Az elmúlt 35 évben a biztosított mezőgazdasági kártípusok közül a jégeső által okozott veszteség aránya 20 százalék volt. A jég 2017-ben több mint 70 ezer hektár területet vert el, a gazdálkodók 3193 alkalommal jelentettek be jégkárt a Magyar Államkincstár adatai alapján. A jégeső okozta károkra 2012-2017-ig 4,5 milliárdot fizettek ki a biztosítók. Ezt csökkentené a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az országos jégkármérséklő rendszer üzemeltetésével. Anyagunkból megtudhatja, hogyan működik. A hvg.hu riportja írta meg, hogy valójában a szabolcsi gyümölcstermesztő gazdák kezdeményezésének köszönhető, hogy ma már egy országos jégkármérséklő rendszer létrejöttéről beszélhetünk. Ezt az anyagot szemléztük. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a tervezéskor 10x10 kilométeres négyzetrácsokra osztotta fel az országot, és minden metszéspont egy kilométeres sugarú körén belül elhelyezett egy talajgenerátort. Ezekkel a zivatarok képződését megelőző feláramló levegőt is kihasználva juttatnak fel ezüst-jodidot a légkörbe, hogy az ott jégmagokat hozzon létre. Minél több a jégmag a zivatarfelhőkben, annál kevesebb víz kötődik meg rajtuk. Így ha esik is jég, annak jóval kisebb szemcsemérete lesz, mint a védekezés nélkül lett volna.
A jégkármérséklő rendszer csökkenti a károkat, de teljes védelmet nem garantál
A rendszer nem zárja ki a jégképződés lehetőségét, de a nagyobb jégdarabok helyett jóval kisebbek képződnek, ezek pedig jó eséllyel elolvadnak, mire elérik a földfelszínt - írja a hvg.hu. A NAK összesen 986 darab talajgenerátort üzemeltet Magyarországon, ezekből 764 manuális kezelésű, 222 pedig automata. A beruházáshoz a Kamara az EU 1,8 milliárdos támogatását 200 milliós önrésszel egészítette ki, a fenntartás pedig az Agrárminisztériumtól kapott forrásokból, a kárenyhítési alapból történik. Ebbe a gazdák fizetnek be pénzt arra, hogy a természeti károk kockázatait közösen viseljék. Tehát az országos rendszert nem állami forrásból tartják fent, hanem a gazdák befizetéseiből. Járulékos haszon, hogy a jéger a lakosság vagyontárgyait is védi. „A rendszer kiépítése 2 milliárd forintba került, az éves fenntartását pedig 1,5 milliárd forintra becsüljük. Az ezüst-jodidot repülővel és rakétával is a légkörbe lehet juttatni, de a költségek és a pontosság szempontjából is a talajgenerátoros megoldás a leghatékonyabb. Fontos, hogy nem a jégeső helyszínén kell védekezni, hanem ott, ahol az keletkezne – mondta Darabos Tamás, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) főigazgatója a hvg.hu-nak.
Kárt enyhít, de nem teljes körű a magyar jégkármérséklő rendszer
Darabos szerint ha egy gazda a saját területén felállítja az eszközt, nem jelenti azt, hogy az ettől védve lesz. Sőt, lehet, hogy egy másik gazdálkodó földjét óvja meg vele. Ezért a talajgenerátorok csak központi, koordinált rendszerben tudnak működni. A jéger sikerességének egyik kulcsa és egyben nehézsége is, hogy nagy területen kell koordinálni a védekezést. Amikor az OMSZ jelzi nekünk, hogy adott járásban esélyes a jégeső kialakulása, bekapcsoltatjuk a generátorokat – mondta a főigazgató. Az üzemeltetésben nincs igazán kockázat, mert a talajgenerátorok javarészt a gazdálkodók kertjeiben vannak. A manuálisakról a kezelők gondoskodnak, az automata generátorok pedig nem elektromos hálózatról, hanem szigetszerűen üzemelnek. Napelem biztosítja a töltést az akkumulátorban, amit nem érdemes meglovasítani, mert semelyik traktort nem indítja - mondta Darabos Tamás a portálnak.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás