A Közel-Keleten olyan szárazságtűrő paradicsomfajták nemesítésén dolgoznak, amelyek az átlagosnál akár 90 százalékkal kisebb vízigény mellett is jó minőséget és magas terméshozamot produkálnak. Az extrém szárazságtűrő paradicsom nem génmódosítás útján születik majd, hanem vad fajták felhasználásával.

Az izraeli kísérleti telepen összesen 200 különböző paradicsomfajta 40 ezer töve található meg. A projekt célja, hogy öntözés nélkül olyan fajtákat nemesítsenek, amelyek a sivatagi körülmények között is nagy mennyiséget teremnek, ráadásul jó minőségben. Külön nehezíti a feladatot, hogy a nemesített paradicsom létrehozásához génmanipulációt nem kívánnak igénybe venni, hanem vad fajták keresztezésével érnének célt a tudósok – adta hírül a hu.euronews.com.

Kutatók extrém szárazságtűrő paradicsom nemesítésén dolgoznak
 

A munka a vad fajták aszálytűrő tulajdonságainak beazonosításával kezdődik, amiket aztán az új szuper paradicsom is "megörökölne". Mindezt úgy vinnék végbe, hogy a régi paradicsomfajták megőrizzék jó termőképességüket, a vad fajtákból eredő új, kedvező adottságokkal együtt.

Bár a paradicsom közismerten viszonylag sok vizet és tápanyagot igényel a megfelelő fejlődéséhez, a kísérletben csak a termesztési ciklus elején, mindössze három hétig öntözték azokat. A forró, száraz nyár során semmilyen vizet nem kaptak. Amelyik fajta ilyen körülmények között is képes jó hozamot és minőséget produkálni, megfelelőnek mutatkozik a további kutatásokra,

A majdani "végtermék" számos kritériumnak kell, hogy megfeleljen a kereskedelmi forgalomba kerülés előtt. Az egyik kritérium az íz, hiszen egy paradicsom piaci sikerénél ez döntő fontosságú. Ezért a kutatás során a magas cukortartalmat, az aromás ízt, sőt a vonzó színárnyalatot is megpróbálják elérni, a már említett magas hozam mellett. Ha a kutatok megtalálják az ideális jelöltet, tanulmányozni fogják a DNS-ét. A meghatározott genetikai adottságokkal rendelkező növényeket keresztezik az ígéretes tulajdonságokkal rendelkező vad fajtákkal majd. A kutatás során ráadásul nem csak szárazságtűrő, de kártevőknek és betegségeknek, kórokozóknak is ellenálló fajták fejlesztésén is dolgoznak. Ezek a tényezők ugyanis jelentősen korlátozzák a paradicsom hozamát.

A mostani projekt sikerességének esélyeit növeli, hogy a helyszíni egyetem laborjában évente 700 paradicsomfajta tulajdonságait vizsgálja. Ráadásul összesen 12 000 fajta paradicsom magvait őrzik is.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás