A takarónövények előnyeit egyetlen lélegzettel végigsorolni szinte lehetetlen (ne próbálja ki otthon!): talajszerkezet javítása, talajélet serkentése, nitrogénkötés, tápanyagok feltárása, szervesanyag-tartalom növelése, erózióvédelem, károsítók és gyomok elnyomása. Hogyan érvényesülnek ezek a hatások, ha több faj keverékét vetjük az őszi kalászosok és a repce után?

A takarónövények önmagukban alkalmazva is javítják a talaj szerkezetét, folyamatos táplálékot biztosítanak a talajlakó élőlényeknek és hasznos szervezeteknek, és feltárják az „elérhetetlen” tápanyagokat. Egy-egy növény önmagában, monokultúraként vetve is jelentős eredményeket hozhat, azonban a 2-3, vagy nagyobb tapasztalat esetén a 6-7 fajt tartalmazó keverékek dolgoznak igazán helyettünk.

A takarónövény - keverékek alapjai

A keverékrecepteknél mindig abból indulunk, hogy legalább egy tápanyaggyűjtő (retek) és egy nitrogénkötő pillangóst (sziki kender, herefélék, takarmányborsó) vagy egy fűfélét (olaszperje, zab, rozs) kombináljunk. Ezekből alakulnak ki a kétkomponensű mixek. A három összetevőt tartalmazóknál az előbb említett három kategóriát – tápanyaggyűjtő, pillangós, fűféle – zárunk össze.

A Tillage Radish daikon retek karógyökere „működés” közben (fotó: CCS)
 

Akárcsak a természetben, a mixeiknél is figyelünk arra, hogy a keverékalkotók a lehető legelőnyösebb módon játsszanak össze. A TillageMix Tas, amely szudánifű, sziki kender és Tillage Radish daikon retek keveréke, egy gyors fejlődésű nyári keverék, ahol a szudánifű és a sziki kender a melegebb, szárazabb időben is fejlődik, a pillangós sziki kender a nitrogént is fixálja. A körülménye a retek számára nem ideálisak (meleg, száraz időjárás, összezáró zöld takaró), azonban ahogy ősszel hidegre fordul az idő, a két trópusi növénytől átveszi a stafétabotot és magába szívja a talajban lévő tápanyagokat. Amikor késő ősszel a sziki kender és a szudánifű már nem fejlődik, a retek még mindig dolgozik, egészen a téli fagyok beálltáig, amikor elfagy és megőrzi a tápanyagokat a következő főnövénynek.

Ha most ismerkedik a köztesnövényekkel…

Fontos, hogy egy keverék könnyen kezelhető legyen, különösen akkor, ha most ismerkedünk a takarónövényekkel. A zab és Tillage Radish daikon retek párosát tartalmazó TillageMix Árpád mixünk egy „egyszerű és nagyszerű” megoldás azoknak, akik szeretnék elkezdeni a talajaik építését, mindezt egy vagyon elköltése és krónikus fejfájás nélkül. A gabonafélék között a legnagyobb szívóerejű gyökérzettel rendelkező zab átszövi a talaj felső 30-50 cm-es rétegét, míg a retek képes a mélyebb rétegekig lehatolni. Ennek eredményeként tavasszal csokitortaszerű szerkezettel rendelkező talajunk lesz, amelyet ősszel az élő keverék, tavasszal pedig a keletkező maradványok tartanak gyommentesen.

Sziki kender és Tillage Radish retek párosa 3 héttel a vetés után (fotó: CCS)
 

…és ha már van tapasztalata

Azokra is gondoltunk, akik az alapokon már túlléptek: nekik készültek TillageMix Attila névre hallgató mixeink. A száraz és nedves vidékekre optimalizált receptek a gyenge talajok felzárkóztatására (Attila B), a foszfor- és káliumfeltárás fokozására (Attila PK) és maximális nitrogénkötésre (Attila N) is alkalmazhatóak.

Könnyű kezelhetőségek (kifagyó keverékről van szó) mellett a fajok hazai tapasztalatokra épített arányai teszik vonzóvá ezeket a mixeket, amelyek a kalászosok betakarítása után vagy szeptember 1-3. hetében vethetőek.

A lehetőségek száma végtelen

A köztesnövény mixeknek csak a képzelet szab határt, és akkor a technológiában rejlő lehetőségekről még nem is beszéltünk. A váltott sorokban történő vetés (például 1 sor daikon retek – 3 sor takarmányborsó vagy hereféle) vagy az álló kultúrába szórva vetés olyan fogások, amelyek a takarónövények hatását és használatuk gazdaságosságát is fokozzák.

További információért látogasson el a Démétér Biosystems honlapjára, ahol a 2016. július 19-i, „Takarónövények az őszi kalászosok után” webes szemináriumra is jelentkezhet.

(x)

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás