Szomorú oka van, hogy egyre több gólya marad itthon télen
A költöző madarakra is komoly hatással van a klímaváltozás. Több kutató szerint a jelenség az emberi tevékenységgel karöltve gyökeresen megváltoztatja a vonuló madarak szokásait, ami a hazai egyedeken is észrevehető. A folyamat egyik bizonyítéka, hogy egyre több gólya marad itthon télen. Pedig a gólyák hagyományosan augusztus második felében elindulnak a kontinensünkről a részéről. Ám hasonló folyamat tapasztalható itthon, ami Nyugat- és Dél-Európát már korábban elérte: ennek hatására például Dél-Spanyolországban a gólyák jelentős része télen már el sem megy - mondta Végvári Zsolt, az MTA Ökológiai Kutatóközpont, Duna-kutató Intézetének igazgatója.
Az ökológus szerint már nem csak arról van szó, hogy a melegedő telek, tavaszok, őszök miatt a költöző madarak kicsit később indulnak el telelőhelyeik felé, vagy pedig tavasszal korábban érkeznek. Maga a stratégia is megváltozik: a vonulóból állandó madár lesz. Magyarországon egyre több gólya kísérel meg áttelelni. Ebben egyrészt a melegedő telek játszanak szerepet, amelyek miatt egyre több táplálék áll a rendelkezésükre, másrészt a klímaváltozás egyik hatásaként a Szahara változása okozza, ami egyre szélesebb lett és egyre nagyobb távolságot kell a gólyáknak táplálék, víz és pihenés nélkül megtenni. Ez rendkívül kockázatos, ezért egyre nagyobb az esélye, hogy a madarak elpusztulnak az út során. Emiatt megéri stratégiát váltani a madaraknak, és megpróbálnak áttelelni - mondta az ökológus az MTI híre szerint.
Az igazgató szerint a változásra emberi tevékenységek is rásegítenek. A dél-spanyol gólyák a regionális szeméttelepeken táplálkozva télen is őrzik a fészküket. Sőt, annyira forró és száraz a nyár Spanyolországban, hogy a gólyák egy része Spanyolországba jár telelni és Tunéziában fészkel. Ezen túl az is hozzájárul a folyamathoz, hogy az európai vonuló madarak nagy része azt tapasztalja Afrikába érve, hogy a vizes élőhelyek az emberi beavatkozás miatt eltűnnek. Így még kockázatosabb a vonulás.
Hirdetés
Végvári Zsolt arról is beszélt, hogy amennyiben az itthon maradt madarakat emberek etetik és tartják életben, azzal bajt okozhatnak, mert olyan egyedeket juttathatnak előnyhöz a többiekkel szemben, amelyeknek az utódaik is elpusztulnak majd emberi segítség nélkül, illetve ők maguk is elhullanak egy következő útjuk alkalmával.
Kapcsolódó: Kreatív madárvédelem gumiból készült pulikutyával és intelligens gyűrűvel
Újszerű ötleteket hoztak egy madárvédelmi innovációs ötletversenyre az egyetemistákból és startupok munkatársaiból összeállt csapatok. Az E.ON és a Design Terminál közös szervezésű 24 órás innovációs ötletversenyén nyolc csapat mérte össze a tudását és ötleteit. A cél, hogy hatékony, új megoldást találjanak a villamos hálózatokhoz kapcsolódó madárvédelmi problémákra. Fókuszban a kreatív madárvédelem.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés