Egyre nagyobb ütemben pusztul a termőföld Európában, így hazánkban is. Szakértők szerint a tápanyagtartalommal nincs, a talajbaktériumokkal viszont annál több gond van. Emellett a szerves trágyázást is népszerűsíteni kellene a gazdák körében, ha nem szeretnénk termőföld nélkül maradni 40-60 év múlva.

Fokozódik a talajromlás sebessége az utóbbi évtizedekben Európa területén. Egy kutatás szerint, amíg 17 kiló termőföld megy tönkre, addig csak 1 kilogramm termőtalaj ’éled újjá’. Egy egyszerű számítással ki lehet számolni, hogy ha ilyen ütemben halad az európai termőföldek romlása, nem húzzák tovább 60 évnél. Sőt, mivel évről-évre intenzívebben műveljük a talajokat, lehet, hogy csak 40 év lenne az a 60…

Hogyan jutottunk idáig?

Amint megjelentek a műtrágyák és a gazdák előnyben kezdték részesíteni azokat a szerves trágyával szemben, alá is írták a termőföldek halálos ítéletét. Míg a szerves trágya javítja a talaj szerkezetét, kedvezően hat a talajban élő mikroorganizmusokra, valamint emeli a termőföld tápanyagtartalmát, addig a műtrágya csak a tápanyagtartalmat emeli, egyéb j tulajdonsága nem igazán van.

Az sem a műtrágyák mellett szól, hogy általában csak 3 féle mikroelemet pótolnak vele a gazdák, miközben legalább 15 féle mikroelemre van szüksége a növényeknek.

Hiába, készülhet bármilyen műtrágya, a szerves trágyának nincsen párja (Fotó: jaszlajosmizse.hu)
 

A kémiai növényvédő szerek túlzott használata a másik kardinális probléma. Ezek alkalmazásával a talajban élő, hasznos mikroorganizmusokat is irtjuk, ezzel is csökkentve a termőföld amúgy sem magas tápanyagtartalmát. Valószínűleg mindenki evett már ízetlen zöldséget… ez a jelenség is a mikroorganizmusok hiányának köszönhető részben.

Érdekesség, hogy a sárgarépa vitamintartalma 40 százalékkal, a káposztáé 95, a borsóé 53, a tejé 95 százalékkal csökkent az idők során. A búza, a kukorica, a répafélék és a burgonya vastartalma is jóval kevesebb, mint 50 éve.

Több a vegyszer, kevesebb a vitamin

Több tíz évvel ezelőtt elég volt megenni pár kiló gyümölcsöt és az ember feltöltődött vitaminokkal, ásványi anyagokkal, amelyek nélkül nem tudnánk egészségesen élni. Ezzel szemben ma a gyógyszertárak tele vannak táplálék-kiegészítőkkel, amelyekre azért van szükség, mert a mai, modern termesztési technológiák mellett alig van vitamin a zöldségekben és gyümölcsökben, így más úton-módon kell hozzájutnunk a vitaminokhoz.

A vitamintartalom csökkenésével párhuzamosan egyre több szintetikus vegyszermaradványt lehet kimutatni a termesztett növényekben, köszönhetően a növényvédő szereknek.

A talajbaktériumok kezében van a kulcs

Szakértők szerint az ész nélküli műtrágyázásból adódóan rengeteg kálium és foszfor van a magyar termőföldekben. Egy szépséghibája van ennek: olyan formában vannak ezek a makroelemek a talajban, amelyet a növények nem tudnak felvenni és hasznosítani.

Ezeket a tápanyagokat csak úgy tudja hasznosítani a növény, ha előbb a talajbaktériumok mobilizálják, a növény által felvehetővé alakítják azokat. A cél tehát visszaállítani a hazai termőföldek talajbaktérium-tartalmának elégséges szintjét, ezzel pedig a javulás útjára térhetne a termőföldjeink minősége. Talajbaktériumokat egyébként már mesterségesen is ki lehet juttatni a termőföldekre, úgynevezett talajkondícionáló szerek tartalmaznak ilyen baktériumtörzseket.

Forrás: hirado.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás