Óriási károkat okoztak a viharok néhány hete Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a növénytermesztő gazdák legnagyobb bánatára szupercella és jégverés is kialakult. Volt, ahol teniszlabda méretű jégdarabok is estek. Az észak-keleti térséget már nem először éri nagy kár a jégeső miatt az idén nyáron. Hogyan lehetséges ez a teljes országot lefedő jégkármérséklő rendszer működése mellett?

A 2019. augusztus 13-i délutáni viharnál már déltájban be voltak kapcsolva a jégkármérséklő rendszer talajgenerátorai Borsod-Abaúj-Zemplén megye minden térségében. Azonban az ilyen erős, szupercella jellegű időjárási események esetében nem létezik olyan védelem, ami száz százalékosan hatásos - tájékoztatta a Magyar Mezőgazdaságot Pécsek Imre, a NAK kommunikációs munkatársa a jégkármérséklő rendszer működéséről. A jelenség kapcsán elmondható, hogy augusztus 13-án a délutáni órákban, az Északi-középhegység térségére rendkívül heves zivatarok csaptak le, amelyek intenzív villámtevékenységgel, viharos erejű széllel, felhőszakadással és jégesővel jártak.

A jégkármérséklő rendszer a legszélsőségesebb időjárási körülményektől nem tudja teljesen megvédeni az országot

A viharok után a 30 fokos levegő rövid idő alatt sokfelé 10 fokkal csökkent. A legerősebb viharok a Bükk környékén jöttek létre, és északkelet felé mozogva szupercellává alakultak, amelyekből több borsodi területre tojás nagyságnyi jég hullott. A hőség és a hidegfronttal érkező nedvesebb levegő kedvezett a zivatarok, illetve a szupercella kialakulásának, ami a dióméretű jégszemek hullását okozta.

Eső, szél, jég egy héttel korábban is

Egy héttel azelőtt, augusztus 6-án pedig jellemzően a hirtelen nagy mennyiségű lehullott csapadék és a viharos erejű szél okozott gondot több helyen Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. Eger és Mezőkövesd környékét több alkalommal is felhőszakadás sújtotta, néhol búzaszem nagyságú jégdarabok is estek. Augusztus 6-án délután, a Bükk és a Mátra közötti területeken alakultak ki újabb zivatarcellák. Ennek következtében Eger és Mezőkövesd környékére több alkalommal is felhőszakadás zúdult, néhol több mint 50 mm csapadék hullott.

A Kamara szakembere kiemelte, hogy a szupercellák kialakulásakor nagyon kevés az esély a jégeső méretének csökkentésére. Azonban elmondható, hogy a NAK által kiépített és tavaly május óta üzemeltetett országos jégkármérséklő-rendszernek köszönhetően az országban a legtöbb helyen csak elvétve fordult elő eddig dió nagyságú jég. Míg például az idei május végi heves viharok során az országhatártól 80-100 kilométerre lévő romániai Zilahon és Nagybányán 5 centiméter átmérőjű jég hullott, a szerbiai Vajdaságban pedig még egy órával a vihar elvonulását követően is jégdarabok borították az utak szélét. Június végén pedig a felvidéki Kassán pusztított jégverés: a 7 centiméteres jégdarabok az autók szélvédőjét is beverték. Ezzel szemben az idei május végi heves viharokat itthon, a jégkármérséklő-rendszernek köszönhetően többnyire borsó- és cseresznye-nagyságú jégeső kísérte.

Csupán néhány helyen fordult elő nagyobb, dió nagyságú jégméret

Így a pusztítás mértéke sokkal kisebb, és kevesebb a mezőgazdaságban okozott kár mértéke is - írják. A talajgenerátoros jégkár mérséklő rendszer ugyan lényegesen csökkenti a jégfelhőkben kialakuló jégszemek méreteit, lényegében megfelezi, jó esetben harmadolja, de – fontos hangsúlyozni – nem tudja megakadályozni a zivatarfelhők kialakulását. A fokozott védekezés ellenére nincs olyan technológia, amellyel extrém időjárási körülmények között teljes mértékben kiküszöbölhető lenne a jégeső - mondta a kamara kommunikációs munkatársa.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás