A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Georgikon Campusán, Keszthelyen működő Növényvédelmi Tanszék munkatársa, Dr. habil. Takács András Péter beszélt egy interjúban a növényvédelem aktuális témáiról. Szóba került többek között, hogy mivel foglalkoznak jelenleg a tanszéken, kikérik-e a tanszék véleményét a növényvédő szerek engedélyezési folyamatában. Arról is beszélt, hogy lehet-e követni a gyorsan változó körülményeket a felsőoktatási képzésben, és hogy mi a különbség a növényvédelmi szakmérnök és a növényorvos között.

A Növényvédőszer.hu készített interjút Dr. habil. Takács András Péterrel, ezt az anyagot szemléztük.

Burgonyaszemle Keszthelyen - Fotó: FB, MATE Georgikon Campus, Keszthely
Burgonyaszemle Keszthelyen - Fotó: FB, MATE Georgikon Campus, Keszthely

Jelenleg mely kérdések megoldását tartja a legfontosabbnak a tanszék a növényvédelem területén?

Takács András Péter: A tanszék tevékenysége a növényvédelmi tudományok teljes palettáját felöleli. Jelenleg a növényvédelem minden területén folynak kutatások: a növénykórtani, a technológiai, az állattani, a herbológiai és a növényvédelmi toxikológiai területen egyaránt. Nagyon széles spektrumban dolgoznak a kollégák.

A molekuláris növénykórtan területén új vírusok azonosítása és molekuláris virológiai vizsgálatok folynak, míg a fungicid fejlesztésben az új növényvédő szerek vizsgálata a cél.

Az állattan esetében az inszekticidek tesztelésére és a védekezési vizsgálatok elvégzése mellett a kártevők biológiájára fókuszálnak a tanszék munkatársai. A herbológiai területen főként gyombiológiai és technológiai kísérletek folynak. A toxikológiai témában a növényvédő szerek méreghatásainak, különösen az együttes méreghatások vizsgálata tart. 

Hogyan lehet naprakész tudást átadni a fiataloknak?

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem minden campusán arra törekszünk, hogy a legfrissebb tudást biztosítsuk a hallgatók számára. Az agrártudományok bármely területén, beleértve a növényvédelmet is, naprakész ismereteket adunk át. Az agrártudományi szakvégzettség, akár BSc, de leginkább MSc szintű végzettség megszerzése azoknak javasolt, akik ebben a szakmában szeretnének elhelyezkedni. Növényvédelemmel foglalkozni pedig csak növényorvosi végzettséggel lehet, ami egyetemi végzettséget igényel. Az oktatás során a pillanatnyi szükséges tudást megkapják a hallgatók, de ez egy dinamikusan változó terület, ezért a Növényorvosi Kamara rendszeres továbbképzéseket szervez, amelyeken 5 évente a növényorvosoknak kötelező a részvétel.

Mi a különbség a növényvédelmi szakmérnök és a növényorvos között?

A különbség az útban van, amely a képzettség megszerzéséhez vezet. Növényvédelmi szakmérnök csak az lehet, aki agrártudományi területen egyetemi diplomával rendelkezik, míg a növényorvosi végzettséget nappali formában, az alapképzést (BSc) követően lehet megszerezni. Ez összesen 11 szemesztert jelent (7 szemeszter BSc és 4 szemeszter MSc). A növényvédelmi szakmérnöki képzéshez először egy alapképzést majd egy agrártudományi területen elvégzett mesterképzést vagy osztatlan 5 éves képzést kell elvégezni, majd további 4 félév növényvédelmi szakmérnöki képzést, így ennek a képzésnek az időtartama optimális esetben 14-15 félév.

A szakmérnöki képzésben a tananyag elsősorban a növényvédelmi szakmai ismeretekre koncentrál, mivel itt az egyetemi agrárvégzettséggel rendelkező hallgatók már széles körű alapismeretekkel rendelkeznek. Aki ilyen képzésben szeretne részt venni a Georgikon Campuson, Keszthelyen, augusztus 15-ig jelentkezhet.

Dr. Takács András Péter - Fotó: FB MATE Georgikon Campus
Dr. Takács András Péter - Fotó: FB MATE Georgikon Campus

A tanszék véleményét kikérik-e a növényvédő szer engedélyezési folyamatban az uniós listák összeállításakor?

A hazai szakigazgatás, azaz a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) végzi az engedélyezési folyamatot, de uniós szinten is történik döntéshozatal. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kiváló kapcsolatban áll a szakigazgatással, és rendszeresen kapunk megkereséseket anyagok véleményezésére.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás