A Campus Almkerk egy olyan különleges hely Hollandiában, ahol pixeles, más néven pontgazdálkodás folyik. Minden megművelt egység pontosan 100 négyzetcentiméteres, a különféle növények pedig egymás mellett nőnek. Az ültetés során egy robot egy tartályba szívja fel a magokat, majd a tábla egy meghatározott pontján juttatja a földbe azokat. Azt, hogy hol és mi fog teremni, egy GPS-alapú rendszer állítja be. Az pedig, hogy milyen zöldségek kerüljenek a földbe, a fogyasztó döntésén múlik.

A modern mezőgazdaságra jellemző monokultúrás növénytermesztés csökkenti a biodiverzitást és fogékonyabbá teszi a növényeket a betegségekre. Ráadásul a gazdálkodóknak emiatt gyakran többféle növényvédőszert kell alkalmazniuk a megfelelő hozamok elérése érdekében - írta meg a Future Farming cikkét szemlézve az Agrárszektor. A holland Simone és Arend Koekkoek erre keresett megoldást. 2016-ban megvettek egy 10 hektáros gazdaságot a hollandiai Almkerkben, és megalapították a Campus Almkerket. Itt több cég kísérletezik a fenntartható növénytermesztési módszerekkel.

A gazdaság egy részén pontgazdálkodás folyik.

A pontgazdálkodás alkalmazásával igyekeznek ellenálló és jó minőségű zöldségeket termeszteni egy hollandiai gazdaságban - képünk illusztráció

A talajt 10x10 centiméteres apró művelési egységekre osztották fel. Ezekbe többnyire csak egyetlen növényt ültetnek, nagyobb méretű növény esetén pedig egy növény több ilyen táblát is elfoglalhat. A különböző növények egymás mellett növekednek. A pontgazdálkodás csak a robottechnológiával működtethető - mondta Simone Koekkoek. Az ültetés során egy robot egy tartályba szívja fel a magokat, majd a tábla egy meghatározott pontján juttatja a földbe azokat. Azt, hogy hol és mi fog teremni, egy GPS-alapú rendszer állítja be. Ezáltal hatékonyan és biztosan keverednek is a növények.

https://www.youtube.com/watch?v=NGGS68h0M-0&feature=emb_title

Ezek a pontgazdálkodás rendszerének előnyei

Simone Koekkoek elmondta: “Mivel itt többféle növényt termesztünk, több rovar érkezik rájuk, és érezhetően javul a biodiverzitás. Sem növényvédőszereket, sem műtrágyát nem használunk. A talaj és a növények ezek nélkül egészségesek maradnak."

Jelenleg 50 magánszemélynek, egy étteremnek és egy utrechti kórháznak termelnek. Ők határozzák meg, hogy milyen növényeket szeretnének termeszteni a Campus Almkerknél. A vállalkozás folyamatosan fényképezi a növényeket, és tölti fel a róluk készült képeket az internetre. Ezáltal a vevők naprakész információkkal kapnak arról, hogy hogyan áll éppen a veteményesük.

https://www.youtube.com/watch?v=t6SIFYKXL2c&feature=emb_title

A nagyobb gazdaságméret és a robot-betakarítás a közeljövő célja

Arend Koekkoek szerint jelenleg még nem áll rendelkezésre a megfelelő technológia ahhoz, hogy a pontgazdálkodás nagyobb méretekben is megvalósítható legyen. Arról is beszélt, hogy az első robotjuk, a Pixel Farming Robot Zero egy karral rendelkezett, és egy év során 2000 négyzetméternyi területet tudott megművelni. Ezt a robotot fejlesztették tovább. A mostani verzió, a Robot One, már 10 karral rendelkezik. Az ültetésen kívül önállóan tud gyomlálni, naponta akár 5-10 hektárt is. A Campus Almkerk jelenleg olyan biotermesztést folytató gazdákat keres, akik egy évre kibérelnék a gyomláló robotot. Arend Koekoek elmondta: meg akarják tudni, hogyan boldogulna a Robot One 1000 hektáron. Aztán pedig a tapasztalatok fényében fejlesztenék tovább, hogy az ültetésen és a gyomláláson kívül a betakarításra is alkalmas legyen.

A hollandiai Wageningen Egyetem és Kutatóközpont is kísérletezik a pontgazdálkodás gyakorlati megoldásaival. Az egyetem kutatói megfigyelték, hogy a sávos termesztésnél a betegségek annál kevésbé terjednek, minél keskenyebbek a sávok. A biodiverzitás pedig annál nagyobb, minél többféle növényt termesztenek egymás mellett. A tudósok szerint még sok kutatásra és kísérletezésre lesz szükség ahhoz, hogy kiderüljön, mely növények együttes termesztése hozza a lehető legjobb eredményeket.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás