A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, mint engedélyező hatóság a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács kérelmére indult eljárásában határozatban engedélyezte az Orvego gombaölő permetezőszer szükséghelyzeti felhasználását 2021. május 20. és 2021. szeptember 16. között szabadföldi uborka és szabadföldi paradicsom kultúrákban, valamint a Coragen 20 SC rovarölő szer szükséghelyzeti felhasználását 2021. július 15. és 2021. november 10. között hajtatott paprika és hajtatott paradicsom kultúrákban.

A Nébih megvizsgálta a Magyarországon engedélyezett növényvédő szerek szükséghelyzeti felhasználásának az indokoltságát. Az eljárás során megállapította, hogy az érintett szabadföldi és hajtatott kultúrákban a készítmények alkalmazása káros hatással nem lehet az emberek és állatok egészségére, vagy elfogadhatatlan módon nem befolyásolhatja a környezetet, a természetet. Peronoszpóra, illetve paradicsomvész ellen a rendelkezésre álló gombaölő szerek nem teszik lehetővé a fenntartható növényvédelem (például szerrotáció betartása) elvégzését a hatékonyság jelentős csökkenése nélkül. A készítmény az integrált növényvédelmi technológiában a gyapottok-bagolylepke elleni védekezéseknél eredményesen felhasználható és az idő előtti szerrezisztencia megelőzése céljából a növényvédelmi technológia nélkülözhetetlen eleme.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott a Coragen és az Orvego a zöldségek növényvédelmében: gombák és gyapottok-bagolylepke ellen használhatják a termelők - Fotó: Magro.hu, CSZS, Szentes

Az Orvego (300 g/l ametoktradin + 225 g/l dimetomorf) gombaölő szer szükséghelyzeti felhasználása a FruitVeB termelői köre számára Magyarország egész területén szabadföldi paradicsom és szabadföldi uborka kultúrában gombás betegségek ellen földi gépes kijuttatással 2021. május 20-tól 2021. szeptember 16-ig engedélyezett.

A Coragen 20 SC (200 g/l klorantraniliprol) rovarölő szer a FruitVeB termelői köre számára Magyarország egész területén hajtatott paprika és hajtatott paradicsom kultúrában különböző rovar kártevők ellen földi gépes kijuttatással 2021. július 15-től 2021. november 10-ig engedélyezett.

Az ügyfél felhasználói körének saját felelősségére:

  • Az Orvego felhasználható szabadföldi paradicsom és szabadföldi uborka kultúrában gombás betegségek ellen előrejelzés alapján maximum 2 alkalommal 0,8 l/ha dózisban, 600-1000 l/ha permetlével kijuttatva. Szabadföldi paradicsom kultúrában előírás szerinti felhasználás esetén az élelmezés-egészségügyi várakozási idő 21 nap, szabadföldi uborka kultúrában 3 nap.
  • A Coragen 20 SC felhasználható hajtatott paprika és hajtatott paradicsom kultúrában gyapottok-bagolylepke ellen a kártételi küszöbérték ismeretében maximum 2 alkalommal 0,125-0,2 l/ha dózisban, 500-1000 l/ha permetlével kijuttatva. Hajtatott paradicsom és hajtatott paprika kultúrában előírás szerinti felhasználás esetén az élelmezésegészségügyi várakozási idő 3 nap.
A referencia vonatkozik még:

A határozat alapján a szükséghelyzeti felhasználás a fenti készítményekre, mint referencia termékre hivatkozó, azonos összetételű, származtatott (párhuzamos, klón) engedéllyel rendelkező termékekre is vonatkoztatható. A készítmények szükséghelyzeti felhasználásakor az engedélyokiratban előírt munkavédelmi óvórendszabályokat és környezetvédelmi előírásokat szigorúan be kell tartani. A Nébih felhívta a termelők figyelmét, hogy a szükséghelyzeti engedéllyel rendelkező növényvédő szer felhasználása saját felelősségre, a felhasználást engedélyező határozatban leírtak figyelembevétele és betartása mellett történhet. A felhasználást engedélyező 6300/1434-2/2021 számú határozat ide kattintva letölthető.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás