággal megítélhetőek azok teljesítése.
Az Agrárminisztérium közleménye szerint fontos figyelni az adatszolgáltatás feltételeire.
A Területi Monitoring Rendszer (TMR) által végzett vizsgálatoknak a vonatkozó uniós jogszabály alapján 2024-től minden területalapú intézkedésre ki kell terjednie. A vizsgálat értelemszerűen azon jogosultsági feltételeket fedi le, amelyek a műholdfelvételek vizsgálata és értékelése alapján nagy bizonyossággal megítélhetőek. Az egyik újdonság az öntözött területek azonosítása. Jelen tájékoztató célja tisztázni a gyakran felmerülő kérdéseket az érintett gazdálkodók körével, valamint a lehetséges következményekkel kapcsolatban.
Hirdetés
A letölthető szakmai tájékoztató a gazdálkodók munkájának és döntéseinek segítése érdekében, az öntözött területek azonosításáról és az abból fakadó következményekről ad iránymutatást az érintetteknek.
Az öntözéssel kapcsolatban milyen kötelezettségei vannak a gazdálkodóknak a kérelem benyújtásakor?
Az egységes kérelem benyújtásakor a kérelmező köteles megjelölni minden táblát és bejelentett területi elemet, amelyen öntözési tevékenységet kíván folytatni. Új támogató funkció, hogy az idei évtől a kérelembenyújtó felület jelzést ad az adott táblánál, hogy az előző évek TMR adatai alapján öntözöttnek vélelmezhető, ezzel segítve a gazdálkodókat a pontos nyilatkozattételben. Arról is nyilatkozni kell, hogy milyen öntözési technológiát kíván alkalmazni.
Azon kérelmező, aki az öntözéssel érintett területén cukorrépa, rizs-, zöldségnövény-, ipari zöldségnövény-, extenzív vagy intenzív gyümölcstermesztés jogcímek valamelyikén termeléshez kötött támogatást iránti kérelmet nyújt be, de nem rendelkezik vízjogi üzemeltetési, fennmaradási engedéllyel vagy bejelentéssel, nyilatkozhat, hogy az általa használt mezőgazdasági célú kút megfelel a kút amnesztia keretében legálissá váló kutakra vonatkozó feltételeknek (a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 45/N. §-a1 ).
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés