Az öntözés az utóbbi években kardinális kérdés és vitatéma is a növénytermesztők körében. A globális felmelegedés miatt sok növény már nem is termeszthető öntözés nélkül, viszont ez jelentősen csökkenti a Föld édesvíz készletét. A cél tehát az, hogy pont annyi vizet juttassunk ki, amennyi feltétlenül szükséges a növénynek, ez pedig csak precíziós vezérléssel érhető el.

A precíziós gazdálkodás egyre inkább kezd elterjedni szerte a világon. Az ilyen jellegű mezőgazdasági gépek, vagy a takarmányozó rendszerek a legismertebbek ezen a téren, de a tervek szerint az öntözést is lehet még precízebben űzni.

Probléma, ha kevés, de az is, ha sok

A nyári kánikula idején az eső hiánya aszályhoz vezet, amit a haszonnövények nem bírnak, egy idő után jelentősen csökken a termésmennyiség is. Ezért egyre többen kezdik öntözni a szántóföldjeiket ebben az időszakban. Azonban vannak olyan gazdák, akik túlzásba esnek, és több vizet juttatnak ki a növények alá, mint amire valóban szükség lenne. Ezzel több kárt is tesznek területükön:

  • a túl sok víz a növényekre ugyan olyan károsan hathat, mintha nem kapna nedvességet,
  • a talajban lévő szerves anyagokat a sok víz kimossa, így a trágyázás mit sem ér, tápanyag nélkül maradnak a növények,
  • hatalmas költségekbe verik magukat a termelők, pedig sok esetben fele akkora ráfordítással is sikereket tudnának elérni.
Öntözés nélkül szinte lehetetlen a gazdaságos és jövedelmező zöldségtermesztés. Azonban lassan arra is felkészülhetünk, hogy a a jövőben a szántóföldi növénytermesztés is csak öntözéssel lesz gazdaságos (Fotó: karpatalja.ma)
 

Az ilyen problémák elkerülése érdekében nagyobb cégek szeretnének kifejleszteni egy olyan szoftvert, amely literre pontosan meghatározza, hogy mennyi vizet juttasson ki az öntözőrendszer adott területre. Ezt az adatot több forrásból lehet meghatározni, mint például:

  • a termőterületen elhelyezett érzékelők által küldött adatokból,
  • a környező időjárás állomásoktól származó információkból,
  • műholdképekből, és
  • egyéb adatbázisokból.

Az így optimalizált öntözés nem csak a vízfogyasztást szoríthatja vissza, hanem például a felhasznált műtrágya mennyiség is csökkenthető általa. Így ugyanis a kimosódás jelensége eltűnhet a területekről, így további költségeket takaríthatnak meg a gazdák.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás