Szüret Tokajban: bár az idén nőtt, még mindig alacsony a szőlő felvásárlási ára
Kedvező időjárási körülmények között zajlik a szüret a Tokaji borvidéken, ahol a tapasztalatok alapján jó évjáratra számítanak. A hegyközségi tanácshoz érkező információk alapján a szőlő felvásárlási ára a borvidéken a tavalyi évhez képest nőtt, fajtától függően különböző mértékben. A furmintnál tavaly jellemzően kilónként 90–95 forint környékén alakultak az árak, idén ez 100–110 forint, vagy akár annál is magasabb is. Emelkedett az aszúszem ára is, egy kilóért a tavalyi 2500 forint után most már 3000 forintot adnak egyes felvásárlók. Az aszúszemekért idén a tavalyinál magasabb árat fizetnek.
„Alapvetően furcsa ez az év, hiszen egy hideg, hűvös tavasz után 2 forró hónap következett, amivel a szőlő a kezdeti, fakadáskori lemaradást behozta. Így az érés tulajdonképpen szinte klasszikus menetben zajlott” – jellemezte a Világgazdaság kérdésére az idei évet Molnár Péter a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa elnöke. A pincészetek a száraz borok alapjául szolgáló szőlők szedését már befejezték, és több helyen elkezdték a késői szüretelésű borok alapanyagának szedését is. Ugyan van még idő november közepéig, vagy akár végéig, hiszen egyes pincészetek esetében addig is eltarthat a szüret, de az október végéig a pincékbe került alapanyag alapján egy jó évjárat lehetősége maximálisan benne van az ideiben.
Válság, visszaesés, kereskedelem, finanszírozás
A VG kérdésére a Hegyközségi Tanács elnöke elmondta, hogy a Covid-válság súlyosan érintette a borvidéket, hiszen nagyon sok termelőjük elsősorban a HoReCa-szektorban érdekelt. Azoknál a pincészeteknél kisebb visszaeséseket tapasztaltak, amelyek elsősorban a kiskereskedelmi láncokban vagy külföldön találják meg fő piacaikat. Molnár Péter szerint abban is nagy különbség van a pincészetek között, hogy melyiknek milyen stabil a piaci háttere akár belföldön, illetve az exportpiacokon.
Hirdetés
„Azt látjuk, hogy sok exportpiacon, ahol az átoltottság jó, ott tulajdonképpen visszaállt a régi működés. Itthon a vidéki turizmus sokkal inkább újjáépült, de ez Budapesten nem mondható el” – mondta.
Ezért most sok múlik azon, hogy melyik termelőnek milyen a tőkeháttere, hogyan tudja ezeket a veszteségeket finanszírozni. Általában igaz, hogy egy kisebb, törékenyebb, családi cég nehezebben tudja megoldani, mint egy nagyobb. Ám a borászatban nem feltétlenül méret kérdése a túlélési képesség, hanem alapvetően a piaci háttéren múlik. A borászatoknak mindenesetre segítség az Agrárminisztérium által idén is meghirdetett, 1,5 milliárd forintos keretösszegű vissza nem térítendő HoReCa-támogatás is.
Nőtt, de még mindig alacsony a felvásárlási ár
Bár idén növekedett, hosszú évek óta probléma a szőlő alacsony felvásárlási ára. A probléma a Tokaji borok következetes piacépítésével oldható meg. Ennek érdekében a Hegyközségi Tanács elindította a Tokaji eredetvédett borok első közösségi promócióját itthon és 5 export célpiacon. Az akciókban elkészül az új borvidéki honlap és egy imázsfilm, közösségi média kampányok indulnak és a kulcspiacokról szakírókat, véleményformálókat fognak beutaztatni. Látni kell, hogy előbb-utóbb a legtöbb családban meg kell történnie a generációváltásnak és kérdés, hogy a gyerek tovább fogja-e vinni a szőlőtermesztést és mennyire tudja azt gazdaságosan működtetni - fogalmazott a szakértő.
Molnár Péter szerint a kulcskérdés az, hogy a meglévő ültetvényeket a gazdák áttelepítik-e egy korszerűbb ültetvénybe, vagy pedig megpróbálják a régebbi típusú ültetvényeket gazdaságosan működtetni. Előbbi mellett szól, hogy egy új, korszerűbb ültetvényt gazdaságosabban lehet művelni, ráadásul most a szerkezetátalakításra a világörökségi területeken, így Tokaj-Hegyalján is 75 százalékos támogatás kapható a már meglévő ültetvények korszerűsítésére.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés