Kevesebb glifozátot tudnak eladni, a vele kapcsolatos perek száma viszont nő. A világ legnépszerűbb gyomirtó hatóanyaga ötéves türelmi idejét tölti. A totális gyomirtó legnagyobb felhasználói a vasúttársaságok, ahol a kötött pálya gyommentesítésére használják. Németországban közel 68 tonna tiszta glifozát megy el erre a célra. A szert a mezőgazdaságban a leginkább a tarlók kezelésére használják fel. Az Agrárszektor bukkant rá a hírre, hogy a Spiegel Online portál értesülése szerint 2016-ban 13 éves mélypontra került a glifozáttartalmú gyomirtó-hatóanyag eladása Németországban. Míg 6 évvel ezelőtt évi 5000 tonna fogyott belőle, 2016-ban már csak 3800 tonnát vásároltak meg.
Hazánkban évente 1300-1400 tonna glifozát fogy, világszinten pedig több mint 800 ezer tonna
Az Agrárszektor értesülése szerint a kormányzó pártok koalíciós szerződése tartalmazza, hogy Németország olyan gyorsan lemond a glifozát használatáról, amilyen gyorsan csak lehet. A dokumentum eközben elismeri, hogy jelenleg nincs olyan készítmény a világpiacon, amellyel a sokat vitatott hatóanyag kiváltható lenne. Vannak ugyan más készítmények a gyakorlatban, de ezek egyelőre vagy drágábbak, vagy rosszabb hatásfokúak, mint a glifozát.
Németország elutasító magatartása 2017 második felében változott meg a hatóanyaggal szemben, és többek között ennek is köszönhető, hogy az Európai Bizottság megújította a gyomirtó európai engedélyét. A szavazáskor ugyanis a korábbi tartózkodás helyett támogatták az alkalmazását, ezzel pedig létrejött a minősített többség a szer 5 éves engedélyének megadásához.
A vegyipari óriás német gazdára talált
A dolog furcsasága, hogy időközben a németek kezébe került a glifozát legnagyobb gyártója és forgalmazója, az amerikai  Monsanto óriásvállalat (az Agrárszektor szerint a két esemény között lehet összefüggés). A vásárló Bayer cég viszont egyelőre nem sok hasznát látja annak, hogy megvehette a világ legnépszerűbb gyomirtóját is gyártó vállalkozást: eddig körülbelül 8000-nél tart azoknak az amerikai peres ügyeknek a száma, amelyeket a Monsanto ellen indítottak a glifozát állítólagos rákkeltő hatása miatt.
Korábban itt írtunk arról, hogy a totális gyomirtó nélküli gazdálkodás sok milliárd dolláros károkat okozna. A GMO-kultúrák és GMO-eredetű élelmiszerek általános betiltásával a gazdaságok termelésében és ezt követően a glifozáttoleráns kultúrák kiesésével világszerte jelentős veszteségek várhatók.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás