Egyedüli magyarként a Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézetének vezetője, Radócz László is részt vett abban a nemzetközi expedícióban, amely a Ducie korallsziget természeti környezetének átalakulását vizsgálta. Tudományos kutatócsoport utoljára 10 éve járt a csendes-óceáni szigeten. A világ 10 legritkábban látogatott helyeinek egyike a Csendes-óceán déli részén található Ducie korallsziget, ami 1902 óta a Pitcairn-szigetcsoport része. Egy portugál tengerész, Pedro Fernandez de Quiros fedezte fel még 1606-ban, ő akkor Encarnacion-nak nevezte el. 1791-ben aztán az angol Edward Edwards, a Bounty lázadóinak nyomát kutató Pandora fregatt kapitánya „újra felfedezte” a szigetet. Akkor kapta a Ducie nevet, a brit királyi haditengerészet egyik híres kapitányának, Francis Ducie-nak emléket állítva. 1902-ben az Egyesült Királyság annektálta a szigetet - írta a Debreceni Egyetem híre.
A 2,4 km hosszú és 1,6 km széles korallsziget lakatlan. A 70 hektárnyi földrész érdekessége, hogy legnagyobb tengerszint feletti magassága mindössze 4 méter - forrás: hirek.unideb.hu
A 2,4 km hosszú és 1,6 km széles lakatlan korallsziget kiemelt természetvédelmi terület, úgynevezett „Protected Marine Area”, ahova kizárólag különleges hatósági engedélyekkel lehet belépni. A 70 hektárnyi földrész érdekessége, hogy legnagyobb tengerszint feletti magassága mindössze 4 méter. A szárazföld 70 százalékát trópusi erdő borítja, melyet a térségben őshonos fafaj, a Heliotropium foertheriarium ural, aminek a magassága eléri a 6 métert.
A Ducie korallsziget felülnézetből - forrás: hirek.unideb.hu
Számos madár élhet és költhet békében az érintetlen korallsziget területén - forrás: hirek.unideb.hu
Természetvédelmi jelentőségét tovább növeli, hogy mivel a szigetnek soha nem volt állandó lakossága – legutóbb 10 éve járt ott tudományos expedíció –, így mentes a ragadozóktól és rágcsálóktól, ami a madárvilág kialakulása és szaporodása szempontjából igen kedvező. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=rxuYguqjkBw[/embedyt] A természeti környezet átalakulásának, illetve a szennyezések hatására bekövetkezett változásoknak a felmérésére idén ősszel egy 14 tagú kutatócsoportot szerveztek. A vizsgálatokat az is indokolta, hogy innen nem messze (kb. 350 km-re), a szintén lakatlan Henderson-szigetnél találták meg az utóbbi évek egyik legnagyobb kiterjedésű tengeri műanyag szennyeződését.
A Ducie korallsziget melletti vizek- forrás: hirek.unideb.hu
A 10 amerikai szakértőn kívül 4 európai kutató kapott helyet a csapatban, közöttük egyetlen magyarként a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának kutatója, Radócz László is. A Növényvédelmi Intézet vezetőjének feladata a nagygombák felmérése, valamint a műholdas és rádiókommunikáció biztosítása volt.
a Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézetének vezetője, Radócz László- forrás: hirek.unideb.hu
A kutatócsoport tagjai a legközelebbi lakott helyről, a Francia-Polinéziához tartozó Mangareva Atoll-ról indultak a szigetre, a legendás Braveheart kutatóhajóval. 13 napot töltöttek a szigeten, ahol többirányú vizsgálatokat folytattak, többek között tengerbiológiai kutatásokat és mikrobiológiai elemzéseket. Továbbá tanulmányozták az endemikus madárfajokat, talaj- és növénymintákat gyűjtöttek és vizsgáltak. Az eredményekből komplex kutatási jelentést állítanak össze - írja a cikk. A fotók forrása: hirek.unideb.hu
Munkában a kutatócsoport a szigorúan védett és érintetlen korallszigethez közeli vízen- forrás: hirek.unideb.hu
Megkérdeztük a Debreceni Egyetem sajtóosztályának munkatársait a kutatás részleteiről, amire az alábbi választ kaptuk:
A kutatócsoport, aminek Radócz László is tagja volt, egy 10 évvel ezelőtti talajtani, tengerbiológiai, madártani, növénytani, mikológiai, mikrobiológiai vizsgálatsorozatot  ismételt meg. Az új vizsgálatok célja a változások nyomon követése mellett annak kiderítése volt, hogy pl. a tengeri műanyag szennyeződések milyen mértékben jelentkeznek és milyen mértékű ökológiai hatásuk van az élővilágra ezeken a távoli helyeken. A vizsgálatokról összefoglaló jelentés készül, ami kb. 2019. év első felében lesz végleges. Az eredményeket a támogató alapítvány fogja publikálni.
Radócz László munkáját a nagygombák ismételt felmérése jelentette. Ez elsődlegesen farontó (tapló) gombákat jelent, mivel az igen szegényes növénytakaró és a talaj szinte teljes hiánya egyéb (főként mikorrhizás fajok előfordulását) szinte teljességgel lehetetlenné teszi. A farontó gombák tekintetében az előző 10 év felméréséhez képest kismértékű csökkenést lehetett tapasztalni.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás