Mindannyian hallottuk már, hogy a talaj – mint termőhelyi adottság – is a külső, nem befolyásolható tényezők közé tartozik a mezőgazdaságban. Akárcsak az időjárás vagy az energiaárak. Mi a helyzet akkor, ha kiderül, hogy igenis tudunk hatni talajaink állapotára, és nem csak negatív, hanem pozitív irányba is?

Számtalanszor megfordultunk a Martfű környéki földeken, amelyeket tél végén, tavasz elején kiterjedt belvízfoltok borítanak, tavasz végén pedig, amint melegszik az időjárás elkezdenek cserepesre száradni. Nehezen hittük el, hogy az amúgy kielégítő tápanyag-ellátottsággal rendelkező, 2,5-3% körüli humusztartalmú talajok ennyire „kitolnának” gazdáikkal. Egy nap egy környékbeli kolléga kifakadt: ő az elmúlt 10 évben semmilyen mélylazító eszközt nem látott ezeken a parcellákon dolgozni. És valóban: egyes táblákon a talajmintavevőt sem sikerült 25 centiméternél mélyebbre nyomni. Mit lehetne másként csinálni annak érdekében, hogy például az ilyen állapotban lévő talajok javuljanak?

Az első teendő az okszerű talajművelés alkalmazása, amely magában foglalja az erőgép és munkagép megválasztását, a forgalom csökkentését és a munkálatok időzítését. A szántás – kiváltképp a rosszkor és rosszul elvégzett szántás – talajromboló hatásáról és annak elkerüléséről hosszasan vitatkozhatunk (annak elismerése mellett, hogy vannak helyzetek, amikor a szántás elkerülhetetlen), ám a probléma nem csak a talaj bolygatásában, hanem a menetszámban is rejlik. Ez felveti a munkaszervezés kérdését is: minél több mindent elvégeznünk, annál rövidebb idő áll rendelkezésünkre, ezért nagyobb traktorra van szükségünk. Ez azonban egy önbeteljesítő jóslat: minél nagyobb gépünk van, a kihasználható időablak annál szűkebb.

Diriczi Zsombor (ügyvezető, Démétér Biosystems Bt.)
  A művelési rendszer mellett a tápanyag-utánpótlás előrelátó megtervezése is kardinális kérdés. Ebben segítségünkre lehet egyrészt az ötévente kötelező talajvizsgálat, a kultúrnövények igényeinek ismerete és a talajban végbemenő folyamatok megértése. Hogyan alakul át az ammónium-nitrát a növény számára felvehető tápanyaggá? Hogy néz ki ez a folyamat a karbamid esetén? Hiába mindkettőt nitrogén-utánpótlás céllal juttatjuk ki, a lezajló reakciók és azok melléktermékei, valamint időtartamuk eltérő lesz. Mennyi hasznosul az ősszel alaptrágyaként kiszórt készítményekből? Egy 4-5 napos belvíz akár megfelezheti talajaink N-készleteit, és hasonló károkat okozhat a foszfortartalékoknál is, az erózióról és a talajszerkezet romlásáról (tömörödés) nem is beszélve.

Mi lehet a megoldás egy ilyen mostoha területen? A humusztartalom növelése és a folyamatos talajtakarás az egyik megoldás, amely csökkentheti a problémákat. Egy százaléknyi extra humusz hektáronként 150-200 000 liter víz befogadását jelenti – ez 15-20 mm csapadékmennyiségnek felel meg! A köztes növénykultúrák felveszik és tárolják az őszi betakarítás után megmaradó vagy ősszel kiadott tápanyagokat, majd tavasszal, elpusztulásuk után a következő főnövény rendelkezésére bocsátják azokat. Lebomlásukkor takarják a talajt, védve azt az eróziótól, elnyomják a gyomokat és biomassza tömegükkel növelik a szervesanyag-készletet. Természetesen alkalmazásuk egy sor agrotechnikai és növényvédelmi kérdést vet fel: nem lesz-e nedvesebb a takart talaj, nem melegszik-e lassabban fel a takarás miatt? Milyen problémákat okozhatnak a szármaradványokon áttelelő betegségek? Mi van akkor, ha túl kevés víz marad a következő kultúrának?

Nem állja meg a helyét az a kijelentés, hogy a talajaink adottak és megváltoztathatatlanok: a talajépítés időt és szaktudást igénylő folyamat, azonban a befektetések megtérülésének alapja az agráriumban mindig a talaj lesz. Ha további lehetőségekre, konkrét megoldásokra és a buktatók elkerülésének módjára kíváncsi, ajánljuk figyelmébe az AGRO.bio szakmai igazgatójával, Daoda Zoltánnal közös előadásunkat az Agrár Akadémia webkonferencián, ahol választ kaphat a fenti kérdésekre és már ebben a szezonban elkezdheti talajai megújítását.

További információ és online jelentkezés a webkonferenciára: www.magro.hu/webkonferencia

A cikk szerzője: Diriczi Zsombor, ügyvezető, Déméter Biosystems Bt.

(x)

További híreink

Hogyan mentheted meg a buxusodat a puszpángmolytól?

2024.10.05.

A buxus, vagyis a puszpáng egy népszerű örökzöld növény, amelyet gyakran használunk sövények és dekoratív kertek kialakítására. De mit kell ahhoz tenni, hogy a növény valóban a kert dísze legyen? 

Hódít a mesterséges intelligencia – az intelligens kerteké a jövő

2024.10.05.

Mivel a technológia továbbra is áthatja életünk minden területét, nem meglepő, hogy a mesterséges intelligencia (AI) utat tör magának kertjeinkbe is. Az AI forradalmasítja a kertészkedéshez való hozzáállásunkat, a növényápolási alkalmazásoktól kezdve, amelyek a bevált gyakorlatokhoz vezetnek bennünket, egészen a teljesen automatizált kerti rendszerekig, amelyek kiküszöbölik a növények termesztése során felmerülő találgatásokat.

Bemutatkozott az elektromos Massey Ferguson traktor az ATH szakkiállításon

2024.10.05.

A holland gyártó, a Mechan Group bemutatott egy MF traktort elektromos változatban a szeptemberben megrendezett AgroTechniek Holland (ATH) szakkiállításon. Az importőr a prototípust a Knegt Tractorsszal együttműködve építette meg.

A nyári ludak után házi kacsában is fertőzött a madárinfluenza vírus

2024.10.05.

Néhány nappal az első vadmadár esetek igazolása után házi baromfiállományban is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nébih laboratóriuma

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás