A Hoeksche Waard több növénytermesztője is csatlakozott ahhoz a HWodKa csoporthoz, amely egy, kifejezetten a sekély talajművelési feladatok ellátására megfelelő terepi robot építésébe kezdett. Az ultrakönnyű Robotiller gép minimális nyomást gyakorol a talajra, mert a robot teljes szélességében a ketrechengereken helyezkedik el. A robot teljes önsúlya a tervek szerint 3-4 tonna. Ez azt jelenti, hogy sokkal könnyebb lesz, mint egy vezetőfülke nélküli robottraktor.

A Future Farming cikkét az Agrárszektor szemlézte. A Robotiller fejlesztésén a meghajtott borona és az emellett, vagy ehelyett felszerelt, rögzített talajművelő eszközök úgy lesznek kialakítva, hogy lehetővé tegyék a három részből álló, elektronikusan meghajtott ketrechengereknek a helyből történő fordulásokat is. A gépet kifejezetten a sekély talajművelési munkálatok elvégzésére alkotják meg. Ilyen például a talajfelszín kiegyenlítése, az álmagágy és a növényágy előkészítése, teljes szélességű gyomirtás és tarlóművelés. A robot teljes önsúlya 3, de legfeljebb 4 tonna lesz, ami azt jelenti, hogy sokkal könnyebb, mint egy vezetőfülke nélküli robottraktor– mondta Leen Ampt, a HWodKa szóvivője.

A Robotiller terve oldalnézetből - Fotó: HWodKa

Holland gazdacsoport ötlete a fejlesztés

A HWodKa csoportot körülbelül 20 gazda alkotja. Leen Ampt azt is elmondta, hogy a robot nem egy traktor, és nem is egy sokoldalú szállítóeszköz lesz, amire különféle szerelékeket lehet felfüggeszteni. A csoportnál inkább úgy döntöttek, hogy a robot csak néhány terepi művelet végrehajtására legyen alkalmas, viszont ennek köszönhetően kisebb energiafelhasználással, szén-dioxid-kibocsátással és kevesebb talajtömörítő hatással rendelkezzen. A HWodKa csoport szerint a Robotillernek fontos szerepe lehet a fenntarthatóbb talajgazdálkodásban. A csoportot a holland cukorgyártó, a Cosun Beet Company, valamint a gazdák érdekképviseletei, a CZAV és a Nedato is támogatja. A projekt finanszírozásában az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap is részt vesz - írta a cikk.

A Robotiller 3D-s terve - Fotó: HWodKa

Több munkagépre is kiterjesztenék a technológiát

A Robotiller projekt lehetővé teszi, hogy a mezőgazdasági gépben 50 kilowattos teljesítményű hidrogén üzemanyagcellás meghajtást alkalmazzanak. A HWodKa csoport gazdái egyetértenek abban, hogy a hidrogén a jövő mezőgazdaságának legfontosabb energiahordozója lesz. A partnerség célja az, hogy kiterjessze a meghajtás és a vezérlés, azaz a robot „szívének és agyának” a használatát más könnyű mezőgazdasági járművek meghajtására. Így a vető-, a gyomláló-, a permetező- és a felderítő gépek is ilyen módon működhetnek majd. A robot prototípusát a Klaaswaal székhelyen működő Reedyk Hydrauliek cég fogja elkészíteni. A jármű bemutatása 2021-re várható.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás