Szilvaválság az unióban? Nézze meg, hogyan teljesít Magyarország!
A szilvatermesztés Európa-szerte nehéz időszakon megy keresztül: a tavaszi fagykárok és az időjárási szélsőségek érezhetően visszavetették a termést. Az Európai Unió több országában is csökkent a betakarított szilvamennyiség, míg a magyar piac kisebb növekedést mutatott, de a szélsőséges időjárás nálunk is gondot okozott. Az export-import adatok tükrében jól látható, hogy a szilvapiac dinamizmusa jelentős mértékben függ a globális kereskedelem változásaitól.
Európai Unió: éghajlati kihívások és piaci átrendeződések
Németország szilvatermése 2024-ben előreláthatólag 37,11 ezer tonnára esik vissza, ami 15,3%-kal marad el az előző évi 43,8 ezer tonnától. A tízéves átlaghoz képest ez 17,6%-os csökkenést jelent. A legnagyobb termés Baden-Württembergben várható, ahol 21,7 ezer tonnás hozamot jeleznek előre, míg Rajna-vidék-Pfalzban 40%-kal marad el a termés az átlagtól. A csapadékos tavasz és a késői fagyok komoly károkat okoztak a német ültetvényekben.
Lengyelországban sem jobb a helyzet: az idei 106,2 ezer tonnás szilvatermés 17%-kal marad el az egy évvel korábbi mennyiségtől. Az Európai Unión belüli kereskedelemben Spanyolország, Hollandia és Olaszország kiemelt exportőrök maradtak, bár Olaszország 25%-kal csökkentette szállításait. 2024 első felében az EU szilvaimportja 16%-kal nőtt, a legnagyobb szállítók közül Dél-Afrika 28,8 ezer tonnát küldött a kontinensre. - írta piaci elemzésében az AKI
Hirdetés
Magyarország: kis növekedés a kihívások ellenére
Magyarországon 2023-ban 6,9 ezer hektáron összesen 37,3 ezer tonna szilvát takarítottak be, ami enyhe növekedés az előző évi 34,9 ezer tonnához képest. Az időjárás azonban nálunk sem volt kegyes: fagykár, aszály és szárazság nehezítette a termesztést, így a betakarítást a szokásosnál két héttel korábban kellett megkezdeni.
A magyar szilvaexport az elmúlt években 2,8–3,5 ezer tonna között mozgott, ami meghaladta az importot, így pozitív külkereskedelmi egyenleget mutatott. A kivitel leginkább Szlovákiába és Csehországba irányult. Az import 2024 első felében 15%-kal nőtt, főként Spanyolországból és Hollandiából érkezett szilva. A Budapesti Nagybani Piacon a hazai szilva termelői ára 8%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, kilogrammonként 470 forintos átlagárra.
Kilátások és lehetőségek
A szilvapiac alakulása jól tükrözi, hogy a termelők számára az időjárási kihívások egyre nagyobb kockázatot jelentenek, miközben a globális kereskedelem gyorsan reagál a kínálati változásokra. A magyar termelők számára biztató, hogy az export túlszárnyalja az importot, de a piaci stabilitás fenntartásához hosszú távú megoldásokra van szükség az időjárás okozta károk kezelésére.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés