A Gazdahely oldal szerint előrelépés, ha a nyitottság a gazdálkodásban is megjelenik, felváltva a berögzült, esetenként rossz megszokásokat. Külsős beszámoló és összefoglaló a Magro Kukorica és Búza Konferenciasorozatáról.

December 14-én került sor a Magro II. Kukorica és Búza Konferenciasorozatának első állomására Kaposváron, ahol igazán érdekes előadásokat hallhattak a résztvevők. Az előadók ugyanis nem a megszokott sablonokkal jöttek, hanem elgondolkodtató képet adtak a jelenlegi helyzetről és a várható, illetve még inkább az elvárható termesztési technológiákkal kapcsolatban. A beszámolót a Gazdahely weboldal közölte.

A Magro konferenciasorozat egyik üzenete: legyen nyitottság a gazdálkodásban
Digitális gazdaság, nyitottság a gazdálkodásban

Sok szó esett a precíziós gazdálkodásról, mint az egyetlen elképzelhető technológiáról, ami képes lesz a túl gyorsan szaporodó népességet ellátni elegendő élelmiszerrel. Több előadó is felhívta rá a figyelmet, hogy azt már tudjuk, hogy nem homogének a mezőgazdasági táblák, de nem is szabad homogenizálni őket, hiszen egy alacsonyabb terméspotenciálú folttól ne várjunk túl sokat, ellenben az ott megspórolt inputanyagot, költséget a magasabb terméspotenciálú részbe fektetve növelhető a haszon.

Szintén többször is felvetődött az a tény, hogy Magyarország talajainak mikroelem készlete merülőben van, köszönhetően a szervestrágyázás hiányának. Fontos ezt figyelembe venni a megfelelő trágyák kiválasztásánál, külön figyelmet kell fordítani a cink ás mangán pótlására, ami már szinte teljesen kimerült a talajból. A tápanyag utánpótlás során tehát komplex megoldások szükségesek a termés optimalizálásához.

Megállapításra került az is, hogy a következő 30 évben 50 százalékkal nőni fog a kereslet ezen növények iránt, viszont napi 180 hektár területet vonnak ki a termelés alól más ágazatok számára.

Gyors fejszámolás után kiderült, hogy gyakorlatilag a búza/kukorica hozamát duplázni kellene.

Nem csak a talaj mikroelemtartalmáról, hanem nedvességtartalmáról és annak szélsőségeiről is hallhattunk. Saját bőrén is megtapasztalja az utóbbi években a mezőgazdaság, hogy akár egy szezonon belül is felléphet aszályos és túltelített, vízállásos időszak is. Sérülékeny vízbázisunkon nem segít a berögződött “minden évben kötelező szántani” felfogás sem. A nyitott, szántott felszín még sérülékenyebbé teszi a talajt és felbecsülhetetlenné a klímakárt. A tömörödött, eketalp rétegről nem is beszélve.

A nedvesség tárolására alkalmas, jó talajszerkezet kialakítása és fenntartása a jelen időjárási helyzet egyik legnagyobb kihívása.

A növényvédelemre kiélezett előadásokban is hangsúlyozták, hogy változtatni kell a gazdálkodók felfogásán. Nem szabad csak a gyógyításra helyezni a hangsúlyt, egyre inkább teret kell adni a preventív védekezésnek is. Itt is kiemelték a komplexitást, illetve azt, hogy ne alapozzunk egyféle szerre/hatóanyagra. Ami tavaly még bevált, idén már nem biztos, hogy hat, hiszen a kártevők rezisztenssé válhatnak, válnak a gyakran alkalmazott hatóanyagokkal szemben. Érdemes a kombinációk használata és mindenképpen kerüljük a megkésett kezeléseket.

Németh István, a Magro egyik tulajdonosa pedig megmutatta, hogyan alakultak az elmúlt években a búza és kukorica eladások és az árak.  Kiderült, hogy a legtöbb terményt pont akkor adják el a gazdálkodók, amikor a legalacsonyabb az áruk. Az előző évi tendenciák alapján kiemelte, hogy ha nyerni akarunk az áron, ne a betakarítás után adjunk el! Ha képben szeretnének lenni az árak alakulásával, azt napi szinten nyomon követhetik a gabonaindex oldalon.

Úgy gondolom, hogy megérte időt szánni erre a konferenciára bárkinek, hiszen igazán érdekes, elgondolkodtató előadásokat hallhattunk. Persze ezeken kívül számos terméket is bemutattak, így azok is megtalálhatták számításukat, akiket az újdonságok és a kész technológiai ajánlások érdekeltek.

Ha lemaradt volna, menjen el a konferenciasorozat másik állomására Debrecenbe, január 18-án! A kaposvári konferenciáról pedig a Magro Facebook-oldalán nézheti meg a galériát.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás