A biomasszával működő erőművek igényt tartanak a szalmabálákra, de almozásra jut-e, kell-e még szalma? A kisebb állattartó telepeken többnyire saját területen termelik meg a takarmányt, és hagyományosan, mélyalmon tartják a jószágot.  A modern, több százas állományt igazgató telepeken viszont gyakorlatilag már csak az elletőistállóban, illetve a borjú- és üszőnevelésben használnak szalmát. A témát a Magyar Mezőgazdaság járta körül; dr. Húth Balázst, a Magyartarka Tenyésztők Egyesületének tenyésztés- és marketingvezetőjét kérdezték.
Egyre kevésbé jellemző a szalma a nagyobb állattartó gazdaságokban, aminek több oka is van
Az utóbbi 5-10 évben épült modern telepeken mindenhol pihenőboxos istállók vannak. Pontosan azért, mert a szalma be- és kihordása, gépesítése, illetve a munkaerőhiány egyre nagyobb problémát okozott. A tehenészeteknek nehéz volt térben és időben is megoldani a szalma begyűjtését, ezért váltottak a pihenőboxos, hígtrágyás technológiákra – mondta a szakember.
A szalma kicsiben kell, nagyban már alig
A kisebb tehenészetekben ugyanakkor döntően saját területen termelik meg a takarmányt, és hagyományos módon, mélyalmon tartják az állatokat. A modern, több száz egyedes tehenészeti telepeken viszont gyakorlatilag már csak az elletőistállóban, a borjú- és üszőnevelésben van szükség a szalmára.  A borjaknál persze az egyedi borjúketrecekben és a csoportos növendéknevelőkben szalmával almoznak, de a tejelő tehéntartásban a használata teljesen visszaszorult.
Könnyítések léptek életbe a termeléshez kötött támogatásoknál
A tehéntartással kapcsolatban jó hír, hogy könnyítettek a termeléshez kötött támogatás igénylésének folyamatában. A 2018. évi egységes kérelem benyújtásakor már nem kell mellékelni a járási főállatorvos, vagy a hatósági állatorvos által aláírt igazolást a hármas-mentességről az elektronikus felületen . További segítség az igénylőknek, hogy a szaporítási adatok esetleges hiánya pótolható, nem eredményez azonnali elutasítást. A korábbi változás eredményeképpen a 2018. évi egységes kérelem benyújtásakor az elektronikus felületen már nem kell csatolni a járási főállatorvos, vagy a hatósági állatorvos által aláírt igazolást a hármas-mentességről, mert a dokumentumot a Magyar Államkincstár kéri be minden az illetékes Megyei Kormányhivataloktól.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás