A talajképződés évezredei alatt jelentős tápanyagtőke halmozódott fel talajainkban, amiről a szakma a szaksajtóban szemérmesen nagyon keveset beszél. A talaj természetes tápanyagtőkéje létezik, és számolnunk is kell vele gazdaságunk trágyázási stratégiájának kialakításakor. Hibát követünk el akkor , ha ennek a forrásnak a dinamikáját  blokkoljuk egy sablonos tápanyag-utánpótlási stratégia alkalmazásával.

Egész Európa, de a Kárpát-medence talajai különösen mozaikos, rendkívül változatos képet mutatnak. Mi magunk is gazdálkodunk olyan termőterületen, ahol egy 12 ha-os táblán belül három fő talajtípus fordul elő, és az átmenetekről említést sem teszek. Ennek ismeretében a termőtalajokat egy monolit egységként kezelni nagyon durva egyszerűsítés lenne. Magyarországon a meghatározó talajosztályozási rendszer, a talajok keletkezésével és fejlődésével foglalkozó genetikus talajosztályozás. Előnye, hogy lehetőséget biztosít egy időutazásra a megszállott szakember számára, ha leszáll a feltárt talajszelvénybe, mert feltárul előtte több ezer és/vagy tízezer év fejlődéstörténete.

Így, ha a tápanyag tőke boncolgatása kerül szóba, az avatott szakembereknek nemcsak a péti és egyéb hajdani műtrágyagyári irányvonatok, valamint a gabona tarlókon hegyekben felhalmozott szuperfoszfát és kálisó „hegyláncok” jutnak eszükbe. Sokkal inkább, az előbbivel - időben és mennyiségében is - összehasonlíthatatlan méretű természetes tápanyagtőke.

[gallery link="file" ids="12150,12149,12148"]

"Talajainknak csak a felső 30 cm-es rétegében több ezer,esetenként több tízezer kg felhalmozott tápanyag áll rendelkezésre, csak mobilizálni kell!"

Talajaink fejlődéséből a „boldog műtrágyaévek” csak néhány szűk évtizedre korlátozódtak. Ezeket az évtizedeket a mezőgazdaság siker éveiként éljük meg és büszkeséggel tekintünk vissza az akkor elért eredményekre. Ez az eufória sajnos még ma is elhomályosítja szakmai látásmódunkat. Azt vízionáljuk, hogy a talajok tápanyagtőkéje a szocializmus vívmányainak egyike. Ez teljesen téves. Annyit beismerhetünk, hogy a tápanyag mérleg hazánkban csak ebben a bő két évtizedben volt pozitív. Sem előtte – a földművelés kezdete óta,- sem utána a mai napig egyszer sem folyt feltöltő rendszerű trágyázás. Ellenben mezőgazdasági termelés volt akkor is. (Igaz, annak a hajdani termelésnek a paraméterei sokkal jobban igazodtak a talaj dinamikájához.)

Amikor majd elkezdünk „beszélgetni” a helyes műtrágya és tápelem arányokról cikksorozatunkban, akkor élénken emlékeznünk kell arra, hogy a szocialista tervgazdálkodásban a szakmát tematizáló agráripari-lobbi - a legnagyobb erőfeszítései ellenére is  - tevékenységével csak csekély mértékben tudott hozzájárulni változatos talajaink TERMÉSZTES tápanyag-tőkéjéhez. Azaz, ma sem a csak abból kell gazdálkodnunk, amit kiszórunk! Azon idők több ezer éves tápanyag akkumulációjának „termékére” is számíthatunk, amikor még emberi kéz nem érintette talajainkat.

Nem vagyunk tehát feltétlen „műtrágyafüggőségben”. Van lehetőségünk szabadon dönteni és számunkra, valamint talajaink számára a legjobb megoldást kiválasztani.

Szerző: Lajos Mihály, cégvezető, Agrofil-SZMI Kft.

(x)

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás