Amennyire várták a gazdák az öntözésfejlesztési pályázatot, olyan kicsi iránta az érdeklődés. Szeptember végéig összesen 2 milliárd forintnyi igénylést nyújtottak be az 50 milliárdos keretösszegű pályázatra. Szakértők szerint ennek oka a bonyolult jogi környezet, amitől még a jól képzett érdeklődők is megijednek.

A Vidékfejlesztési Program talán legjobban várt kiírása volt az öntözésfejlesztési pályázat. Arra számított mindenki, hogy – mint több pályázat esetében is – hatalmas lesz a túljelentkezés, de ennek pont a fordítottja valósult meg. Szeptember végéig ugyanis az 50 milliárd forintos keretből mindössze 2 milliárd forintra pályáztak a termelők.

Az ok a részletekben rejlik

Nem a pályázati kiírásával van a probléma, sokkal inkább az azt körülvevő jogi háttér riaszt el sokakat a pályázat benyújtásától. Olyan mértékű fejlesztésekről van szó ugyanis az esetek többségében, hogy már csak a tervezés és az engedélyeztetés is több millió forintba kerül, a kutak megfúrásáról nem is beszélve.

Öntözött területen komoly plusz bevételre tehet szert a gazda - sokan viszont még így sem mernek belevágni az öntözőrendszerek kiépítésébe
 

Szakértők szerint azonban nincs ok az aggodalomra, a támogatás összege bőven fedez minden felmerülő költséget. Ezért minden termelőt arra biztatnak, hogy bátran csinálják végig a folyamatot, csak nyerhetnek vele.

Annál is inkább, mert egy öntözött terület sokkal nagyobb hasznot termel, mint egy öntözés nélküli szántóföld. Becslések szerint egy hektár öntözött területen ezer eurónyi többlet termelhető meg, az öntözetlenhez képest.

Az 50 milliárdos támogatásból mintegy 50 ezer hektárnyi területet lehetne öntözötté varázsolni. Ez éves szinten 16 milliárdnyi plusz bevételt eredményezne, ami nem kis többletet jelent a mostani, nehéz körülmények között. Annál is inkább szükség lenne az öntözött területek növelésére, mert hazánk ezen a területen jelentősen elmarad az EU-átlagtól.

Forrás: agrotrend.hu

További híreink

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás