Szinte minden drágult kisebb vagy nagyobb mértékben
Összesen 7,3 százalékkal haladták meg októberben a mezőgazdasági árak az egy évvel korábbi szintet. Kiugró mértékben drágult például a tej és az ipari alma ára. A sertésárak viszont csökkentek. Januártól októberig az árak 4,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Nagyot ugrott a gyümölcsök, így az alma ára is
A 7,3 százalékos előző évhez mért növekedés a növényi termékek árának 8,0 százalékos, illetve az élő állatok és állati termékek árának 6,2 százalékos növekedéséből adódott össze októberben - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira hivatkozva az Agrárszektor oldal.
Így alakultak az árak 2017 októberében 2016 októberéhez képest:
A gabonafélék ára 9,8, ezen belül a búzáé 11, a kukoricáé 9,6, az árpáé 5,5 százalékkal magasabb lett. A gyümölcsök ára 32 százalékkal – ezen belül az ipari alma ára kimagaslóan, 174 százalékkal, a szőlőé 3,0 százalékkal – nőtt. Az élő állatok termelői árszintje 1,5, az állati termékeké 18 százalékkal növekedett.
Hirdetés
A vágóbaromfi ára 3,0 százalékkal nőtt, ezzel szemben viszont a vágósertésé 2,3 százalékkal csökkent. A tej ára jelentősen, 25-tel, a tojásé 4,4 százalékkal emelkedett. A tej felvásárlási ára utoljára 2014 októberében volt olyan magas, mint jelenleg (102 forint/liter).
Jobban nőtt az állati termékek ára, mint a növényi termékeké
Ezek az árak 2017 január–októberben az előző év azonos időszakához viszonyítva:
A mezőgazdasági termelői árak 4,5 százalékos növekedése a növényi termékek árának 1,1 százalékos, illetve az élő állatok és állati termékek árának 10 százalékos növekedéséből állt össze.
A zöldségfélék ára összességében 0,2 százalékkal emelkedett. A paradicsom ára 5,2 százalékkal nőtt, ezzel szemben a sárgarépáé 11, a vöröshagymáé pedig 4,0 százalékkal csökkent.
A burgonya ára 9,8 százalékkal visszaesett, míg a vágósertés ára 15, a tejé 26 százalékkal növekedett.
Min múlik az alma ára?
Egy átlagos évben 550-600 ezer tonna alma kerül a tárolókba, de az utóbbi 15 év közül szinte egyik sem volt átlagos. A termésmennyiség mindig ingadozott, 200 és 920 ezer tonna között változott hazánkban.
A fent említett jelenség miatt nagyon nehéz megfelelő piacot kiépíteni a magyar almának, de van itt még más nehezítő tényező is. A magyar almatermesztésben ugyanis az ipari alma aránya kétharmad, míg étkezési alma csak a maradék.
A magyar almatermesztés kínjairól itt írtunk korábban.Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!
A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk.
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 92 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés