Hirdetés
Talajkárosítás és orvgyűjtők miatt tűnhet el több területről is a romániai szarvasgomba
Az elkövetkező években egyre ritkábban előfordulóvá válhat a romániai szarvasgomba, sőt, akár el is tűnhet az illegálisan gyűjtögetők miatt. Sokan szabályellenesen behatolnak az erdőterületekre, és speciálisan kiképzett kutyák segítségével pusztítják el az erdei erőforrásokat.
A Maszol.ro portál írta meg a részleteket.
Az Országos Környezetvédelmi Ügynökség (ANPM) elnöke, Laurențiu Alexandru Păștinaru is beszélt a helyzetről
„Vannak emberek, akik földet bérelnek az erdészeti igazgatóságoktól, hogy ellenőrzött körülmények között szarvasgombát szedhessenek, kérvényezik a környezetvédelmi ügynökségeknél a szedési engedélyeket, de végül olyan helyzetbe kerülnek, hogy nem tudnak élni az erdő ezen terméseivel, mert az orvul gyűjtögetők illegálisan behatolnak és kutyák segítségével mindenhol ásnak, tönkretéve az adott földterületet. E rendkívül drága és kívánatos gombák termesztése különleges feltételeket igényel. Fejlődésük több éven át tart, és ez a túlzott ásás megváltoztatja a talaj nedvességét és tápanyagtartalmát, ami ellehetetleníti a szarvasgomba regenerálódását” – idézte ANPM elnökének közleményben kiadott nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Hirdetés
A szakember állítása szerint ez magyarázza a magánszemélyeknek szóló értékesítési platformokon az ilyen termékeket kilogrammonként 100 és 200 lej (8270-16540 magyar forint) közötti áron kínáló eladók nagy számát, miközben egy ilyen termékért „a csemegeboltokban több ezer lejes árat is el lehet kérni”.
Az ANPM biodiverzitással foglalkozó szakemberei szerint Romániában a fekete és fehér szarvasgomba számos fajtája terem, köztük a fekete nyári szarvasgomba, a téli szarvasgomba, a fehér szarvasgomba, amely a világ egyik legdrágábbja, az őszi szarvasgomba, a porcini szarvasgomba, a nagy spórájú szarvasgomba és a fekete szarvasgomba, amelyek mindegyikét szín, forma, bevonat, belső megjelenés, állag, illat és íz különbözteti meg.
Környezetkárosítást követnek el a gombáért
„Ez a helyzet, amelyben egy személy fizet egy földterület koncessziójáért, hogy szarvasgombát szedhessen, míg mások illegálisan behatolnak a területre és saját fogyasztásra szedik le, amennyit csak tudnak, elkerülhető lenne a környezetvédelmi törvény és a 410/2008-as számú rendelet módosításával, amely meghatározza a szedési, felvásárlási és értékesítési módokat, hogy ezeket a jogokat csak jogi személyeknek adják meg. Ez megerősítené az Országos Környezetvédelmi Őrség ellenőrzési jogkörét, és sokkal egyértelműbben lehetne nyomon követni, hogy mennyi volt az engedélyezett és mennyi a tényleges kitermelés. Hallottam, hogy vannak polgármesterek, akik azért adnak betakarítási engedélyeket legelőterületeken, hogy érvényesítsék egyes orvgyüjtögetők eladásait, holott kizárt, hogy ilyen ritka gombák valaha is létezhettek volna azon a területen” – mondta Paștinaru.
Engedélyek, rendeletek, szabályok
Az idézett forrás szerint a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium néhány évvel ezelőtt nyilvános vitára bocsátott egy rendeletet, amely jóváhagyja az erdei termények betakarítására és felvásárlására vonatkozó utasításokat, de ez még nem ment át a végső jóváhagyás szükséges szakaszain, mivel még mindig a parlament előtt van.
A 410/2008-as rendelet értelmében a szarvasgombát betakarítani kívánó természetes vagy jogi személyeknek a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztériumnak alárendelt, az ANPM koordinálásával működő megyei környezetvédelmi ügynökségtől kell betakarítási engedélyt beszerezniük.
A dokumentumot, amely pontosan meghatározza a betakarítható mennyiséget, a fajt és a betakarítási területet, a Román Akadémiához tartozó intézmények egyike által kiállított erőforrás-felmérő tanulmány alapján kapják meg, amely szakosodott tanulmányok alapján jelzi, hogy az adott terület milyen teherbíró képességgel rendelkezik, és ebből a kapacitásból mennyit lehet betakarítani.
A törvény előírja, hogy minden szarvasgombafajtának meghatározott időszak áll rendelkezésére a betakarításra, pontosan azért, hogy a fennmaradó időben regenerálódni tudjon - írta a Maszol.ro portál.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát és melyik műtrágyát válasszam?
Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.
Mitől lesz jobb a minőség? 2. rész
A növényeknek könnyen felvehető nitrogénre, azaz nitrátra van szükségük. Ezért az első fejtrágya MAS27% vagy UAN-oldat legyen, amiben a nitrát nitrogén is megtalálható
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatSörárpa lombtrágya C-komplex Réz-kén-cink, alacsony fehérje, jó osztályozottság, sörárpa minőség
1 150 HUF / l
+ áfaVinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Több mint 3.200 hirdetés 145 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés