A növény vízellátása a silókukorica termesztésének egyik legkritikusabb eleme. A kukorica tenyészidőszak alatti összvízigénye 370–440 mm, ez fajtánként, illetve hibridenként változik. 2020-ban sok volt a csapadék, ezért a silókukoricák hozama kiváló lett. A szép zöld kukoricanövény azonban sok termőhelyen okozott csalódást a termelőknek.Ugyanis nem minden a szép külső. Amikor 2,5-3 méter magas a kukorica, de csak egy cső van rajta, akkor a keményítő koncentrációja alig éri el a 30 százalékot. Mit érdemes tenni a jó takarmány előállítása érdekében?

Dr. Orosz Szilvia, a gödöllői Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft. takarmányozási igazgatója az Agrárágazat szakcikkében írt arról, hogy mértek 20-25 százalék közötti értékeket is. A tarlómagasság 40-60 cm-re való emelése javíthat a helyzeten, ám ahol 3,0-3,5 méteres a növény, vastag a szár és közepes méretű az egyetlen cső, ott még ez sem fogja megoldani a helyzetet.

A takarmányban lévő keményítő mennyisége meghatározza a minőséget is - Fotó: Magro.hu, CSZS, Debrecen

Mit lehet tenni abban az esetben, ha a szilázs keményítőtartalma 25-30 százalék közötti?

A nagytejűtehén-takarmányadagban lévő napi 5–7 kilogramm keményítő elsődleges forrása a szemes kukorica száraz dara és nedves kukorica formájában történő etetése, valamint a kukoricaszilázs. A szilázs naponta tehenenként mintegy 2,5 kg keményítőt szolgáltat (napi 20 kg kukoricaszilázst, azaz kb. 7 kg szárazanyagot etetve tehenenként, 35% keményítőtartalom mellett), míg a szemes kukorica 2-3 kg-ot (napi 4 kg szárított kukoricadara). Természetesen vannak más összetevők is, mint például a búza, az árpa, a tritikálé vagy a tejesérésben betakarított gabonaszilázs (10-20% sz.a. keményítő), melyek ugyancsak tartalmaznak keményítőt. Ezek a források azonban kevesebb keményítőt biztosítanak (1-2 kg/nap/tehén), mint a kukorica. A legfontosabb nedves melléktermék keményítőtartalmával manapság már nem érdemes számolni. Az ipari feldolgozás hatékonysága ugyanis olyan mértékben javult, hogy alig maradt keményítő a sörtörkölyben, a Gurmitban vagy CGF-ben. Amikor egy szilázs keményítőtartalma 30%, akkor a 20 kg szilázs (7 kg szárazanyag/nap/tehén) 2,1 kg keményítőt visz be az adagba. Így nagyjából 0,4-0,5 kg keményítő hiányzik a takarmányadagból a nagyobb keményítőtartalmú szilázs etetéséhez képest. Érdemes lehet a hiányzó keményítőt szárított kukoricadara formájában történő etetéssel bevinni? A szakértő szerint nem.

Ennek okait az alábbi táblázat mutatja be:

táblázat. Az egyes gabonafélék bendőbeli lebonthatósága (Tóthi, 2006)* Nocek és Tamminga (1991), ** Philippeau és m.tsai (1992), Cerneau és m.tsai (1991), Herrera-Saldana és m.tsai (1990), Tamminga (1989), Nocek és Tamminga (1991) in Tóthi és m.tsai 2006

Mivel érdemes pótolni a hiányzó keményítőt?

A szemes kukorica keményítőtartalma ugyan jelentős (átlagosan 72%; 65-76%), de a kukorica keményítőjének bendőbeli lebonthatósága lassabb és kisebb mértékű, mint a többi gabonáé (kukorica: 58%, cirok: 61%, búza: 93%, árpa: 92%, kukoricaszilázs: 85%). A bendőből a vékonybélbe lebontatlan formában kerülő keményítő vékonybéli emészthetősége a hasnyálmirigy amiláz limitált termelődése miatt (maximum 1,0-1,5 kg/nap/tehén) korlátozott. A by-pass keményítő mennyiségét tehát korlátozni kell, mert amennyiben a mennyisége meghaladja az 1,0-1,5 kg/nap/tehén értéket a vékonybélben, úgy efölött akár 20%-a is kiürülhet a bélsárral. Ilyen esetekben látni keményítőszemcséket a bélsárban. Brandt és munkatársai (1996) szerint 3,9 kg kukorica etetésekor 1050 g keményítő kerül a vékonybélbe és 500 g a vastagbélbe.

Dr. Orosz Szilvia szerint ez az eredmény arra enged következtetni, hogy szárított szemes kukoricából megközelítően 4 kg/nap/tehén a napi mennyiség felső határa, amennyiben a gazdaságos keményítőlebontás a fő szempont.

Növelni a keményítő lebonthatóságát

Amikor a keményítőbevitel jelentős a nagytejű csoportban (2425% sza. TMR keményítőtartalom, 24-25 kg/nap/tehén szárazanyag-felvétel, 6,0-6,5 kg keményítő/nap/tehén), akkor a keményítő bendőbeli lebonthatóságát növelni kell annak érdekében, hogy a vékonybélbe ne kerüljön 1,5 kg-nál nagyobb mennyiség. Ennek egyik módja a búza és az árpa részarányának növelése (1-3 kg/nap/tehén), ami azonban a TMR fajlagos energiatartalmát csökkenteni fogja (kívánatos a 7,0-7,2 MJ/kg sza.), mivel a búza (8,27 MJ NEl/kg sza.) és az árpa (8,05 MJ NEl /kg sza.) energiatartalma nem éri el a kukoricáét (8,57 MJ NEl /kg sza.). A másik megoldás a kukorica keményítőjének bendőbeli lebonthatóságának javítása. A kukorica keményítőjének bendőbeli lebonthatóságát a nedves formában történő tartósítása javítja.

Megfontolandó a nedves kukorica etetése

Ezért ebben az évben a leghatékonyabb megoldás az lenne, ha a szárított kukorica mellett nedves kukorica etetését is beterveznék a gazdák. Ez egy stratégiai döntés a telepen: a nedves kukorica használatával nagyobb hatékonysággal helyettesíthető a kukoricaszilázsból hiányzó keményítő, és jól kombinálható a szárított kukoricával. Ennek mértéke (70-75%-os szárazanyag-tartalommal számolva) kb. 1-4 kg/nap/tehén nedves kukorica (HMC = High Moisture Corn), attól függően, hogy a kukoricaszilázs mennyire keményítőhiányos, és mennyit etetnek belőle. A szakértő a kukoricadarát a gyengébb bendőbeli lebonthatósága ellenére sem javasolja elvetni, mert az a védett keményítő forrása az adagban (a védett keményítőből a vékonybélben felszabaduló és felszívódó glükóz meghatározza a tejcukor szintézisét és ezen keresztül a potenciális tejhozamot). Továbbá aszályos-száraz évben a szemes tisztításával jelentősen csökkenthető az aflatoxinszennyezettség mértéke (míg nedves kukoricában ez nem oldható meg).

Azonban nem csak a 2020-as évben van jelentősége a nedves kukoricának, hanem akkor is, amikor az aszályos nyár miatt nem jó a keményítő koncentrációja a szilázsban, esetleg szárazon érkezett be a kukoricazúzalék, vagy nem jó a szem roppantottsága.

Ezek a tényezők hatással vannak az adag potenciális keményítőtartalmára, a keményítő bendőbeli lebonthatóságára és emészthetőségére, valamint a keményítőpótlás mértékére és annak költségeire is. Ekkor is érdemes lenne nedves kukoricát etetni.

Mire kell figyelni egy keményítőhiányos évben?

A nemzetközi kutatások szerint a keményítő emészthetőségének jelentős hatása van a potenciális tejtermelésre. Ezért az emészthetőség magas szinten tartásával sokat lehet tenni a keményítőhiányos kukoricaszilázs káros hatásának ellensúlyozására. Fontos, hogy a kukoricaszilázs keményítőtartalmának emészthetősége a szemek roppantottságától és a szárazanyag-tartalomtól függ. Az ÁT Kft. laborjában azonban sajnos idén is láttak olyan kukoricazúzalékot, amely nem csak kevés szemet tartalmazott, de még ráadásul rosszul is volt roppantva. Ideális céltartomány a 70% feletti CSPS-érték és a 3235% szárazanyag-tartalom. A tehénnek ugyanis csak az a keményítő számít, ami emészthető. A többi csak átutazó. A keményítő emészthetősége azonban szerencsére, az idő előrehaladtával a silódepóban javul. A javulás oka, hogy a keményítőszemcséket körülvevő fehérjeburok (prolamin) a savak hatására fokozatosan lebomlik, és szabaddá válhat a keményítő. Ez kedvezőbb takarmányértékesítést és potenciálisan nagyobb tejtermelési szintet eredményezhet. Ezért a másik segítség a hosszabb tárolási idő lehet egy keményítőhiányos évben. A szakértő javaslata, hogy az állattartó gazdák 3-4,5 hónapot várjanak az első, új depó nyitásával.

Szemes kukorica számítások és adagolás

A TMR-ben a keményítő másik jelentős formája a szemes kukorica. A kukoricadara emészthetőségét szinten lehet és kell is tartani. A szárított kukoricadara emészthetőségének az alapja a helyes szemcseméret beállítása és előállítása. Az elmúlt évtizedekben a hazai szakirodalom 1,5–2,5 mm-es szemcseméretet javasolt, tekintettel arra, hogy nagyobb szemcseméret esetében kisebb a porosodás mértéke és az ebből adódó veszteség, továbbá kisebb a bendőacidózis kockázata. Ez a kisebb termelési szintű hazai állomány esetében korábban elfogadható volt. A korszerű, 10 ezer kg laktációs termelésű hazai tejelőállományban azonban felülvizsgálatra szorul. Ugyanis a nagyobb tejtermelés nagyobb szárazanyag-felvétellel társul, ami gyorsabb bendőpasszázst eredményez. Ezáltal kevesebb a rendelkezésre álló idő a keményítő lebontásához. Az USA egyik vizsgálati eredménye azt mutatja, hogy 1,5 mm feletti frakció esetében statisztikailag igazolhatóan csökken a keményítő emészthetősége szárított kukoricadarában. Dr. Orosz Szilvia ezért javasolja az 1,5 mm alatti frakcióméret alkalmazását (és rendszeres ellenőrzését) kukoricadara esetében.

https://www.youtube.com/watch?v=e6JqUZQ_ULM

A nedves kukorica

A nedves kukorica esetében sokkal veszélyesebb a szemcseméret kérdése. A technológia ugyanis leggyakrabban hengerszékre épül, ahol nem darálják, hanem roppantják a szemeket. A vizsgálati eredmény szerint a 2 mm feletti mérettartomány még a nedves kukoricában is kedvezőtlen hatással van az emészthetőségre, tehát megfontolás tárgyát képezheti a nedves szemes kukorica darálása. Ez nedvességtartalom kérdése is. A nedvesebb anyag (30% nedvesség) nehezen vagy egyáltalán nem darálható (kenődik).

Ezért ha az állattartó gazda roppantás mellett dönt, akkor mindenképpen nagyobb figyelmet érdemel a roppantottság ellenőrzése, a technológia pontos kivitelezése.

A szakértő leírta, hogy sok telepen találkoztak az elmúlt években emésztetlen szemekkel a bélsárban, a rosszul kivitelezett roppantás miatt. Ez pedig tovább növeli a keményítőhiányt. Amennyiben a gazda a darálást választja, akkor a betárolandó anyag nedvességtartalmát szigorú határok között kell tartani a szárazabb tartományban (25% nedvesség). A nedves kukorica emészthetősége is változik a tárolás alatt a sav hatására. Az USA-adatok alapján a vizsgált 11 hónap alatt 9%-ot javult a keményítő emészthetősége (56,6%-ról emelkedett 65,2%-ra). Javasolt tehát várni a nedves kukoricahurka vagy -depó nyitásával is a jobb emészthetőség érdekében.

Így lehet ellenőrizni a takarmányadag keményítőtartalmának hatékonyságát

Amennyiben kevesebb, mint 3% a keményítő a bélsárban, akkor rendben van, a termelő elégedett lehet, mert megtett mindent az emészthetőség javításáért. Ez rendkívül szigorú mérce. Fontos egy meghatározott csoportot időnként ellenőrizni! Ilyenkor a csoport állatainak 10%-ától kell mintát gyűjteni. Dr. Ferraretto (USA) elfogadja a kevert mintát (személyes közlés), a cikk szerzője viszont inkább a minták egyedi mérését javasolja hazai körülmények között (a változékonyság miatt). Ezután következik a fagyasztás/hűtés, vagy a minták megszárítása, a betárolás, majd a laborban mért szárazanyag- és keményítőtartalom - írta Dr. Orosz Szilvia, a gödöllői Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft. takarmányozási igazgatója.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás