Tápanyagigény, fajtaválasztás, vetés, öntözés, betakarítás -  összefoglaltuk, mire kell figyelnie, ha a szójatermesztés mestere szeretne lenni. Lényeges az adott ökológiai körülményekhez leginkább megfelelő fajta megválasztása. A növényi sorrend kialakításánál pedig érdemes ügyelni a szója által visszahagyott nitrogén hasznosulására. A hőmérséklet és a víz hatásai nagymértékben befolyásolják a szója növekedését, a termés mennyiségét és a minőségét. A szója vízigényes növény, tenyészideje alatt 300-350 mm csapadékra van szüksége. A vízigénye viszont fejlődési stádiumonként eltérő. A legtöbb vizet a virágzás–hüvelykötés–magtelítődés időszakában szükséges adni neki. Ha ezen idő – amely általában június, július, illetve augusztus első dekádjára esik – alatt a csapadék mennyisége nem éri el a 160-180 mm-t, akkor, lehetőség szerint érdemes öntözni a szóját. Cikkünk az Agrofórum anyaga alapján készült.
A szójatermesztés nagy odafigyelést és szakértelmet kíván
Ahol a kukorica jól tartja magát, ott a szójatermesztés is eredményes
A hazánkban termesztett fajták tenyészidejük alatt 2.100 - 2.500 °C hőösszeget igényelnek. Általános szabályként elfogadható, hogy ahol szemeskukoricát termelnek, ott a hőösszeget tekintve a szója termesztése is eredményes. A növény leginkább a mélyrétegű, jó vízgazdálkodású és kiegyenlített hőháztartású mezőségi típusú talajokat kedveli. Nem való a szója a szélsőségesen kavicsos, szikes terméketlen homoktalajokra, sem pedig a sekély rétegű erodált, és a mélyfekvésű agyagos talajokra.
A tábla kiválasztásakor kerülni kell az évelő gyomokkal (pl. aprószulák, mezei acat, fekete üröm) erősen fertőzött táblákat, és ügyelni kell egyes gyomirtó szerek utóveteményi korlátozására. Fontos, hogy a szója által megkötött nitrogén az utónövénynél hasznosul. A szója az elővetemény iránt nem túlzottan igényes. A kalászosok és a kapások után egyaránt jól terem. Általában a legtöbb termesztett növény után vethető és ugyanúgy lehet ezek előveteménye is. Semmiképp se legyen az elővetemény napraforgó és repce! A napraforgó (repce) és a szója kizárják egymást. A hazai gyakorlatban az őszi kalászos–szója–őszi kalászos, illetve a kukorica–szója– kukorica váltás a leginkább jellemző.
Tápanyagigény a szójatermesztés során
A szója fajlagos tápanyagigénye jelentős, leginkább a magfejlődés idején. Mégis a mérsékelten tápanyagigényes kultúrákhoz sorolják, mert egyrészt képes a légköri nitrogénből fedezni saját N-szükségletének jelentős részét, másrészt igen jól hasznosítja az elővetemény tápanyag-maradványait. Tavasszal 40-70 kg/ha N műtrágya kijuttatása általában elegendő. A P és K, valamint a makro- és mikroelemek kijuttatását célszerű a talajvizsgálat eredményeire alapozni.
Fontos az oltott vetőmag
A szójamag oltására leginkább ott van szükség, ahol még nem termeltek szóját és a talajban nincs  Rhizobium japonicum baktérium. Ugyanakkor a szóját rendszeresen termelőknek is hasznos, ha 2-3 évente oltott vetőmagot használnak. Az oltás hatására a baktériumok hozzájárulnak a jó talajélet kialakulásához.
A következőket érdemes a baktériumok felhasználásánál betartani:
  • az oltóanyagot a gyártó falhasználási javaslata alapján kell alkalmazni,
  • saját oltás esetén, csak annyi magot szabad kezelni, amennyi aznap elvetésre kerül,
  • az oltott vetőmagot védeni kell a közvetlen fénytől, az oltást árnyékos, zárt helyen kell végezni.
A fajtaválasztás fortélyai
Célszerű a fajtát az adott termőhely adottságaihoz választani, hogy összhang legyen a termőhely és a választott fajta között. Magyarországon jelenleg közel hetven kiváló fajta van, ezek közül kell a gazdának kiválasztani a körülményeinek és az adottságainak leginkább megfelelőt.
A fajtaválasztás szempontjai:
  • talajadottságok: talajtípus, pH, tápanyagellátás, kultúrállapot,
  • növényi sorrend (elő- és utónövény),
  • technikai feltételek (szerepük lehet a sortávolság, sorközművelés megválasztásában),
  • termőképesség, beltartalmi értékek, tenyészidő, betegség-ellenállóság, klímaérzékenység,
  • termesztési cél (takarmány, humán felhasználás, vetőmag, egyéb).
A döntéshez célszerű segítséget hívni. A fajtatulajdonosok ajánlásai mellett – környezetük termesztési tapasztalataira, a tájkísérletekre, továbbá a NÉBIH hivatalos kísérleti eredményeire érdemes hagyatkozni.
A szója vetése
A jó termést a gondosan előkészített talajba történő, kifogástalanul kivitelezett vetés alapozza meg. A szója csírázásához viszonylag sok vizet igényel. A növény akkor kezd csírázni, ha a mag nedvességtartalma eléri a tömegének 50 százalékát. Továbbá a csírázáshoz a talajnedvességen kívül megfelelő hőmérséklet is kell. Érdemesebb a megfelelő talajhőmérsékletet megvárni, mint a naptár alapján vetni. A sortávolságra nincs általános szabály, ám a hazánkban termesztett szójafajták biológiai igényének és a sorközművelés lehetőségének fenntartására a legjobb a 45-50 centis sortávolságú vetés. Ezt erősítik meg a Bólyban végzett kísérletek eredményei is, ahol a 24–45–70 cm sortávolságú vetések terméseredményeit összehasonlítva (14 fajta esetében) a 45 cm-es sortávolság eredménye jellemzően meghaladta a másik kettőét. Amennyiben lehetséges, szemenkénti vetőgéppel 3-5 cm egyenletes mélyre 14-16 °C-os talajba kell vetni. A két alkalommal végzett kultivátorozás jótékony a talajállapotra és talajéletre. A vetőmagnorma és a vetendő magmennyiség megállapításánál célszerű figyelembe venni a nemesítők ajánlásait. A vetésre a gyakorlatban pontosan beállítható pneumatikus vetőgépek, illetve dupla vagy tripla gabona sortávolság esetén gabona sorvetőgépeket használnak.
Ezek biztosítják:
  • az egyenletes magelosztást,
  • az azonos vetésmélységet,
  • az elvetett mag egyenletes takarását.
Növényvédelem: a szójatermesztés egyik legfontosabb feladata
A szója növényvédelmének legnagyobb kihívása a gyomirtás. Ennek tervezése és végrehajtása nagy hozzáértést és tapasztalatot igényel, ezért a kísérletezés és próbálkozás helyett érdemes képzett szakemberek segítségét kérni! Mivel Magyarországon a GMO-mentes, hagyományos technológiákat alkalmazzák, ennek következtében a szója „kiskultúrának” számít. Ezért fejlesztések nem, vagy alig történnek, a felhasználható készítmények száma és köre egyre szűkül. Ebből a szerény kínálatból kell a szójatermesztőknek választani és velük megoldani a szójatáblák gyommentesen tartását. A betegségek és a kártevők elleni védekezés jelenti a növényvédelem második részét. Ennek valós nehézségét az engedélyezett készítmények igen szűk köre, továbbá az engedményezési folyamat (mivel az alkalmazható szerek felhasználása szükséghelyzeti engedélyhez kötött) lefolytatása okozza. A sorközművelés a gyomok szabályozásán kívül a talajra – ezáltal a növényállományra – további kedvező hatást is gyakorol. A kultivátorkés megtöri a talajkérget, ezzel csökkenti a nedvességvesztést, továbbá elősegíti a talaj levegőztetését, hideg, tömörödött talajokon pedig gyorsítja annak felmelegedését. A sorközművelést általában két alkalommal célszerű végezni. Az elsőt akkor, amikor a szója összetett levele megjelenik, a másodikat pedig addig, amíg a sorok záródnak.
Öntözés a szójatáblákon
A csapadéknál azok a megfelelő évjáratok, amikor a vízigény szempontjából kritikus időszak – nagyjából június, július, augusztus hónap első dekádja – összes csapadék mennyisége 160-180 mm. Ez az állapot Magyarországon a legutóbbi 10-15 évben ritkán fordult elő. Amennyiben az öntözővíz korlátozottan áll rendelkezésre, érdemes ezekben a fenofázisokban (hüvelykötés–magtelítődés szakasza) öntözni. Augusztus első dekádját követően semmilyen körülmények között nem szabad öntözni, ugyanis az késlelteti és egyenetlenné teszi az érést. Emiatt az öntözővíztől átnedvesedett talajon csak később kezdődhet a betakarítás.
A betakarítás a szójatermesztés egyik legkényesebb része
A szója akkor érett és aratható, amikor a magvak teljesen kifejlődtek a csúcsi fürt hüvelyeiben, azok a fajtára jellemző színűek, továbbá a növény levelei már lehullottak. A szójamag ebben az állapotában 14-18 százalék körüli vizet tartalmaz. A betakarítási veszteségek mértékét a talaj felszíne, a tábla gyomossága, az aratás időpontjának megválasztása, az aratott fajta, és végül a kombájn helyes és szakszerű beállítása egyaránt befolyásolják. A gyomosság már a vegetációs időben is komoly terméskiesés forrása, ez pedig a betakarításnál tovább emelkedik. Ha a gyomosság kezelhetetlen, akkor – de csak is akkor – lehet szükség deszikkálásra, ezzel mentve a még menthetőt. Nem szabad sietni a szója betakarításakor, a legfontosabb a kombájnok szakszerű beállítása és a megfelelő haladási sebesség megválasztása. Kifejezetten a hüvelyesek és a szója betakarítására fejlesztették ki a flexibilis vágószerkezetű vágóasztalokat, amelyek képesek követni a talajfelszín egyenetlenségeit, így csökkentve a betakarítási veszteségeket. Ha kíváncsi arra, hogy mi a helyzet a szójapiacon, kattintson, és olvassa el korábbi cikkünket!

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás