Az Egyesült Királyság fizetne azoknak a gazdáknak, akik a talajvédelem érdekében takarónövényeket ültetnek. A télen növényzet nélkül hagyott szántóföldeken ugyanis a heves esőzések elmossák az értékes felső talajréteget. Ennek megvédésére döntött úgy az Egyesült Királyság kormánya, hogy támogatások formájában motiválná a gazdákat. A cél, hogy védjék a talajokat és a vizeket, növeljék a faji diverzitást, ültessenek fákat és cserjéket, valamint csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását.

A BBC cikkére hivatkozva a Magyar Mezőgazdaság írta meg, hogy míg korábban az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának rendszerében a gazdák földalapú támogatásokat kaptak, a BREXIT után azok kaphatják meg a pénzeket, akik többet tesznek és vállalnak a környezetért. A cél, hogy védjék a talajokat és a vizeket, növeljék a faji diverzitást, ültessenek fákat és cserjéket, valamint csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását. Az Egyesült Királyságon belül mindegyik nemzet saját mezőgazdasági támogatási tervekkel rendelkezik. Azonban arra számítanak, hogy az angliai program - a Fenntartható Gazdálkodás Ösztönzése (Sustainable Farming Incentive) - a gazdák 70 százalékát fogja majd arra ösztönözni, hogy a földjeiknek legalább 70 százalékát vessék be téli takarónövények fajaival, például fűfélékkel, hüvelyesekkel, keresztesvirágúakkal vagy gyógy-, és fűszernövényekkel. Ezek a növények nem a termésért kerülnek a földekre, hanem a talaj javításának érdekében.

Támogatást fizetnének a takarónövények telepítéséért a brit gazdáknak

Talajvédelem, talajjavítás, támogatás és takarónövények

Már most is sok gazda tesz azért, hogy védje a talajokat. Ezentúl pedig külön juttatásokat is kapnak majd, míg korábban a jó gyakorlatokért nem járt külön támogatás. Az új rendszert részletekben vezetik be, hogy elkerüljék a rendszer összeomlását. A jövőben a gazdákat arra fogják ösztönözni, hogy csökkentsék a műtrágyák és a növényvédőszerek használatát. Támogatni fogják az olyan alacsonyabb terheléssel járó gyakorlatokat, mint az integrált növényvédelem.

A 2022 év elején induló program jövőbeni elemei nagyobb támogatásokat ígérnek azoknak a földtulajdonosoknak, akik nagyobb területen segítik a vadvilág védelmét, és növényültetésekkel járulnak hozzá a szén.dioxid megkötéséhez. Az első fázisban hektáronként 22 fontot (kb. 9400 forint) kapnak a gazdák arra, hogy vizsgálják meg a talajaikat, készítsenek talajvédelmi tervet, és télen a szántóik 70 százalékát borítsák valamilyen takarónövényzettel. Amennyiben elérik a 95 százalékos borítást, ahol 15 százalék valamilyen gyógy-, vagy fűszernövény, ami pozitívan hat a tájra, 58 font (közel 25 ezer forint) támogatás jár hektáronként.

George Eustice környezetvédelmi államtitkár ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a támogatásokkal határozott célokat kívánnak elérni: 

  • 2030-ig meg kell állítani a fajok számának csökkenését; 
  • csökkenteni kell az üvegházhatású gázok kibocsátását; 
  • évente akár 10 ezer hektárnyi fát kell ültetni Angliában, hogy javuljon a vízminőség; 
  • több helyet kell teremteni a természet számára a mezőgazdasági tájban; és 
  • biztosítani kell, hogy élénk és jövedelmező élelmiszeriparunk és mezőgazdaságunk legyen.
Tom Bradshaw, az NFU gazdaunió alelnöke szerint:

a gazdálkodóknak több információra van szüksége a tervezettel kapcsolatban, hogy megfelelő döntéseket hozhassanak a vállalkozásukkal kapcsolatban. Szerinte létfontosságú, hogy a rendszer felismerje a gazdáknál jelentkező többletköltségeket, melyek az átállás során keletkeznek.

A Vadvédelmi Alapítványok (Wildlife Trusts) szóvivője a BBC-nek elmondta:

"Kétségbeejtően ambíciótlan a tervezet. Úgy tűnik, mintha a gazdákat arra kapnának pénzt, hogy a jó gyakorlat alapjait alkalmazzák, ahelyett, hogy bármi plusz dolgot tennének. A kormánynak egyszeri és megismételhetetlen lehetősége van a mezőgazdaság átalakítására, ami így az Egyesült Királyság biodiverzitásának egyik fő pusztítójából annak megmentőjévé válhatna. Azonban elszalasztjuk a lehetőséget, hogy változtassuk azon, hogy mi vagyunk a világ egyik legkevesebb természeti értékkel rendelkező országa."

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás