A Campus Almkerk egy olyan különleges hely Hollandiában, ahol pixeles, más néven pontgazdálkodás folyik. Minden megművelt egység pontosan 100 négyzetcentiméteres, a különféle növények pedig egymás mellett nőnek. Az ültetés során egy robot egy tartályba szívja fel a magokat, majd a tábla egy meghatározott pontján juttatja a földbe azokat. Azt, hogy hol és mi fog teremni, egy GPS-alapú rendszer állítja be. Az pedig, hogy milyen zöldségek kerüljenek a földbe, a fogyasztó döntésén múlik.

A modern mezőgazdaságra jellemző monokultúrás növénytermesztés csökkenti a biodiverzitást és fogékonyabbá teszi a növényeket a betegségekre. Ráadásul a gazdálkodóknak emiatt gyakran többféle növényvédőszert kell alkalmazniuk a megfelelő hozamok elérése érdekében - írta meg a Future Farming cikkét szemlézve az Agrárszektor. A holland Simone és Arend Koekkoek erre keresett megoldást. 2016-ban megvettek egy 10 hektáros gazdaságot a hollandiai Almkerkben, és megalapították a Campus Almkerket. Itt több cég kísérletezik a fenntartható növénytermesztési módszerekkel.

A gazdaság egy részén pontgazdálkodás folyik.

A pontgazdálkodás alkalmazásával igyekeznek ellenálló és jó minőségű zöldségeket termeszteni egy hollandiai gazdaságban - képünk illusztráció

A talajt 10x10 centiméteres apró művelési egységekre osztották fel. Ezekbe többnyire csak egyetlen növényt ültetnek, nagyobb méretű növény esetén pedig egy növény több ilyen táblát is elfoglalhat. A különböző növények egymás mellett növekednek. A pontgazdálkodás csak a robottechnológiával működtethető - mondta Simone Koekkoek. Az ültetés során egy robot egy tartályba szívja fel a magokat, majd a tábla egy meghatározott pontján juttatja a földbe azokat. Azt, hogy hol és mi fog teremni, egy GPS-alapú rendszer állítja be. Ezáltal hatékonyan és biztosan keverednek is a növények.

https://www.youtube.com/watch?v=NGGS68h0M-0&feature=emb_title

Ezek a pontgazdálkodás rendszerének előnyei

Simone Koekkoek elmondta: “Mivel itt többféle növényt termesztünk, több rovar érkezik rájuk, és érezhetően javul a biodiverzitás. Sem növényvédőszereket, sem műtrágyát nem használunk. A talaj és a növények ezek nélkül egészségesek maradnak."

Jelenleg 50 magánszemélynek, egy étteremnek és egy utrechti kórháznak termelnek. Ők határozzák meg, hogy milyen növényeket szeretnének termeszteni a Campus Almkerknél. A vállalkozás folyamatosan fényképezi a növényeket, és tölti fel a róluk készült képeket az internetre. Ezáltal a vevők naprakész információkkal kapnak arról, hogy hogyan áll éppen a veteményesük.

https://www.youtube.com/watch?v=t6SIFYKXL2c&feature=emb_title

A nagyobb gazdaságméret és a robot-betakarítás a közeljövő célja

Arend Koekkoek szerint jelenleg még nem áll rendelkezésre a megfelelő technológia ahhoz, hogy a pontgazdálkodás nagyobb méretekben is megvalósítható legyen. Arról is beszélt, hogy az első robotjuk, a Pixel Farming Robot Zero egy karral rendelkezett, és egy év során 2000 négyzetméternyi területet tudott megművelni. Ezt a robotot fejlesztették tovább. A mostani verzió, a Robot One, már 10 karral rendelkezik. Az ültetésen kívül önállóan tud gyomlálni, naponta akár 5-10 hektárt is. A Campus Almkerk jelenleg olyan biotermesztést folytató gazdákat keres, akik egy évre kibérelnék a gyomláló robotot. Arend Koekoek elmondta: meg akarják tudni, hogyan boldogulna a Robot One 1000 hektáron. Aztán pedig a tapasztalatok fényében fejlesztenék tovább, hogy az ültetésen és a gyomláláson kívül a betakarításra is alkalmas legyen.

A hollandiai Wageningen Egyetem és Kutatóközpont is kísérletezik a pontgazdálkodás gyakorlati megoldásaival. Az egyetem kutatói megfigyelték, hogy a sávos termesztésnél a betegségek annál kevésbé terjednek, minél keskenyebbek a sávok. A biodiverzitás pedig annál nagyobb, minél többféle növényt termesztenek egymás mellett. A tudósok szerint még sok kutatásra és kísérletezésre lesz szükség ahhoz, hogy kiderüljön, mely növények együttes termesztése hozza a lehető legjobb eredményeket.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Vége az aszálynak, itt vannak a belvizek

2024.09.16.

A kiadós, országos csapadék hatására véget ért a hosszú aszály, a talaj alaposan megázott. Az őszi káposztarepce kezdeti fejlődéséhez így optimálissá váltak a körülmények. Holnap már csak elszórtan várható csapadék, szerdától pedig szárazra fordul az idő.

Elérte Magyarországot az árhullám, mutatjuk a legveszélyeztetettebb területeket

2024.09.16.

Elérte a Szigetközt az árhullám. A Lajtán Mosonmagyaróvárnál ma hajnalban a legmagasabb, III. fokú árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni az állami védvonalakon. A vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse folytatja a védelmi előkészületek koordinálást, szoros egyeztetésben a társszervezetekkel.

Három helyen is kiválogatták a legjobb fiatal szürkemarha bikákat

2024.09.16.

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság kollégái a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesülete tagjaival elvégezték a fiatal szürke szarvasmarha bikák válogatását a bugacpusztaházi, az izsáki, valamint a kunszentmiklósi állattartó telepeken.

Partner

Vadkerítések évtizedekre kivitelezve - szakértelemmel és megfelelő gépparkkal

2024.09.16.

Két év teljeskörű garancia, profi kivitelezés, minőségi alapanyagok, előzetes konzultáció, gyors, megbízható munka. Többek között ezekről számolnak be a Cont-Eco Kft. megrendelői, partnerei, akik sok esetben már évtizedek óta üzleti kapcsolatot ápolnak a vadkerítéseiről és villanypásztor-rendszereiről ismert szombathelyi vállalattal.

Ötvenkét őszi búza fajtát és 15 repcehibridet vizsgáltak a GOSZ-VSZT-NAK országos tesztjein

2024.09.16.

Összesen 52 őszi búza fajtát és 15 repcehibridet vizsgáltak a GOSZ-VSZT-NAK országos tesztjein.

Szél- és csapadékrekordot is hozott a hétvége

2024.09.16.

A hétvégén új országos széllökés és csapadék napi rekordok születtek: Kab-hegyen 118,8 km/h szélsebességet, Bakonybélben pedig 87,4 mm csapadékot mértek.

Partnerhírek
Partner

Vadkerítések évtizedekre kivitelezve - szakértelemmel és megfelelő gépparkkal

2024.09.16.

Két év teljeskörű garancia, profi kivitelezés, minőségi alapanyagok, előzetes konzultáció, gyors, megbízható munka. Többek között ezekről számolnak be a Cont-Eco Kft. megrendelői, partnerei, akik sok esetben már évtizedek óta üzleti kapcsolatot ápolnak a vadkerítéseiről és villanypásztor-rendszereiről ismert szombathelyi vállalattal.

Partner

Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók

2024.09.13.

Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 2.900 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás