Tabunak számító, politikai szempontból is kényes témákat vetett fel a hazai mezőgazdaságban a 2022-es, rendkívüli aszály, amely több mint 1,5 millió hektáron okozott súlyos károkat. Több szakértő szerint úgy tűnik, a Tisza drasztikus szabályozása hátrányos következményekkel jár, és az országon átfolyó vízmennyiség visszatartására egyre többen tartanák szükségesnek újabb duzzasztók megépítését a hazai folyókon, így a Dunán is. Az aszálykárok ismét középpontba állítják az öntözésfejlesztés kérdését, mivel az öntözhető területek aránya a magyar mezőgazdaságban továbbra is nagyon alacsony.

Nagyszerű dolog volt a XIX. század második felében végrehajtott, Széchenyi István és Vásárhelyi Pál nevével fémjelzett átfogó Tisza-szabályozás, de ma már egyre inkább úgy tűnik, hogy a hazai mezőgazdaságból élők ennek negatív hatásait érzik – fogalmazzák meg az idei tapasztalatokat mezőgazdasági szakértők a Növekedés.hu cikke szerint. A Tisza szabályozásának alapvető célja az volt, hogy a folyókanyarok átvágásával az árvizek levonulását gyorsítani lehessen, illetve a gátrendszerek megépítésével jelentős területeket lehessen mentesíteni az árvízveszély alól.

Az aszálykárok ismét középpontba állítják az öntözésfejlesztés kérdését, mivel az öntözhető területek aránya a magyar mezőgazdaságban továbbra is nagyon alacsony - Fotó: KITE Zrt. Extrém talajtani tábor 2022, Nádudvar

Klímaváltozás és tervek

Mára ugyanakkor a klímaváltozás következtében gyökeresen változott a helyzet, hiszen egyes időszakokban rendkívül kevés csapadék esik. Tehát az országon átfolyó és itt lehulló vízmennyiség visszatartása lenne a cél, amelynek a Tisza-szabályozás nyomán előállt helyzet nem kedvez - írták.

Mezőgazdasági tapasztalatok szerint a nyári súlyos aszállyal egyébként is leginkább érintett alföldi régióban a talajvízszint sok helyen olyan mélyre süllyedt, hogy azt a legtöbb haszonnövény gyökerei már nem tudták elérni. A vészjósló vízhiányra figyelmeztet az is, hogy a kisebb gazdálkodók közül többen is kifejezetten azért hagytak fel az állattartással, mert az itatásra szolgáló ásott kutak tartósan kiszáradtak.

Az események hatására egyre többen teljesen új vízgazdálkodási koncepció kidolgozását sürgetik, amellyel területeket áldoznának fel a mezőgazdaságban felhasználható vízvisszatartás érdekében.

Tározóépítési koncepciók az elmúlt években is voltak, és – elsősorban a Vásárhelyi Pálról elnevezett terv keretében – ötmillió köbméter maximális kapacitással 8 létesítmény meg is épült az országban. Ezek azonban főként az árvizek elleni védekezést szolgálják, és kialakításuknál kevésbé helyezték előtérbe a mezőgazdasági érdekeket.

Ezért válhatnak szükségessé olyan beruházások, amelyek – leginkább a Tisza völgyében – a csapadék öntözési célú megtartására és tárolására alkalmasak.

Duzzasztógátak támogathatják az öntözésfejlesztés bővítését

A tabunak számító, politikai szempontból is kényes témák között egyre többen vetik fel azt is, hogy a vízvisszatartás érdekében újabb duzzasztókat kellene építeni a hazai folyókon - fogalmaztak az írásban.

Ez a Bős-nagymarosi vízlépcső korábbi kálváriája miatt elsősorban a Duna esetében válthat ki vitákat, illetve újabb környezetvédelmi aggályokat. A bősi beruházás üzembehelyezése óta azonban sokat változott a helyzet, mivel a Dunának azóta gyakorlatilag nincs természetes vízjárása. Így egy duzzasztó létesítése ma már kevésbé tűnhet „ördögi beavatkozásnak”, és ez nem csak a mezőgazdasági vízutánpótlás, hanem egyéb tényezők – mint például a paksi atomerőműbővítés – szemszögéből is lényeges lehet.

Az aszály kegyetlen volt

A különböző kimutatások szerint az aszály több mint 1,5 millió hektáron okozott rendkívüli károkat, és elsősorban az Alföldön viselte meg, illetve semmisítette meg a növényállományokat. A 4 millió hektárt meghaladó országos szántóterület legalább 40 százalékát érték komoly veszteségek, de 2022. augusztus közepére a termőterületek 80 százalékán vezetett valamilyen mértékű károsodáshoz a növénykultúrákban a csapadékhiány. A terméskiesések mértékét legalább 500 milliárd forintra becsülik, egyes felmérések szerint pedig a veszteségek meghaladják az 1000 milliárd forintot is.

Az aszálysokk a termelési kockázatok csökkentése érdekében mind több gazdálkodót kényszerít arra, hogy az eddigieknél komolyabban foglalkozzon öntözéssel. Az elmúlt évtizedekben – leginkább az 1990 utáni földkárpótlási folyamatok eredményeként – az öntözött területek nagysága jelentősen csökkent, és ma már jóval elmarad az európai átlagtól.

Így az öntözött földek az 5 millió hektár körüli teljes mezőgazdasági terület legfeljebb 2-3 százalékát teszik ki, szemben például az 1970-1980-as években kimutatott 8 százalék körüli aránnyal, amely most megfelelne a jelenlegi európai átlagos öntözési szintnek is.

Mezőgazdasági vízfelhasználás Magyarországon 2000 é 2021 között

Ez a szándék az öntözésfejlesztés bővítésére

A 8 százalékos öntözhetőség 380-400 ezer hektár bevonását jelentené, és ennek elérése szerepel a mára kidolgozott hivatalos öntözésfejlesztési tervekben is. A kormányzati elképzelések szerint az öntözött mezőgazdasági területeket 2024-re meg kellene duplázni, vagyis mintegy 200 ezer hektárra kellene bővíteni, 2030-ra pedig az öntözéses gazdálkodást legalább 350 ezer hektárra kellene növelni.

Az öntözési szándékokat néhány éve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) mérte fel, és akkor a termelők hasonló nagyságú területtel kapcsolatban jelezték, hogy öntöznének, ha ehhez a szükséges feltételek meglennének. Biztosra vehető, hogy a tavalyi, de főként az idei aszály erősítette az öntözésfejlesztési ambíciókat, bár egyúttal át is alakíthatta a korábbam felrajzolt „igénytérképet”, amelyről viszont a cikk szerint nincsenek naprakész információk.

Ebből lehet és ebből nem lehet fejleszteni

Az Agrárminisztérium az úgynevezett főműfejlesztések érdekében egy 136 tételből álló listát állított össze, amely még a korábban felmért öntözési igényekből indult ki, és fontossági szempontok szerint rangsorolja a szükségesnek tartott fejlesztéseket. A lista a közeljövőben kerülhet a kormány elé, de már most gondot okoz, hogy az eddigi állásfoglalások szerint az Európai Unió az ilyen típusú beruházásokhoz nem kíván támogatásokat nyújtani.

Ezért az öntözésbővítés alapjául szolgáló főműfejlesztéseket hazai költségvetési forrásokból kellene finanszírozni, de a jelenlegi gazdasági helyzetben kétséges, hogy a program beindításához mennyi forrást lehet majd előteremteni.

Továbbra is megvannak ugyanakkor azok a források, amelyeket a termelők az öntözés fejlesztéséhez, illetve az öntözési rendszerek működtetéséhez saját vállalkozásaikban felhasználhatnak.

Már meglévő berendezéseik használatához támogatást kaphatnak úgynevezett gazdálkodói öntözési közösségekben, amelyekből ma 147 működik az országban. Másrészt az új beruházásokhoz forrásokat nyerhetnek el a jelenleg futó Vidékfejlesztési Programban (VP), amely öntözési célokra mintegy 100 milliárd forintos keretet tartalmaz.

Az agrártárca legutóbbi közlése szerint az összegből eddig 40-50 milliárd forintot ítéltek oda támogatási okiratokkal, a termelők pedig együttesen mintegy 80 milliárd forintra nyújtottak be pályázatokat,  így még mintegy 20 milliárd forint a jelenlegi VP-s kiírásban is elérhető.

Ennek érdekében a pályázati határidőt – amely 2022. december végén járt volna le – 2023. június 30-ig meghosszabbították. 

Mezőhegyesen a víz és az öntözésfejlesztés mintája

A következő évek szükséges beruházásaihoz sokan mintának tekintik azt a közelmúltban átadott fejlesztést, amelyet az állami tulajdonú mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. hajtott végre.

A beruházással a cég a hibridkukorica mellett egyéb növénykultúrákat is öntözhet, és növénytermelési ágazata képessé vált a robotizált tehenészet tömegtakarmányigényének kielégítésére is. A mezőhegyesi példából is látszik, hogy az öntézésfejlesztés drága beruházásnak számít, hiszen az egy hektárra eső költség ma elérheti a 3 millió forintot, és a víz odavezetése további jelentős kiadásokat emészthet fel - írták.

Öntözésfejlesztés nélkül nem lehet

Azt is figyelembe kell venni azonban, hogy az éghajlatváltozás miatt - főként az Alföldön - egyre több olyan térség alakulhat ki, ahol öntözés nélkül a gazdaságos termelés a továbbiakban nem képzelhető el.

Az öntözés bővítése mellett szól az is, hogy a mai piaci viszonyok kedveznek a fejlesztéseknek, mivel a megtermelt árunövényeket a korábbiaknál jóval drágábban lehet eladni, így a beruházások sokkal rövidebb idő alatt - akár öt éven belül - megtérülhetnek - írták.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás