Kökény Attila a talajmegújító mezőgazdaság (TMMG) egyik legjelentősebb hazai képviselője. Életmódváltásról, a no-till gazdálkodási módszerről, a Talajmegújító Gazdák Egyesületéről, továbbá a mezőgazdaság mai problémáiról és megoldásairól is beszélt egy hosszú interjúban. A szakember a jelenlegi szélsőséges időjárásminták mellett a regeneratív no-tillen kívül nem lát más termesztés-technológiai módszert, amivel stabilan lehetne biztosítani az élelmiszer-ellátást a szántóföldi növénytermesztésben.

A Greendex-nek adott terjedelmes és érdekes interjút Kökény Attila, a talajról, a művelés lehetséges módjairól és a technológiai megoldásokról, ezt az anyagot szemléztük.

A Talajmegújító Mezőgazdaság egyik legismertebb hazai szakembere, Kökény Attila a no-till technológiáról is részletesen beszélt az interjúban - Fotó: TMMG FB

Hogyan kezdődött a kapcsolata a no-till gazdálkodási módszerrel?

A gazdálkodói létforma eddigi életem több mint feléig egészen távol állt tőlem. Bécsben volt egy biztos megélhetést jelentő állásom informatikai szakemberként, a Raiffeisen Bank külső támogatási hálózatával foglalkoztam. Sosem gondoltam arra, hogy fő tevékenységként valaha is mezőgazdálkodásból éljek, az meg végképp meg sem fordult a fejemben, hogy az alternatív ötleteimmel egyszer majd a nyilvánosság elé állok.

Mi miatt váltott?

2010-ben rákbetegséget diagnosztizáltak nálam, ami egybeesett a lányom születésével. Ez a két, egy időben történő momentum elég erős motivációt adott a küzdelemhez. Életmódváltásba kezdtem, amelybe beletartozott az irodai tevékenységeim felszámolása is. Természetközeli létformára vágytam, így vásároltam egy 15 hektáros kis völgyet Bicske mellett. Ekkor kezdtem el saját termesztésű gabonákkal, zöldségekkel és gyümölcsökkel foglalkozni. Gazdálkodóként hamar nyilvánvalóvá vált számomra, hogy az üzletekben bio minőségként forgalmazott termékek sok esetben nem is olyan egészségesek, mint ezt állítják.

Mire gondol pontosan?

Az élelmiszer legyen szezonális, éretten betakarított, és lehetőség szerint minél kevesebb inputtal, helyben megtermelt. Ezek voltak az alapvető feltételezéseim a növénytermesztéssel kapcsolatban, amihez eleinte kellett némi bátorság, hiszen a gazdálkodói létformát előképzettség nélkül kezdtem. A fejesugrás az idegenbe önfejlesztéssel kezdődött, ami sok tanulást és a szakmai olvasmányok tanulmányozását jelentette. Az informatika ehhez jó alapot biztosított, hiszen a szakmám során nagyon bonyolult rendszerekkel foglalkoztam, folyamatosan tanulni kellett. Ez a tudás pedig segítséget adott a mezőgazdasági rendszerek megértéséhez és elsajátításához is.

Célokat is meghatározott?

Igen, a célok előbb megfogalmazódtak, mint ahogy magát a kivitelezéshez való tudást megszereztem. A divatos hívószavakat – mint bio vagy permakultúra – mind végigtanulmányoztam, és sok esetben személyesen is találkoztam az adott terület jeles képviselőveil. Miután körbejártam ezeket a szférákat, egyértelművé vált számomra, hogy valami egészen mást szeretnék.

A szakmai megérkezését a no-till gazdálkodási módszer jelentette?

Pontosan. Felfedeztem Gabe Brownt, a regeneratív mezőgazdaság világszerte elismert szakemberét, aki később megírta a “Porból élet” című könyvét. A regeneratív gyakorlatával teljesen azonosulni tudtam. Egészen közelinek éreztem a klimatikus viszonyokat is, amelyben termel. A tudásanyagát adaptálva, de a hazai időjárásunkhoz igazítva elkezdtem a munkafolyamatot, amely egyrészt kihívások elé állított, másrészt rövid időn belül megerősített abban, hogy jó úton járok, hiszen már a kezdetekkor megmutatkoztak a no-till rendszer előnyei.

Pontosan mit jelent a regeneratív no-till gazdálkodás?

Ez egy hat pontból álló keretrendszer. Az első a kontextus, vagyis az adott mezőgazdaság anyagi, szociális és filozófiai kapcsolatrendszere. Ezt követi az 5 klasszikus alapelv, amelyeket Gabe Brown nyomán határoztunk meg. A második a no-till, a talajművelés nélküli termesztéstechnológia. A harmadik az élő növények fenntartása a termőterületen. Ez azt jelenti, hogy az aratás után már elvetjük a következő növényt, de az is előfordul, hogy az előző növénybe vetjük a következőt. Ezáltal folyamatos zöld hidat építünk ki, amely azonban a magyar klímán nem mindig kivitelezhető. A negyedik a változatosság, vagyis vetésforgóval és takarónövényekkel igyekszünk a gyep ökoszisztéma-diverzitását és változatosságát utánozni. Erre alkalmas az összetett takarónövény-keverék, melynek segítségével hozzáadott változatosság kerül a vetésforgóba. Az ötödik a talajtakarás, amely eljárást csak úgy lehet megvalósítani, ha nem műveljük a talajt. A hatodik a legeltetés integrálása, ami az állatok bevonását jelenti a vetésforgóba. Az aratás után vetett takarónövényekre engedjük ősszel a legelő állatokat, majd ez később folytatódik a tavaszi növényekkel is, így egy csodálatos ökoszisztéma jön létre a szántóföldi termelésben. Hozzá kell tenni, hogy a szántóföldi növénytermelésben fontos tényező a termőterület tisztán tartása is. Egy gazdaság sem maradhat fenn, ha a gyomok miatt minden évben elveszíti a termelés 30–40 százalékát. 

Mi hívta életre a Talajmegújító Gazdák Egyesületét?

Az Egyesületünket a 2016-ban rendezett „Kukutyini talajélet” elnevezésű konferencia készítette elő, amelyet Szabó Attila hozott létre egy maroknyi, változásra kész gazda részvételével. Ekkor még nem tudtuk, hogy a későbbiekben hivatalos szervezetté válunk, a tényeket azonban a helyén kezeltük. A talajaink pusztulnak, egyre több vegyszert igényel a növénytermesztés, és gazdaságilag is sok a kihívás. Több meghívásnak eleget téve és az országot járva az előadásaim és a mezőgazdasági alternatíváim lelkesedéssel töltötték el a résztvevőket. Kinek kevesebb, kinek több tapasztalata volt már addigra a takarónövények használata, a no-till, a strip-till vagy épp a direktvetés területén, a munkát az új szellemben mindenki elkezdte. Öröm, hogy a 2018-ban létrejött egyesületünkhöz mára már mintegy 50 gazdálkodó csatlakozott.

Milyen célok vezérlik ezt a közösséget?

Úgy gondoljuk, hogy egyesületi formában tudjuk igazán hatékonyan képviselni a talajmegújítás ügyét. Egyesületünk is olyan sokszínű, mint egy természetszerű, diverz rendszer. Tagjaink között vannak kis kertgazdaságot üzemeltetők és 1000 hektáron dolgozó nagy gazdák is, akik egymást segítve haladnak ezen a cseppet sem egyszerű, a berögzült gondolkodási sémákat radikálisan megváltoztató úton. Hisszük és látjuk, hogy ez az út a jövő. Az építés és az újjáélesztés, nem pedig a rombolás és a kizsákmányolás folytatása az, ami táplálja és szolgálja az emberiséget, s ami visszaállítja a talajok egészségét. Az évek alatt megszerzett tudást és tapasztalatot nem szeretnénk saját magunknak megtartani. A mezőgazdaságnak meg kell változnia, hogy a gyermekeink és az unokáink tányérjára is jusson falat, mégpedig olyan, amely éltet és táplál.

Milyen megoldásokat lát erre?

Szenet kell megkötnünk a talajban, minél nagyobb területen és minél hamarabb. Ez a szerves szén minden élet alapja, minden talaj mozgatórugója és a természetes tápanyagkörforgás motorja. Az egyre változékonyabb időjárási körülmények között csak így tudjuk megtartani a vizet a talajban és az aszálykárokat csökkenteni vagy a belvíz okozta problémákat megelőzni. A talaj eróziójának megállítására is ez a legalkalmasabb módszer. Ez az érző, kíváncsi, bevállalós, a természet mintáit észrevevő és alkalmazni képes, jó gazda útja, aki hajlandó felelősséggel bánni a rá bízott földdarabbal.

Kukoricavetés a talajmegújító mezőgazdaság keretrendszerének alkalmazásával - Fotó: TMMG FB - Talajmegújító Mezőgazdaság - Kökény Attila

Min múlik, hogy a közösségük által képviselt talajmegújító gazdálkodás szélesebb körben is elterjedjen?

A talajmegújító gazdálkodást mindenképpen be kellene ágyazni az agrároktatásba. Sajnos azonban az egyetemeken a no-till-ről és a regeneratív mezőgazdaságról sem kapnak képzést a diákok. Folyamatosan keresem az okokat, amelyek elsősorban a tankönyvekben keresendők, melyek lapjain még mindig az 1950-es és 1960-as évek technológiáját hangsúlyozzák.

A kolhoztechnológiára gondol?

Pontosan. Így bármi, ami az elmúlt 20–30 évben történt, köztük a no-till és a regeneratív mezőgazdaság forradalma, hiányzik a tankönyvekből. Azt is hozzá kell tenni, hogy jelenleg kevés tanár szimpatizál ezzel a módszerrel.

Mi lehet ennek az oka?

Mindez több összetevős probléma. Nehezítő tényezők lehetnek a gépgyártók, az inputot képviselő gyártók üzleti érdekei, és a tekintélyelvű oktatás is. Mindezek összefonódása jelenleg akadályozza, hogy a mezőgazdaság a regeneratív gazdálkodás felé haladjon. Ettől függetlenül közösségünk továbbra is a saját rendszere szerint tevékenykedik, és szívügyünknek tartjuk a tudás mellett a gyakorlati tapasztalatok átadását is. Hiszem, hogy ez a leghatékonyabb út.

Ezek szerint a mezőgazdaság problémái elsősorban a talajműveléshez kötődnek?

Úgy vélem, igen. Elég csak a növényvédőszer-maradványokra gondolni az élővizekben, a levegő porszennyezésére vagy a sárlavinákra. Ezek a természeti tényezők mind-mind ahhoz köthetők, hogy az ember talajművelést végez. Utóbbi hiányában egyik sem következne be. Eddig egyetlen talajon sem indult el sárlavina, ahol takarónövényes, mulcshagyó no-till-lel termelnek, függetlenül a csapadék mennyiségétől. A leeső csapadék nem folyik el, minden csepp a talajba szivárog, ezért nem mosódnak ki a tápanyag- és növényvédőszer-maradványok sem. A hatékony beszivárgásnak köszönhetően a talaj sokkal később szárad ki, ellentétben a megművelt talajjal.

A tavaszi porvihar sem okozott volna ekkora károkat a földeken, ha no-till rendszer szerint művelik?

Igen. Téves az a tézis, hogy a fasor megvédi a talajt a széltől. A fasor hatása csak egy bizonyos százalékig érvényesül és annak is optimális szögben kell állnia a széllel. A mérések alapján, nagyjából 100 méter távolságban már nincs hatása a mezővédő fasornak. Tehát, ahol nincs takarva a felszín, ott elindulhat a sárlavina és a porvihar is. Nem utolsó sorban, a rengeteg talajművelés szennyezi a levegőt is, és a szomszédos Ausztriával ellentétben, itthon fekete porrétegben élünk, ami hazánk kimagasló pontjairól szabad szemmel is jól látható.

Mely országok ma a világ vezető no-till gazdálkodói?

Ez a technológia elsősorban a mezőgazdasági támogatások nélkül gazdálkodó földrészek és országok zászlóshajója. Észak és Dél-Amerika, Ausztrália, a posztszovjet államok, köztük Ukrajna is jelentős százalékban így műveli a termőföldjeit. Jelenleg világszerte több, mint 205 millió hektáron gazdálkodnak no-till rendszer szerint.

Mindezek fényében hogyan látja a jövőt?

A jelenlegi szélsőséges időjárásminták mellett, a regeneratív no-tillen kívül nem látok más termesztés-technológiai módszert, amivel stabilan lehetne biztosítani az élelmiszer-ellátást a szántóföldi növénytermesztésben. A termőtalaj maga az élet, amit mindenkor óvnunk, védenünk és építenünk kell.

A Talajmegújító Gazdák Egyesülete tevékenységéről a weboldalukon lehet és érdemes tájékozódni.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás