Talajépítés egy szezonon át – hogyan vágjunk bele?
Mindannyian hallottuk már, hogy a talaj – mint termőhelyi adottság – is a külső, nem befolyásolható tényezők közé tartozik a mezőgazdaságban. Akárcsak az időjárás vagy az energiaárak. Mi a helyzet akkor, ha kiderül, hogy igenis tudunk hatni talajaink állapotára, és nem csak negatív, hanem pozitív irányba is?
Számtalanszor megfordultunk a Martfű környéki földeken, amelyeket tél végén, tavasz elején kiterjedt belvízfoltok borítanak, tavasz végén pedig, amint melegszik az időjárás elkezdenek cserepesre száradni. Nehezen hittük el, hogy az amúgy kielégítő tápanyag-ellátottsággal rendelkező, 2,5-3% körüli humusztartalmú talajok ennyire „kitolnának” gazdáikkal. Egy nap egy környékbeli kolléga kifakadt: ő az elmúlt 10 évben semmilyen mélylazító eszközt nem látott ezeken a parcellákon dolgozni. És valóban: egyes táblákon a talajmintavevőt sem sikerült 25 centiméternél mélyebbre nyomni. Mit lehetne másként csinálni annak érdekében, hogy például az ilyen állapotban lévő talajok javuljanak?
Az első teendő az okszerű talajművelés alkalmazása, amely magában foglalja az erőgép és munkagép megválasztását, a forgalom csökkentését és a munkálatok időzítését. A szántás – kiváltképp a rosszkor és rosszul elvégzett szántás – talajromboló hatásáról és annak elkerüléséről hosszasan vitatkozhatunk (annak elismerése mellett, hogy vannak helyzetek, amikor a szántás elkerülhetetlen), ám a probléma nem csak a talaj bolygatásában, hanem a menetszámban is rejlik. Ez felveti a munkaszervezés kérdését is: minél több mindent elvégeznünk, annál rövidebb idő áll rendelkezésünkre, ezért nagyobb traktorra van szükségünk. Ez azonban egy önbeteljesítő jóslat: minél nagyobb gépünk van, a kihasználható időablak annál szűkebb.
Hirdetés
Mi lehet a megoldás egy ilyen mostoha területen? A humusztartalom növelése és a folyamatos talajtakarás az egyik megoldás, amely csökkentheti a problémákat. Egy százaléknyi extra humusz hektáronként 150-200 000 liter víz befogadását jelenti – ez 15-20 mm csapadékmennyiségnek felel meg! A köztes növénykultúrák felveszik és tárolják az őszi betakarítás után megmaradó vagy ősszel kiadott tápanyagokat, majd tavasszal, elpusztulásuk után a következő főnövény rendelkezésére bocsátják azokat. Lebomlásukkor takarják a talajt, védve azt az eróziótól, elnyomják a gyomokat és biomassza tömegükkel növelik a szervesanyag-készletet. Természetesen alkalmazásuk egy sor agrotechnikai és növényvédelmi kérdést vet fel: nem lesz-e nedvesebb a takart talaj, nem melegszik-e lassabban fel a takarás miatt? Milyen problémákat okozhatnak a szármaradványokon áttelelő betegségek? Mi van akkor, ha túl kevés víz marad a következő kultúrának?
Nem állja meg a helyét az a kijelentés, hogy a talajaink adottak és megváltoztathatatlanok: a talajépítés időt és szaktudást igénylő folyamat, azonban a befektetések megtérülésének alapja az agráriumban mindig a talaj lesz. Ha további lehetőségekre, konkrét megoldásokra és a buktatók elkerülésének módjára kíváncsi, ajánljuk figyelmébe az AGRO.bio szakmai igazgatójával, Daoda Zoltánnal közös előadásunkat az Agrár Akadémia webkonferencián, ahol választ kaphat a fenti kérdésekre és már ebben a szezonban elkezdheti talajai megújítását.
További információ és online jelentkezés a webkonferenciára: www.magro.hu/webkonferencia
A cikk szerzője: Diriczi Zsombor, ügyvezető, Déméter Biosystems Bt.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés