A nagy repcebolha (Psylloides chrysocephala L.) az egyik fő kártevő, amely befolyásolja a repcetermesztést Európában. Jelentős hozamveszteséget vagy akár teljes terméskiesést is okozhat. 2020 júniusában a neves francia kutatóintézet, a Terres Inovia közzétett egy független tanulmányt, amely bizonyítja, hogy a FELICIANO KWS repcehibrid kevésbé érzékeny a nagy repcebolha káros lárváira. A vizsgálat egyértelmű korrelációt mutatott a fajta és a lárvafertőzés mértéke között.  

Az intézet közzétette a jelenlegi eredményeket, amelyet 11 helyszínen végzett Franciaországban különböző nemesítőházaktól származó 18 repcehibrid bevonásával. A vizsgálat a nagy repcebolha lárvafertőzését vizsgálta. Az eredmény: A FELICIANO KWS szára lényegesen kevesebb lárvát mutatott, mint a többi 18 vizsgált fajta. A statisztikai elemzések kimutatták, hogy a fajta szignifikánsan befolyásolta a lárvák mennyiségét. "Úgy tűnik, hogy a nagy repcebolha előnyben részesít bizonyos fajtákat, míg másokat elkerül" – magyarázza Anne-Kathrin Schulz, a KWS nemzetközi portfóliómenedzsere. "Nagy örömünkre szolgál, hogy a tanulmány kimutatta, a FELICIANO KWS kivételesen jól teljesít más fajtákhoz és hibridekhez képest, és ezért saját osztályt képvisel, amikor a nagy repcebolha kártételről és az ellene való küzdelemről van szó."  

Nagy repcebolhalárva (Fotó: KWS)

Eddig a nagy repcebolha lárvái ellen rovarölő szerekkel lehetett harcolni. Egy bizonyos kármérték elérése után muszáj lépéseket tenni: gyengébb állományban növényenként min. három, erősebb állományban min. öt lárva megjelenése esetén. „Általában kimondható, hogy a FELICIANO KWS egyáltalán nem érte el ezt a kármértéket, még gyengébb állományokban is csak a határérték közelében volt.  A kár küszöbértékek alapján kijelenthető, hogy a rovarölőszeres kezelések mértéke csökkenthető a FELICIANO KWS esetében.” – mondja Schulz. „Ez jelentős hozzájárulást jelent a mezőgazdaság fenntarthatóbb megközelítéséhez, valamint lehetőséget ad a mezőgazdasági termelők számára a költségek csökkentésére."  

Növekvő fertőzöttségi szint Európában             

A nagy repcebolha és lárvái által okozott kár a repce állományban jelentős. A lárvák tavasszal táplálkoznak a növények szárain, csökkentve ezzel a potenciális hozamot. A kifejlett egyedek ezzel szemben már ősszel elkezdik fogyasztani a repce növényi részeit, ami néha teljes terméskiesést is eredményezhet. A fertőzési szintek és mértékek évről évre ingadoznak, azonban a neonikotinoid hatóanyag uniós országokban történő betiltásával a nagy repcebolhák által okozott kár a jövőben várhatóan még inkább növekedni fog. Az elsősorban Európában érintett régiók közé tartozik Franciaország és Anglia, valamint Kelet- és Délkelet-Európa. "A FELICIANO KWS már köztermesztésben van Franciaországban. Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, valamint Délkelet-Európában is megtörténtek az első eladások." – mondja Schulz. "Angliában valószínűleg 2021-ben kezdjük el a hibrid értékesítését. Ez azt jelenti, hogy a leginkább érintett régiókban a FELICIANO KWS már elérhető a mezőgazdasági termelők számára.”   

FELICIANO KWS: Új rezisztencia gén a fóma ellen  

Amellett, hogy a FELICIANO KWS hibrid kevésbé fogékony a nagy repcebolhára, egy új fóma elleni rezisztencia génnel (RLMS) is rendelkezik. A fóma széles körben elterjedt, és a fertőzés jelentős hozamveszteséghez vezethet a repcetermesztésben. Sok, évek óta használatban lévő jól ismert rezisztencia gén már nem nyújt elegendő védelmet. Ezzel szemben a KWS új genetikája a legnagyobb védelmet nyújtja az új fóma törzsek ellen. Schultz kifejti: "A fóma rezisztenciát kifejezetten a FELICIANO KWS-be integrálták konvencionális nemesítési és szelekciós módszerek alkalmazásával. A hibrid nagy repcebolhára való korlátozott érzékenysége növeli a FELICIANO KWS hozzáadott értékét, mivel a repce növényeket leginkább érintő két elsődleges kártevővel szemben ellenáll.”

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás