Az őszi kultúrákon kívül a tavaszi kapás növények, mint a napraforgó vagy a kukorica is küzd a csapadékhiány következtében kialakult szárazsággal. A folyamatosan jelenlévő aszály jelentős veszteségeket okoz a szántóföldi növénytermesztők számára. Az ország egyes részein a kisebb-nagyobb mértékű csapadék sem volt elegendő a több hete tartó szárazság kedvezőtlen hatásainak kompenzálására. Az abiotikus tényezők között súlyosbító hatású az erős szél, mely a talajok még intenzívebb száradását okozza.

A NAK szántóföldi növénytermesztési helyzetképe számolt be róla, hogy a jelentős csapadékhiány rendkívül szembetűnő a határszemlék alkalmával. A búzatáblák a gyengébb vízgazdálkodású területeken foltokban, több esetben jóval térdmagasság alatti szárral és gyengén fejlett kalásszal láthatóak. Egyes helyeken az erőteljes vízhiány következtében a kalásztengely felső részén fejlődő gabonaszemek töppedtek, a fehéredést leszámítva a poloskaszúrt léha kalászkezdeményekhez hasonlóan. A félig hasban maradt kalászkezdemények felső részében megáll a mikrospóra, a pollen fejlődése, így steril pollentömlő alakul ki. Ennek csírázása gátolt, így a felső kalászrész steril marad, míg a kalász alsó részén található részt a légköri aszály nem károsítja, így ott a szemek ki tudnak fejlődni.

Rendkívül rossz a termesztett növények helyzete az országos aszály miatt - képünk illusztráció

A kártevőnyomás is erősödik

Egyre több helyen tapasztalható, hogy a szárazság következtében intenzívebb a vetésfehérítők megjelenése a kalászos gabonák levelein. Ezek a táplálék mellett a vízszükségletük kielégítése céljából is mértéktelen mód hámozgatják a leveleket a kártevő lárvái. Főként a táblaszéleken jelennek meg nagy egyedszámban. Az imágók ellen a tömeges betelepedés idején kell védekezni, ha a szegélyzónában több mint 8 bogár található 1 m2-en belül. Eredményesen védekezni csak a fiatal lárvák ellen lehet, általában akkor szükséges beavatkozni, ha a felső levelek 20 százalékán megjelennek a lárvák ismert hámozgatási csíkjai, de még tojásokat is találni a területen. Az ellenük hatékonynak működő készítmények közül a kontakt taglózó hatású piretroidok adnak költséghatékony és eredményes védelmet. Elszomorító a látvány a repcetáblákon, ahol az aszály nyomai erőteljesen felfedezhetők az állomány habitusán. Rendkívül gyengén fejlett a szár, és kevés oldalelágazással rendelkezik. A becők mérete és alakja is elmarad a várttól.

A repce nagy bukta lesz idén

A repcetermesztők számára a változékony időjáráson túl a következő vegetációs periódusban további kihívásokkal kell szembenézniük. Mivel a repcetermesztés technológiai alapjaként szolgáló klórpirifosz és klórpirifosz-metil hatóanyagokat kivonták a forgalomból, így bizonyos kártevők, például a szárormányosok és repcebolha elleni védekezés hatékonysága is csökken. A neonikotinoid tartalmú csávázószerek kivonását követően jelentős mértékben növekedett a klórpirifosz és klórpirifosz-metil hatóanyag tartalmú készítmények felhasználása, mely szélesebb hatásspektrumának és tartamhatásának következtében volt eredményes - írták. A növénytermesztők esetében látható az a tendencia, hogy a rendelkezésre álló növényvédőszer-hatóanyagok folyamatosan szűkülő választéka nagy mértékben rontja a növényvédelmi beavatkozások hatékonyságát. Jelentősen megnőhet a repcetermesztésben a piretroidok felhasználása, és mivel kevés helyettesítő, más hatásmechanizmusú készítmény áll rendelkezésre, ez a rezisztencia kialakulását is eredményezheti.

A kapások sincsenek jó állapotban

Az őszi kultúrák mellett a tavaszi kapás növények, mint a napraforgó vagy a kukorica is küzd a szárazsággal. A preemergens védekezések az ország számos részén eredménytelenek voltak , mivel a kellő mennyiségű csapadék több régióban is elmaradt. Országszerte rengeteg erősen gyomos kultúra látható, ahol elengedhetetlen lesz a sorközművelés és a poszt gyomirtás. Számos területen gyengítették a csíranövényeket károsító barkók az állományt, amely a száraz talajból csak vontatottan tudott előbújni. Május utolsó dekádjában jelentősebb csapadék nélkül nagy veszteségek alakulnak ki az egyes termesztett kultúrák esetében. A NAK anyaga szerint biztos, hogy a gazdák többségének így is egy gyengébb terméssel kell majd számolnia.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás