Szakmai rendezvénnyel egybekötött ünnepélyes megnyitón adták át az új KWS Napraforgó Nemesítő Állomást Kozármislenyben. A beruházás a cég napraforgó nemesítési gépezetében nagy mérföldkőnek számít, hiszen 2010-ben szállt ringbe ismét ezen a területen a KWS, most pedig új telephelyet nyithatott. Stréb Péter, Napraforgó Nemesítőt kérdeztük a beruházásról és jövőbeli tervekről.

Stréb Péter, a Napraforgó Nemesítő Állomás vezetője, Napraforgó Nemesítő és Pallós Mihály, a KWS Magyarország Kft. ügyvezetője szalagátvágás közben
 

Mi hívta életre, hogy újabb állomást építsenek?

A világ napraforgó termőterülete 2013-ban megközelítőleg 26 millió tonna volt. Ebből Európa igencsak kiveszi a részét, hiszen a teljes terület 70%-át adja. A napraforgó Európa legfontosabb olajnövénye. Nem meglepő tehát, hogy a KWS 2008-ban ismételten beindította a napraforgó nemesítési programját. Az első 3 évben a régi, korábbi együttműködésekből megmaradt vonalak rekombinációja történt, 2011-ben pedig már az első hibridek is tesztelésre kerültek a már saját kísérleti hálózaton belül.

Pontosan milyen munkálatok folynak, hogy néz ki a nemesítés folyamata?

2014 kora őszén került átadásra a KWS napraforgó nemesítési központja Pécs mellett Kozármislenyben. A telephely 6000 négyzetméteren biztosítja a napraforgó kutatás feltételeit. A telephelyi munka 2 nagy részre bontható:

1. Új szülővonalak létrehozása mely egy alapkeresztezést követően (két elit vonal), az utódok többszöri öntermékenyítésével történik a homozigóta állapot eléréséig. Ez akár 10 évet (10 generációt) is igénybe vehet. Cél a minél nagyobb heterózis (nagyobb termés, stressz tűrőképesség, kórokozó ellenállóság), elérése két vonal keresztezésével. Napraforgóban az apa és anyavonalakat (ellentétben pl. a kukoricával) külön hozzunk létre, ezek morfológiailag is különböznek egymástól. Az apavonal több tányért hoz a hosszabb és nagyobb mennyiségű pollentermelés miatt, az anya pedig hímsteril (csak az apa pollenjétől termékenyül) az öntermékenyülés elkerülése végett. E vonalak létrehozása a nyári tenyészkertben, Magyarországon történik. Cégünk az elérhető leggyorsabb genetikai előrehaladás érdekében téli tenyészkerteket vesz igénybe Dél-Amerikában. Itt történik a kísérleti hibridvetőmag előállítás, és a következő generációk előállítása.

)

2. A Peruban, Chilében, és Puerto Rico-ban előállított kísérleti hibridek vetőmagját februári aratását és importját követően szétosztjuk, csávázzuk és 21 négyzetméteres parcellákban vetjük el 13 helyszínen szerte Közép-Kelet Európában. Ősszel parcellabetakarító kombájnnal minden egyes parcellát (megközelítőleg 30000) betakarítjuk, lemérjük a súlyát, olajtartalmát, víztartalmát. A legjobb eredményt elért hibrideket következő évben újrateszteljük, két jó év után elismerésre előterjesztjük, a hibrid szülővonalait pedig tovább „finomítjuk” a tenyészkertekben.

Mit várnak a beruházástól a jövőben?

Elsődleges célunk a nemesítés során a minél magasabb termés elérése, ez azonban csak akkor érhető el, ha hibridünk gyomirtása könnyen megoldható (herbicidrezisztencia), megküzd a parazitákkal (szádor), ellenáll a különböző gombás fertőzéseknek (Sclerotinia, Plasmopara, Phoma, Phomopsis), korán beérik, nem törik el a szára a viharban, és a gépi betakarítás pedig problémamentes (növénymagasság). E tulajdonságokat folyamatosan felvételezzük, és lehetőség szerint kombinálva beépítjük új hibridjeinkbe, melyekből 4 már az EU listás elismerés 1. évébe léptek.

A dolgunk nem egyszerű, hiszen a természet is folyamatosan új kihívások elé állítja hibridjeinket és vele együtt a termelőket. Újabb és újabb kórokozó rasszok jelennek meg, a szélsőséges időjárás pedig egyre gyakrabban okoz problémákat a mezőgazdaságban. Azért, hogy ezekre a kérdésekre minél gyorsabban válaszokat találjunk, a legmodernebb eszközökkel felszerelt laborral dolgozunk, mely a cég központjában, Einbeckben található.

Célul tűztük ki a DH technológia alkalmazását a napraforgóban, egy új típusú herbicid-rezisztencia kifejlesztését, és új molekuláris markerek kidolgozását. Hiszünk abban, hogy a KWS a kukorica és repce vetőmagok mellett napraforgóból is a legjobb hibrideket kínálhatja a közeljövőben a gazdák számára, melyek a helyi körülmények közepette csiszolódtak a helyi igényekhez mérten.

A válaszokat Stréb Péternek, Napraforgó Nemesítőnek köszönjük.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás