Az aszály, a koronavírus, a támogatás hiánya és a madarak okozta kár is sújtja a hazai halgazdaságokat. Az árak viszont várhatóan nem emelkednek. Nehéz helyzetbe hozta a haltermelőket az évek óta tartó tavaszi csapadékhiány. A tiszántúli halgazdaságoknál a fő- és kisebb elvezető csatornákból még valamennyire megoldható a halastavak vízellátása, azonban a dunántúli halgazdaságoknál ez sokkal nagyobb kihívás.

A Népszava írta meg, hogy a Dunántúlon völgyzáras gátakkal alakították ki a legtöbb halastavat, amelyekben a téli, tavaszi csapadékot, illetve a belvizeket gyűjtötték. Ezek a rendszerek mára a szárazság miatt nagyrészt vízhiánnyal küszködnek. Így felborult a halgazdálkodás korábban megszokott rendje. A termelők ősszel lehalásszák a tavakat, tavasszal pedig már ki kellene helyezni az ivadékokat. Ám a tározókban nincs, vagy alig van víz. A 60-80 centiméter sekély vízből a madarak könnyen kikapkodják az ivadékokat. Ráadásul nem fejlődik elég plankton, és a táplálékhiány miatt nagyok a veszteségeink – nyilatkozta a lapnak Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) elnökségi tagja, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója.

A hazai haltermelők helyzetét támogatáshiány, aszály, koronavírus és madáréhség is nehezíti - képünkön kormoránok

A védett vízimadarak és emlősállatok összességében együtt sem okoznak akkora kárt, mint a kormoránok. A halgazdaságok veszteségeit viszont senki sem fizeti ki. A hazai védett állatokat tilos gyéríteni, kormoránra azonban már lehet kilövési engedélyt kérni, mert nem veszélyeztetett faj, viszont képes szinte teljesen kipusztítani például a telelő állományokat. Az Agrárminisztérium a halállományokban okozott hatalmas veszteségeket felismerve évek óta lőszerjuttatással is támogatja a kormoránok gyérítését. A madarak kártétele egyaránt súlyos a halgazdaságok és a természetes vizek szempontjából is.

A vízhiányon az eddigieknél is takarékosabb vízgazdálkodással lehetne enyhíteni. A völgyzárógátas rendszereknél a lehalászást a legalsó tónál kell kezdeni, majd a medret a fölötte lévő tó vizével lehet feltölteni. Ha nagyon kiszárad a talaj, akkor nem fut le a csapadékvíz, mert felisszák a szántók. Korábban a téli csapadék a fagyott talajon lefolyt a tavakba, ezzel megvolt a tavaszi vizünk. A klímaváltozás miatt ez a rendszer is megváltozott - részletezte a helyzetet Lévai Ferenc.

Támogatáshiány

A cikk szerint a haltermelők kevés agrártámogatáshoz juthatnak. Míg a növénytermesztők például hektáronként földalapú támogatásból a jelenlegi árakon számolva több mint 70 ezer forintot is kaphatnak, és további 10 ezrekhez egyéb címeken férhetnek hozzá, addig a 24-26 ezer hektáron gazdálkodó haltermelők hektáronként 5 ezer forinttal számolhatnak. Az ágazat szereplői abban reménykednek, hogy a 2021-2027-es uniós költségvetési ciklusban nagyobb összegek jutnak az édesvízi haltermelésre is. Az pedig a szakértő szerint megmagyarázhatatlan, hogy miközben a Natura 2000-es területek uniós támogatást kapnak, a halgazdaságok, melyek területének 50-60 százaléka ebbe a besorolásba tartozik, nem jogosultak rá. Ennek oka, hogy a halászati alapban nem különítettek el forrást erre a célra. Azzal, hogy most a koronavírus miatt a nemzeti kormányok nagyobb mozgásteret kaptak, a magyar kormány is élhetne ezekkel a lehetőségekkel, és megnyithatná a Natura 2000-es támogatási forrást a halgazdaságoknak is - hivatkozik a lap a termelők véleményére.

Az intenzív akvakultúra-ágazat résztvevői, az afrikai és a szürke harcsát, illetve a tokféléket tenyésztő és feldolgozó, melegvizes technológiát alkalmazó termelők azonban minden támogatásból kimaradtak. A medencékben több 100 tonna hal várja, mi lesz a sorsa. Feldolgozva ugyan egy darabig eltarthatóak, de ehhez is tárolási és munkabér támogatásra lenne szükség, amit a MA-HAL szorgalmaz is. Külső segítség nélkül az akvakultúra ágazatot komoly, évekre kiható kár érheti - folytatta Lévai Ferenc.

Várhatóan nem lesz drágább a hal a takarmány áresése miatt

A járvány okozta gazdasági válság éppen azokon a halgazdaságokat sújtotta a legkeményebben, amelyek több lábon álltak. Ezek a halastavak működtetésén és a horgászturizmuson kívül halfeldolgozó üzemet, szállást, és vendéglátóhelyet is kiépítettek. Az idegenforgalom összeomlása és a keresletcsökkenés komoly bevételkiesést okozott nekik. A nehézségek dacára a jelenlegi előrejelzések szerint nem számítanak a karácsonyi főszezonban érdemi drágulásra, mert az alacsony olajárak miatt kevesebb kukoricából előállított etanolra van szükség. Több termény maradhat takarmánynak, így perdig olcsóbb lehet a haltápok egyik fontos összetevője.

A horgászatba vezették le a haltermelők feleslegét

A kormányzat évtizedek óta először nyújtott intervenciós támogatást a felesleges halkészletek levezetésére. Az ágazat a lezárt határok, a megszűnő export, a bezárt vendéglátóhelyek és szállodák, a lakossági fogyasztás visszaesése miatti keresletcsökkenés hatására nagyon nehéz helyzetbe került. A 13-15 ezer tonnás felesleges piaci halmennyiség nagyjából 8 százalékát, 1200 tonnát az állam bár csökkentett áron, de kilónként 650 forintért felvásárolta, és a MOHOSZ halászati joggal rendelkező vizeibe helyezte ki. Ez minden szereplőnek előnyös, mert enyhítenek a termelők gondjain, és a turisztika talán egyetlen olyan ágát támogatják, amelyre nem hat a járvány okozta válság. A horgászat főként magányos szabadtéri foglalkozás, így járvány esetén is lehet gyakorolni. A működő horgászturizmus így bevételt és adót is termel, egyben segít megtartani a dolgozókat - írta a lap.

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás