A VulcanAgro Kft. több mint 5 éve azzal a céllal alakult, hogy termékei a talajok javításán keresztül – legyen az kémiai vagy biológiai – táplálják a növényeket. Nagyon sok tapasztalatot gyűjtöttünk, amiből mindenki profitálhat. Mutatunk néhány tanácsot, amiből lehet választani.

A talajok kémhatásának javítása

A hazai talajok kémhatása sok esetben savanyú, de egyre nagyobb kiterjedésűek a lúgos vagy sós területek. A probléma mindhárom esetben hasonló: száraz időszakban a talajból nehezen tud a növény tiszta vízhez jutni. Ezért fontos, hogy a talajokat még ha más és más módon is, de javítsuk.

A savanyú talajokat talán a legegyszerűbb lemeszezni és a benne levő savak egy részét lekötni. A lúgos-meszes talajokon a lehető legsavanyítóbb műtrágyákat kellene használni és nagy mennyiségű ként is kijuttatni.

A granulált meszet vagy gipszet még fiatal állományba is kijuttathatjuk - Fotó: Pixabay

Ennél viszont sokkal bonyolultabb a szikes-sós talajok javítása. Az ilyen helyeken sokkal több ismeret szükséges a talajról, ami alapján el lehet dönteni, hogy gipszezés, meszezés vagy a talaj savazása fog eredményt hozni.

Savanyú homokos talaj, ahol nincs meszezés és szervesanyag pótlás.
Kisvárda, 2021. 06. 22.
Savanyú, homokos talaj, amelyen folyamatos a meszezés és vinasz–melasz alapú az NPK-pótlás.
Kisvárda, 2021. 06. 22.

A talajok biológiai javítása

Az intenzív gazdálkodás a legnagyobb kárt a talajok szervesanyagkészletében és biológiai aktivitásában okozta. Ahhoz, hogy több évtized múlva is érdemes legyen még öntözés nélküli szántóföldi termeléssel foglalkozni, a talajokba életet kell vinni. Mindenki tapasztalja, hogy a támogatási rendszerek a talajok takarásáról, folyamatos növényi jelenlétről és a talajbiológia magasabb szintre emeléséről szólnak.

A VulcanAgro Kft. is ezért fejleszti azokat a magas cukor- és szervesanyag-alapú termékeit (NPK, Hibrid, stb.), amelyek nemcsak a növényt, de a talajban lévő életet is szaporítják, kondicionálják. A föld nem egy támasztóközeg. A növény szimbiózisban élne a gyökér körüli mikroorganizmusokkal. Ezek a parányi lények segítenék a szárak bomlását, a nitrogén kötését a levegőből, vagy a létfontosságú tápanyagok feltárását. Egy növekvő szervesanyag-tartalmú és biológiailag aktív talajon nemcsak sokkal kevesebb műtrágya kell, de stresszhelyzetben (pl. amit egy hosszabb száraz időszak okoz) biztonságosabban lehet termelni.

Folyékony NPK kijuttatása - Fotó: Pixabay

Tápanyagpótlás

Súlyos következményei lettek az elmúlt évtizedben kialakult nitrogéntúlsúlyos tápanyagpótlásnak. Felborult az a szabály, hogy a kiadott inputanyag mennyisége ne lépje át az 50–60%-ot. Elmaradt a kálium, a kén pótlása, állandósult a növények cink- és magnéziumhiánya. Ezért vissza kell térni az alapokhoz. Csökkenteni kell a felhasznált nitrogénmennyiségen, de emelni kell a többi tápanyag mennyiségén. Az egyre szárazabb talajokból nehezen jutnak a növények káliumhoz és magnéziumhoz, ezért ezeket a tápanyagokat akár lombon keresztül is pótolni kell. Az olyan mikroelemekből, mint a cink (ami sok talajból gyakorlatilag elfogyott), már kevés egy lombtrágyában levő mennyiség. Itt nagyobb dózissal a talaj cinkkészletét kell feltölteni, akár több évre is. Számos lúgos, meszes vagy mangán-, rézhiányos területen pedig több figyelmet kell fordítani egy-egy levélanalízisre. Pontosabb értéket kapunk a növényben zajló folyamatokról és szakmai segítséget kaphatunk az ezzel foglalkozó cégektől.

Fotó: Shutterstock

info@vulcanagro.hu
www.vulcanagro.hu

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás