Támogatások hada érkezett a héten
Nem unatkoztunk ezen a héten sem, a gazdáknak szóló jó hírekben nem volt hiány. Sok milliárd forint összegű támogatásokról kaptunk híreket, amelynek leginkább az állattartók örülhettek. Emellett persze másról is szóltak hírek, többek között 5 új csemegeszőlő-fajtára is büszkék lehetünk, amelyek államilag elismert fajtává nőtték ki magukat.
Nagyon jó híreket kaptak a héten az állattartók, ugyanis 70 milliárd forint összegű támogatás érkezik állattartó telepek korszerűsítése címszóval. Szarvasmarha-, baromfi és sertéstartók egyaránt 20-20-20 milliárd forintra pályázhatnak a következő időszakban. További 4 milliárd forintért a kecske- és juhtartók adhatják be pályázataikat, míg a maradék 6 milliárd forint az egyéb állatokat – nyulat, méheket – tartó gazdáké lesz. A pályázatokat május elejétől két hónapon át lehet benyújtani. A pályázatok támogatottsága - intenzitása - általában a szokásos 50 százalék, kivéve a fiatal gazdákat és a termelői csoportokat, akik számára 60 százalékos. A szarvasmarha-, a baromfi és a sertéstartók maximum 500 millió, kollektív (több gazdálkodó által megvalósított) projektek esetében maximum 1 milliárd forintra pályázhatnak. A kiskérődzők esetében a pályázható összeg maximuma 15 millió, kollektív projekteknél 30 millió forint lehet.
Húsvét előtt észre vehette mindenki, hogy az áruházakban jelentősen megszaporodott a kiváló magyar sertéshús védjegyes termékek kóstoltatása. Az akció az ünnepek elmúltával sem áll le, tovább folytatódik a sertéshúst népszerűsítő kampány. A programot azért indították el, hogy a fogyasztói bizalom kialakulását a hústermékek iránt egy minőségtanúsítási rendszerrel segítsék. Ma már a magyar sertésállomány harmada valamilyen formában része a programnak.Szükség is van a népszerűsítésre, ugyanis a magyar emberek évente 25-28 kilogramm sertéshúst fogyasztanak, míg például Németországban, Spanyolországban 55-60 kilogrammot.
Hirdetés
De térjünk vissza a támogatásokhoz egy kicsit. Alig hogy kiadták, máris változott a mezőgazdasági kisüzemek fejlesztését célzó támogatás követelményrendszere. A változások egyik leginkább szembetűnő része az igénybevétel általános feltételei között szerepel. Mostantól kezdve ugyanis egy életvitelszerű tartózkodási helyről kizárólag egy kedvezményezett lehet jogosult a támogatásra. Amennyiben egy tartózkodási helyről többen is pályáznak, az kapja meg a támogatást, akinek magasabb a pontszáma az elbíráláskor. Emellett a kérelembenyújtási időpontokban is némi változás állt be.
A tejágazatban szorgoskodók sem maradtak ki a jóból. Állatjóléti támogatás érkezését jelentetták be ugyanis a héten. Mivel egyre szigorodnak a higiéniai és takarmányozási szabályok, a gazdáknak egyre több a kiadása. Ezen kiadások enyhítése érdekében 36,53 milliárd forintos támogatásra pályázhatnak az érintettek, amely előreláthatóan 650 gazda között kerül szétosztásra. A támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül lehet benyújtani az alábbi ütemezés szerint:
- május 1. és 2016. május 31. között, valamint
- május 1. és 2017. május 31. között.
És végül jöjjön egy hír, amelynek hallatán ismét büszkék lehetünk a magyar szakemberekre. Történt ugyanis, hogy öt, a Nyíregyházi Egyetemen honosított csemegeszőlő-fajtát államilag elismert fajtává léptettek elő. Az Adria, a Bíró kékje, a Dunav, a Guzal kara és a Szuvenir elnevezésű változatokat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nyilvánította államilag elismert fajtának. A most fajtaminősítést kapott új fajták mindegyike bőtermő, és valamilyen kiemelkedő piaci értékkel - például a koraiság, vagy a fürtök esztétikai megjelenése – rendelkezik.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés