Szigorúan korlátozzák a fényszennyezést a Hortobágyi Nemzeti Parkban
Több mint 91 ezer hektárnyi védőövezetet jelöltek ki a Hortobágyi Nemzeti Park területén. Nagy István agrárminiszter rendelete szerint a védőövezetekben az onnan feltáruló éjszakai csillagos égbolt láthatóságát veszélyeztető és az élővilágra káros hatással lévő fényszennyezés megelőzése, csökkentése érdekében kültéri világítótest vagy fényforrás (beleértve a közvilágítást és a megvilágított vagy világító reklámfelületeket is) létesítése, telepítése vagy cseréje csak a természetvédelmi hatóság engedélyével végezhető. Csökken a fényszennyezés.
A 444 számolt be róla, hogy a fényszennyezés egy olyan mesterséges zavaró fény, ami nem csak a megvilágítandó felületre, illetve nem a megfelelő időszakban világít. Ezzel az égbolt mesterséges fénylését okozza, és ez kedvezőtlen hatással van az élővilágra. Ugyanis sok élőlényt megzavar az éjszakai tájékozódásban, mivel azok alapvetően a Nap és a Hold fényviszonyainak változásához szoktak hozzá. Így viszont gyakran eltévedhetnek, magas épületeknek ütköznek, esetleg nem találnak vissza fészkükbe vagy az élőhelyükre. Az éjszakai életmódú fajok esetében pedig a mesterséges fény lerövidítheti a táplálékszerzésre hasznosítható időszakot.
Ezekre kell engedély a fényszennyezés csökkentése érdekében
Az agrárminiszter rendelete a Magyar Közlönyben olvasható. A rendelet szerint a Hortobágyi Nemzeti Park területén kijelölt 91 ezer hektárnyi védőövezetben csak hatósági engedéllyel lesz végezhető bármiféle kültéri világítótest vagy fényforrás létesítése, telepítése vagy cseréje. Annak érdekében, hogy a nemzeti park védőövezetén belül csak olyan helyszínen és csak olyan paraméterek, feltételek szerinti tevékenységek engedélyhez kötése valósuljon meg, ahol és amelyek esetében ez szakmai szempontból indokolt – kiküszöbölve ezáltal szükségtelen adminisztratív terheket – az engedélyköteles eseteket a tervezett beavatkozás helyszíne és műszaki paraméterei alapján, differenciáltan határozza meg a rendelet – közölte a Természetvédelem.hu portál. Fontos, hogy a védett természeti terület védőövezeteként történő kijelölés az azzal egyidejűleg meghatározott tevékenységek természetvédelmi hatósági engedélyhez kötésén kívül további kötelezettséggel, korlátozással nem jár.
Hirdetés
Puszta, égbolt, látóhatár
Elsősorban a „töretlen látóhatár”, valamint a „természetes sötét égbolt”, mint a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értékét hordozó attribútumok hatékonyabb védelmére nyílik lehetőség ezáltal. Míg előbbit − mint a pusztai tájkarakter legjellemzőbb elemét − a nemzeti parkot/világörökségi helyszínt övező sávban akár több kilométeres távolságban megjelenő objektumok is veszélyeztethetik, utóbbira, mint csillagoségbolt-parkként (2011), valamint az UNESCO Csillagászat és Világörökség (Astronomy and World Heritage) tematikus programjába való felvétellel (2018) egyaránt elismert értékhordozóra a nemzeti parktól/világörökségi helyszíntől akár jelentősebb távolságra lévő (fény)szennyező források jelentenek veszélyt - írja a Haon.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés