Komoly intézkedéseket kell bevezetni szakértők szerint ahhoz, hogy jobb helyzetbe kerülhessen a magyar kajszitermesztés. A borászok jó híreket kaptak, komoly támogatásokat igényelhetnek idén. Újra kinyílt egy ajtó Észak-Afrikában a szarvasmarhatartók előtt. Bővebb információkért olvassa el Agrárhír-összefoglalónkat!

Jó hírrel kezdődött a hét a szőlészek és a borászok számára. A Vidékfejlesztési Program keretében márciustól folyamatosan jelennek majd meg őket érintő pályázati kiírások. A VP keretében 2016. májusban hirdetik meg az új gépek, berendezések, épületek támogatására szolgáló pályázatot 20 milliárd forint értékben. Támogatáshoz juthatnak az ágazat szereplői a minőségrendszerekhez való csatlakozáshoz is az oltalom alatt álló eredet-megjelölésű, illetve az oltalom alatt álló földrajzi jelzésű borok esetében. A 8 milliárd forintos keretet főleg szőlőtermelők kaphatják a 2016. júniusban megjelenő pályázaton. A borászatok kiválóan használhatják majd fel - például a borturizmus fejlesztésére - a diverzifikációs termelést támogató, 35,9 milliárd forintos pályázati lehetőséget, illetve az öntözésfejlesztést és meliorációt elősegítő 49,5 milliárd forintos kiírást is, amelyek májusban, illetve áprilisban jelennek meg. Szintén májusban várható az agrárinnovációs pályázatok kiírása 3,34 milliárd forint értékben.

Komoly pénzekre pályázhatnak a szőlészetek, akár új gépek beszerzéséhez is
 

A kajszisok viszont kevésbé örülhetnek. Szakértők szerint komoly lépéseket kell tenni a magyar kajszi megmentése érdekében, ami időben és pénzben kifejezve sem lesz egyszerű. A magyar kajszi termesztési terület 10 százalékát kitevő gönci termőtájon tavaly a fák 30-40 százaléka elpusztult, komoly veszélybe sodorva ezzel a hazai kajszitermesztést. A legfőbb ültetvénykárosító továbbra is a fitoplazma, ami a megfelelő művelés ellenére is jelentős károkat okoz. A növekedés érdekében hosszú távú stratégiára van szükség, amelynek fő eleme, a megmentési program 8-15 év között valósulhatna meg uniós források bevonásával. Először a fák pusztulását kell megállítani, majd versenyképessé és hosszú távon fenntarthatóvá kell tenni a termelést. A program megvalósítására mintegy 500 millió forintra lenne szükség az első négy évben.

Az agrárpolitika végrehajtására idén 400 milliárd forintnyi uniós támogatási keret áll a pályázók rendelkezésére, eddig 270 milliárdot ki is fizettek már a nyerteseknek. A korábbi gyakorlattól eltérően a 2020-ig tartó uniós költségvetési időszakban kedvezőbb ütemezés szerint juthatnak a gazdák a pénzükhöz. Érdekesség, hogy a kifizetések ütemezésében európai összehasonlításban Magyarország az élen jár. A gazdák munkájának segítésére a hivatal új informatikai hátteret épített ki és a falugazdász képzést is felgyorsította. Szakértők szerint a magyar mezőgazdaság hatékonyságát rontja az évi több százmilliárdos veszteséget előidéző feketegazdaság. Visszaszorítására  az ellenőrzési rendszer korszerűsítésére van szükség, és az őstermelői igazolványok kiadása körüli anomáliákat is meg kell szüntetni.

Tovább gyarapszik a belvízzel borított területek mérete
 

Bizakodhatnak a szarvasmarha-tenyésztők. Magyarország ismét exportálhat élőmarhát Egyiptomba, mivel elhárultak a kéknyelv betegség miatt korábban felmerült akadályok a magyar szarvasmarhák odairányuló exportja elől. A kéknyelv betegség felbukkanása miatt az Egyiptomi hatóság néhány hónapra felfüggesztette az élőmarha importját. Az országba 2015-ben tízezer marhát szállítottak Magyarországról.

Végül néhány szó a belvízről: a múltheti 26 ezer hektárról tovább növekedett a belvízzel borított területek mérete, immár több, mint 76 ezer hektáron a víz az úr. A mezőgazdasági területek sem menekülnek a víz fogságából, az említett 76 ezer hektáros összterületből mintegy 39 ezer hektár bevetett föld, vagy szántó. A helyzet továbbra is a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság területén a legrosszabb, ott 22,8 ezer hektárt borít belvíz. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerint 12 vízügyi igazgatóság területén 53 belvízvédelmi szakaszon tartanak belvízvédelmi készültséget a szakemberek. 25 szakaszon elsőfokú, 27 szakaszon másodfokú védekezési munkálatok zajlanak.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el!

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás