A rendkívül érzékeny vizsgálati módszerek lehetővé teszik a méz eredetiségének vizsgálatát, és segítenek a gyanús mézminták azonosításában. Az illetékes bűnüldöző hatóságok nyomon követhetik és felderíthetik a méz hozzáadott cukorsziruppal történő csalárd hamisítását. A hamisításhoz használt, kukoricából készült cukorszirupokat felváltották a többnyire rizsből, búzából vagy cukorrépából készült szirupok.

A napokban közzétették a cukorral szennyezett mézzel kapcsolatos, „A kaptárakból” elnevezésű, az egész EU-ra kiterjedő összehangolt akció eredményeit. Tizenhat uniós tagállam, valamint Svájc és Norvégia indított tesztelési kampányt. Összesen 320 – 20 országból importált – mézszállítmányból vettek szúrópróbaszerűen mintát 2021 novembere és 2022 februárja között.

Az összehangolt fellépés magában foglalta a nyomonkövethetőségi információk gyűjtését, majd a behozatal, a feldolgozás, a keverés és a csomagolás helyén végzett vizsgálatokat is (Fotó: Pixabay)

A mézszállítmányok közel fele bizonyult hamisítottnak

E szállítmányokból mintákat küldtek a KKK-nak elemzésre, amely megállapította, hogy 147 minta (46%) esetében felmerült a hamisított, azaz az uniós mézirányelv általános rendelkezésének meg nem felelő minták gyanúja. Ez előírja, hogy „...a mézhez nem adható semmilyen élelmiszer-összetevő, beleértve az élelmiszer-adalékanyagokat is, és a mézen kívül semmilyen más adalékanyagot sem szabad hozzáadni”.

A jelenlegi analitikai módszerek azonban nemzetközi szinten még nem elég fejlettek, és egy egyszerű vizsgálat nem elegendő a hamisítás kimutatására. A gyanú megfelelő nyomon követése szükséges.

Koordinált fellépés

Ezért az összehangolt fellépés magában foglalta a nyomonkövethetőségi információk gyűjtését, majd a behozatal, a feldolgozás, a keverés és a csomagolás helyén végzett vizsgálatokat is.

Az eredményeket az EU koordinált fellépése a mézágazatban folytatott egyes csalárd gyakorlatok megakadályozására (EU Coordinated action to deter certain fraudulent practices in the honey sector) című jelentésben tették közzé.

Az importált méz ellenőrzésére irányuló összehangolt uniós fellépésben részt vevő országok: Belgium, Bulgária, Csehország, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Írország, Olaszország, Litvánia, Lengyelország, Lengyelország, Románia, Spanyolország, Svédország, valamint Svájc és Norvégia.

Jobb felderítési képesség

A KKK új, fejlett vizsgálati módszereket alkalmazott. A korábbi vizsgálatokban különböző módszereket alkalmaztak a kukoricakeményítőből vagy cukornádból készült cukorszirupok megfelelő érzékenységgel történő kimutatására, de ez kevésbé volt hatékony a mézet utánzó más típusú szirupok kimutatásában.

A tanulmány szerint az ilyen, kukoricából készült cukorszirupokat ma már ritkán használják a méz „meghosszabbítására”. Ezeket felváltották a többnyire rizsből, búzából vagy cukorrépából készült szirupok.

Javított, harmonizált és általánosan elfogadott analitikai módszerekre van szükség ahhoz, hogy a hatósági ellenőrző laboratóriumok képesek legyenek a cukorszirupokkal hamisított méz kimutatására. A KKK dolgozik e módszerek továbbfejlesztésén.

Vonzó csalási lehetőségek

A valódi méz és a cukorszirupok közötti jelentős árkülönbség magyarázza, hogy a mézzel kapcsolatos csalás miért rendkívül jövedelmező. A számok önmagukért beszélnek: az importált méz átlagos uniós egységértéke 2021-ben 2,32 EUR/kg volt, míg a rizsből készült cukorszirupok körülbelül 0,40-0,60 EUR/kg áron kaphatók.

Ráadásul a méz szirupokkal való kiegészítésének nehéz felderíthetősége még vonzóbbá teszi a mézágazatot a csalók számára.

Bár a mézhamisítás nem jelent közvetlen veszélyt a közegészségügyre, a tisztességes méztermelők és a fogyasztók számára egyaránt tisztességtelen gyakorlat marad.

Háttérinformációk

Az akciót az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Főigazgatósága (DG SANTE) kezdeményezte és koordinálta, és az EU élelmiszeripari csalás elleni hálózatának tagjai hajtották végre, akik technikai segítséget kaptak a Közös Kutatóközpont (JRC) és vizsgálati támogatást az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) részéről.

A jelenleg felülvizsgálat alatt álló uniós mézirányelv olyan rendelkezéseket fog tartalmazni, amelyek még jobban védik a fogyasztók és a tisztességes termelők érdekeit azáltal, hogy előírják a méz földrajzi eredetének részletes címkézését.

(Forrás: joint-research-centre.ec.europa.eu)

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás