Tápanyaggazdálkodás során mindig az a kérdés, hogy holnapután mit juttassunk ki egy területre? Ebben segít a talajvizsgálat. Ott a traktor és a műtrágyaszóró, de a talajminta laboreredménye csak hetek múlva érkezik meg, a szaktanács pedig még később. Finoman szólva már nem lesz releváns, amit mond: a gazda akár keresztet is vethet az okszerű tápanyagkijuttatásra. Így pedig időt, pénzt és hatóanyagot pazarol. Létezik azonban egy eszköz, ami akár 10 perc alatt, még a helyszínen részletes eredményeket mutat a talajmintából. A kézi súlyzóra hasonlító talajvizsgálati eszközről a Csernozjom Kft. tulajdonosával, Vona Márton talajvédelmi és tápanyag-gazdálkodási szakértővel beszélgettünk a Magro.hu bábolnai látogatásakor.
Mióta foglalkoznak a magyarországi talajokkal?
A Csernozjom Kft. 2007 óta van jelen a magyar piacon, főleg a talajvédelemmel és tápanyaggazdálkodási szaktanácsadással foglalkozunk. Munkatársaink agrár egyetemek aktív, vagy egykori oktatói és kutatói, akik jelentős tapasztalattal rendelkeznek talajtani kutatás, tervezés és oktatás területén egyaránt. A húgom, tulajdonos-ügyvezető társam, Vona Viktória pedig Hollandiában 9 éven keresztül dolgozott egy többek között talajvizsgálatokkal is foglalkozó cégnél, ahol új precíziós növénytermesztési technológiákat tesztelt, használt és illesztett a gyakorlatba. Az egyik ilyet hoztuk el Magyarországra, a holland AgroCares cégcsoport kizárólagos hazai képviselőjeként. A kizárólagosság viszont nem ügynöki tevékenységet jelent, hanem a hazai igényeknek megfelelő szaktanácsadással egészítjük ki a technológiát.
A SoilCares talajszkenner használatával megoldható a gyors, részletes, helyszíni talajvizsgálat és elemzés
Hogyan működik a kézi talajszkenner?
Az eszköz a spektroszkópia elvén működik, és talaj-, tápanyagvizsgálatra alkalmas. Az Talajszkenner Bluetooth kapcsolatban áll az okostelefonnal, arra érkezik a talajvizsgálati eredmény. Mér, összes nitrogént foszfort, káliumot, kationkicserélődést, pH-t, agyagtartalmat, vezetőképességet és szervesanyagot is. Ez egy monitoring és indikációs eszköz, ami ugyanakkor nem váltja ki az akkreditált méréseket, így a nitrát jelentést sem, de nem is ez a célunk. A SoilCares Talajszkenner 85% feletti vizsgálati eredményt ad. De olyan naprakész tápanyaggazdálkodási szaktanácsot és tudást adunk mellé a gazdának, amit azonnal tud alkalmazni. A talajmintavétel megkerülhetetlen, de a szkennerrel történő mérést követő 10 percen belül a gazda talajállapot jelentést és a tápanyag-gazdálkodásra vonatkozó javaslatainkat egy mobilapplikáción keresztül megkapja. Gyorsan és egyszerűen, növényspecifikusan így helyben, azonnal tud dönteni a tápanyagutánpótlás következő lépéseiről. A tényadatokon alapuló döntéshozatallal nem csak a terméshozamunk nőhet, de a Kevesebb, vagy jól megválasztott műtrágyával és ráfordítással nagyobb profitot érhetünk el, ehhez nyújt segítséget a technológia.
Mire kínál megoldást ez a szkenner?
A mobil szerkezet gyors, akár helyszíni talajanalízist végez: a mintavételt követően 10 percen belül megtudhatjuk az adott mintára jellemző tápanyagadatokat. Ilyen típusú mobil applikációval támogatott talajszkenner a világon egyedülálló. A SoilCares Talajszkenner holland fejlesztést az Európa számos országában (pl. Lengyelország, Ukrajna, Dánia, Hollandia), a kontinensen kívül Ázsiában és Közép-Afrikában is használják.
Miben más a SoilCares Talajszkenner, mint a többi mobil talajvizsgálati eszköz?
A piacon vannak más mobil eszközök is, de a többségük mindössze egy-két talajparamétert vizsgál. Vagy csak nitrogén-, vagy csak mésztartalmat. A mi szkennerünk azokat a paramétereket tudja mérni, amik a napi rutinszerű tápanyaggazdálkodáshoz kellenek. A makro- és mezoelemek szempontjából vizsgálja a talajt, a bővített talajvizsgálati paramétereknek megfelelően.
Miben számít úttörőnek a technológiájuk?
Tavaly 550 talajmintát vettünk Magyarországon, amit a saját hollandiai akkreditált laborunkban, és hazai akkreditált laboratóriumban 80 paraméterre vizsgáltunk meg a klasszikus (oldószeres feltárású módszerekkel (nedves analízis)). Emellett mértünk a közeli infravörös tartományban, spektroszkópiával (száraz analízis). Az eltérő módszerek, eredmények adatainak felhasználásával validációs adatbázist építettünk Magyarországra, amely adatokat beillesztettünk a több mint 28.000 talajanalízisen alapuló globális adatbázisunkba. Ez alapján tudunk tápanyaggazdálkodási szaktanácsadást nyújtani. Ugyanis a validálás és a magyarországi adottságokhoz való történő illesztés nélkül nem biztos, hogy azonnal sikeres szaktanácsadást eredményeznek a gazdák számára más országokban már bevezetett rendszerek. Mi ebben is kivételt jelentünk a validációt mi végeztük, a magyar gazdálkodók már kiépített hazai talajadatbázison nyugvó értékelést kapnak.
Helyszíni mintavétel a táblán
Milyen fejlesztéssel készülnek még?
Jövőre várható a szkenner levélanalízist, talajbiológiai aktivitást mérő applikációval történő bővítése, de számos egyéb módszertan van még. Az eszköz teljes tudása még egyáltalán nincs kiaknázva.
Mi okozza a legnagyobb kihívást a talajvizsgálatoknál?
Sok vita van amiatt, hogy a magyar tápanyaggazdálkodás 5 hektáros alapegységekkel dolgozik, 5 éves ismétléssel. Ez szinte a teljes talajos szakma szerint - még a nagyon homogén békési mezőségi talajon is - túl nagy, túl hosszú idő. Talajaink tápanyagszolgáltató képessége nem állandó, térben és időben is igen változó lehet. Az okszerű növénytermesztés folyamatos tápanyag-gazdálkodási információt követel meg. Ez a „nedves analízis” időigénye, költsége miatt azonban eddig korlátozottan volt megvalósítható. A „száraz analízis”, Talajszkennerrel történő mérés gyors és költségkímélő, így azonnali talajvizsgálati eredményeket biztosít a gazdálkodónak, akár vegetációs időszakon belül.
Így elemzi a kézi talajszkenner a vödörbe összegyűjtött, és összekevert talajmintát
Kik érdeklődnek a SoilCares Talajszkenner talajvizsgálati rendszer iránt? Kik a potenciális ügyfelek?
Azok a gazdák keresnek meg minket, akik felismerik, hogy heterogének a talajaik, és szeretnék megérteni, miért van ez. Akik szeretnének kisebb ráfordítással nagyobb profitot termelni. Akiknek fontos a függetlenség, hogy ne kelljen hónapokat várni egy-egy talajvizsgálati eredményre. Rajtuk kívül érdeklődnek még az integrátorok, illetve az agrárcégek, akik szaktanácsadási rendszereikbe integrálják. Ők arra használják a rendszert, hogy a naprakész talajvizsgálati eredmények alapján, megalapozott, jó választ adjanak a gazdák talajokkal kapcsolatos kérdéseire. Ez alapján pedig az adott termőhely talajadottságainak, növény igényeinek leginkább megfelelő szolgáltatást nyújthassák a gazdálkodók számára. Csurja Zsolt

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás