Az öntözés az utóbbi években kardinális kérdés és vitatéma is a növénytermesztők körében. A globális felmelegedés miatt sok növény már nem is termeszthető öntözés nélkül, viszont ez jelentősen csökkenti a Föld édesvíz készletét. A cél tehát az, hogy pont annyi vizet juttassunk ki, amennyi feltétlenül szükséges a növénynek, ez pedig csak precíziós vezérléssel érhető el.

A precíziós gazdálkodás egyre inkább kezd elterjedni szerte a világon. Az ilyen jellegű mezőgazdasági gépek, vagy a takarmányozó rendszerek a legismertebbek ezen a téren, de a tervek szerint az öntözést is lehet még precízebben űzni.

Probléma, ha kevés, de az is, ha sok

A nyári kánikula idején az eső hiánya aszályhoz vezet, amit a haszonnövények nem bírnak, egy idő után jelentősen csökken a termésmennyiség is. Ezért egyre többen kezdik öntözni a szántóföldjeiket ebben az időszakban. Azonban vannak olyan gazdák, akik túlzásba esnek, és több vizet juttatnak ki a növények alá, mint amire valóban szükség lenne. Ezzel több kárt is tesznek területükön:

  • a túl sok víz a növényekre ugyan olyan károsan hathat, mintha nem kapna nedvességet,
  • a talajban lévő szerves anyagokat a sok víz kimossa, így a trágyázás mit sem ér, tápanyag nélkül maradnak a növények,
  • hatalmas költségekbe verik magukat a termelők, pedig sok esetben fele akkora ráfordítással is sikereket tudnának elérni.
Öntözés nélkül szinte lehetetlen a gazdaságos és jövedelmező zöldségtermesztés. Azonban lassan arra is felkészülhetünk, hogy a a jövőben a szántóföldi növénytermesztés is csak öntözéssel lesz gazdaságos (Fotó: karpatalja.ma)
 

Az ilyen problémák elkerülése érdekében nagyobb cégek szeretnének kifejleszteni egy olyan szoftvert, amely literre pontosan meghatározza, hogy mennyi vizet juttasson ki az öntözőrendszer adott területre. Ezt az adatot több forrásból lehet meghatározni, mint például:

  • a termőterületen elhelyezett érzékelők által küldött adatokból,
  • a környező időjárás állomásoktól származó információkból,
  • műholdképekből, és
  • egyéb adatbázisokból.

Az így optimalizált öntözés nem csak a vízfogyasztást szoríthatja vissza, hanem például a felhasznált műtrágya mennyiség is csökkenthető általa. Így ugyanis a kimosódás jelensége eltűnhet a területekről, így további költségeket takaríthatnak meg a gazdák.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás