2019. május 1-től július 31-ig engedélyezte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a Viballa™ gyomirtó szer forgalomba hozatalát és felhasználását napraforgó kultúrában parlagfű ellen. A készítményt önmagában kell kijuttatni, nem keverhető más növényvédő szerrel. Más gyomirtó szerek használata után legkorábban 7-10 nap elteltével alkalmazható. A készítmény használata a vetésforgót nem befolyásolja.

A 6300/224-2/2019. Nébih határozatban engedélyezik a Viballa™ gyomirtó felhasználását. Napraforgó kultúrában a készítményt tavasszal, posztemergensen kell kijuttatni a kultúrnövény 6 leveles állapotától a vegetatív növekedési stádium végéig (csillagbimbós állapot előtt), 1,0 l/ha-os dózisban, 200-300 l/ha lémennyiséggel, földi géppel. Egyaránt alkalmazható hagyományos és herbicid toleráns napraforgó hibrideknél - számolt be róla az Agro Napló.

A Viballa ™ a parlagfű elleni védekezésre kapott szükséghelyzeti engedélyt május 1-től napraforgóban

Csírázás után kell kijuttatni a gyomirtó szert

A készítmény levélen keresztül fejti ki hatását, ezért a kijuttatást arra az időpontra kell időzíteni, amikor a parlagfű a csírázást teljes mértékben befejezte. A készítmény kijuttatására a legmegfelelőbb időpont a parlagfű 6-8 leveles fejlettsége. Azonban egészen a parlagfű 30 cm-es nagyságáig hatékonyan alkalmazható a túlfejlett gyomnövények elleni védekezésre is. A Viballa™ hatékonyan irtja a fehér libatopot és a selyemmályvát is. A szer az I. forgalmazási kategóriába tartozik. A készítmény egy vegetációs időszakban csak egy alkalommal használható - írja a Nébih.

A kezelések megkezdése előtt a felhasználók kötelesek tájékoztatni a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi igazgatóságát a kijuttatás helyéről és tervezett idejéről. Az előzetes regisztrációt ezen a honlapon lehet megtenni. A Nébih kéri a termelőket, hogy a növényvédő szereket mindig biztonságosan és felelősségteljesen használják. A készítmények felhasználása előtt olvassák el és kövessék a termékek csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait.

Így kell alkalmazni a Viballa szert

A Viballa-val szemben a napraforgó fajták és hibridek toleránsak, így a készítmény egyaránt használható (hagyományos, ExpressSUN, Clearfield és Clearfield Plus hibridek és fajták esetén amikor a kezelendő területen a kultúrnövény 100 százaléka elérte a BBCH 16-os fejlettséget (6 valódi levél). A Viballa a napraforgó BBCH 39-es (csillagbimbós állapot elérése előtt) fejlettségéig alkalmazható a fejlett parlagfű irtására. Viballa-kezelés után a napraforgó növények egy részén enyhe átmeneti tünetek jelentkezhetnek a leveleken a száron , (“S”alak) a levélnyél enyhe hajlása, deformációja. Ezek a tünetek átmenetiek és nem okoznak terméscsökkenést. Kedvezőtlen környezeti feltételek esetén (szárazság, tartós vízborítás, alacsony hőmérséklet, tápanyaghiány, kórokozók, kártevők okozta fertőzés kár, fizikai sérülés, jégeső, vihar) a kezelt napraforgó kultúrán erősebb és tartósabb tünetek jelenhetnek meg. A tartósan stressz alatt levő kultúrnövény kezelése nem javasolt - írja a gyártó weboldala.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás