A drónhasználatra már most is komoly szabályok vonatkoznak, 2018-tól azonban uniós szintű törvényekhez kell alkalmazkodniuk az eszköz használóinak. Sőt, a mezőgazdaság esetében még szigorúbb szabályok fognak vonatkozni, mint egy hobbi szintű felhasználásra.

Hazánkban a drónok használata a mezőgazdaságban még gyerekcipőben jár, viszont egy amerikai kutatás szerint 15 év múlva épp az agrárium lesz az az ágazat, ahol a legtöbb drónt fogják alkalmazni. Hogy ennek mi az oka? Nagyon egyszerű: a drónokkal költséghatékonyabbá lehet tenni a termelési folyamatokat.

A drónokban rejlő lehetőségeknek csak a fantázia szab határt, mégis, jelenleg csak néhány olyan vállalkozás van hazánkban, amely mezőgazdasági reptetéssel foglalkozik. Pedig az okos eszközök segítségével könnyebbé válik a gyomos területek felfedése, a kárfelmérés és a növényvédelmi problémák felderítése is. A hatóság is élhet a drónok adta lehetőségekkel. Segítségükkel ugyanis egyszerűbben fel tudják majd deríteni a parlagfűvel fertőzött területeket. Szakértők szerint a későbbiekben a drónok a precíziós gazdálkodás fontos elemei lehetnek.

Nem gyerekjáték a drón, komoly szabályokat kell betartania annak, aki drónt reptet mezőgazdasági célból
 

A magyaridok.hu információi szerint azonban évtizedek múlva a drónok akár a permetezési munkákat is el tudják majd végezni. Ez valóban meg is történhet, ugyanis már ma is léteznek olyan prototípusok, amelyek képesek önvezérelt módon elvégezni az ilyen jellegű munkálatokat.

A drónok használatát már ma is jogszabályi keretek közé szorítják, a jövőben azonban összehangolt, átfogó, uniós szabályozás jöhet létre, amely várhatóan 2018-ra születik meg. A hazai törvény is várhatóan az uniós szabályozáson fog alapulni. Szakértők szerint a mezőgazdasági drónhasználat az üzleti-kereskedelmi célú felhasználás körébe fog tartozni, így várhatóan szigorúbb szabályok vonatkoznak majd rá, mint a hobbidrónokra. A szabályozás célja, hogy a pilóta nélküli légi járművek használatával kapcsolatban olyan követelményeket támasszanak, amelyekkel minimálisra csökkentik a repülésbiztonsági kockázatokat, de a legkevésbé korlátozzák a használatukat.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás