A technika világában gyakran elfeledkezünk arról, hogy akad egy olyan tényező, ami nélkül nincs élet a Földön, ez pedig a talaj. Annál is inkább figyelmet érdemel, mivel vannak országok, ahol már nincs is és ezért termőközegbe vetnek a gazdák. A megoldás a talajjavítás.

Sokan természetesnek veszik azt, hogy mindenhol és mindig rendelkezésre áll. Sokáig kizsigereltük és elfelejtettük, hogy az egyik legnagyobb kincsünk. A talajt pedig gondozni is kell, nemcsak használni.

 A Béres Csepp feltalálója, a néhai Béres József agrármérnök-biokémikus vonta le a következtetést, ami szerint

a talaj a növény, az állat és az ember számára alapvető éléstár, s a föld ásványi részeinek a termeléssel együtt járó kizsigerelése, élettanilag fontos mikroelemeinek állandó csökkenése megannyi betegség előidézője lehet.

Szerencsére elérhetők olyan baktériumtrágyák, amik képesek regenerálni a folyamatosan gyengülő talajéletet, és lehetőséget teremtenek az egészséges élelmiszerek előállítására. Regenerálják és javítják a talajnak a biológiai, kémiai és fizikai tulajdonságait és elősegítik a létfontosságú tápelemek kialakulását.

A talajjavítás nem elodázható
 

Tény, hogy a nagy adagban használt műtrágyák hatására a talaj állapota jelentősen romlik, savanyodik, a földben lévő fontos baktériumok száma csökken, egy részük akár már ki is pusztult. A szakemberek szerint a folyamatok megállítását, az egészséges talajélet helyreállítását a baktériumtrágyáktól lehet várni. Vannak, amelyek képesek a légköri nitrogén megkötésére, a cellulóz bontására valamint foszformobilizációra de emellett vitaminokat és növényi hormonokat is termelnek.

A baktériumtrágya a felső talajrétegben hozzáférhetővé teszi a levegő nitrogénjét a növények számára, ezáltal közvetlenül, saját hatásmechanizmusa révén - a kutatási adatok szerint bizonyítottan - hektáronként átlagosan 50-60 kilogramm nitrogén előállítására képes. A földben vízoldhatatlan formában jelenlévő foszforvegyületeket pedig úgy alakítja át, hogy azokat a növények hasznosítani tudják. Hektáronként 30-40 kilogramm foszfort vízoldhatóvá alakít, és felélénkíti az egyéb baktériumok, így a cellulózbontók működését is. Ennek következtében hektáronként akár 100 kilogramm kálium is juthat a talajba. Szelént, krómot és más mikroelemeket közvetít a növényi, illetve az állati táplálékon keresztül az ember számára is. Továbbá javítja a talaj szerkezetét, beindítja a humusz újratermelődését, a kizsigerelt termőréteg újraéledését. Termelt hormonjaival felgyorsítja a növények fejlődését és növekedését, továbbá gyorsítja érésüket. Az ugyancsak termelt vitaminjaival pedig fokozza a növények ellenálló-képességét a betegségekkel szemben és erősíti a szárazságtűrő képességüket.

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás