A növénybetegségeknek és az ellenük való védekezésnek kiemelt jelentősége van a mezőgazdasági termelésben. A legtöbb gazdálkodó nagy mennyiségű növényvédő szert használ ezek visszaszorítására, annak ellenére, hogy a megfelelő (harmonikus) tápanyag-ellátás is csökkentheti a betegségek által okozott kár mértékét.

A tápanyaghiányban szenvedő növények sokkal kitettebbek bizonyos betegségekkel szemben, míg a növény igényeit mennyiségben és arányaiban is kielégítő tápanyag-utánpótlás növeli a betegségekkel szembeni ellenálló-képességet.

A korszerű növényfajták genetikailag rendelkeznek bizonyos fokú rezisztenciával az őket megbetegíteni képes kórokozókkal szemben – elég, ha az elmúlt néhány évben a különböző búzafajtákon tapasztalt eltérő mértékű sárgarozsda fertőzésre gondolunk. A tápanyagellátás szerepe ennek a védekező-képességnek a kihasználásában és fokozásában rejlik. A tápelemeknek (makro-, mezo- és mikroelemeknek egyaránt) a betegségekkel szembeni védelem kialakításában is szerepe van. Bármelyik elemből hiány jelentkezik, növényeinkre nagyobb kockázatot jelentenek a fellépő betegségek.

Hogyan segíti a tápanyag-ellátás a növénybetegségekkel szembeni védekezést?

Két elsődleges mechanizmuson keresztül:

  • Különböző mechanikai gátak létrehozásával, pl. a sejtfalak megvastagításával),
  • Természetes védekezési anyagok szintézisének fokozásával, mint pl. az antioxidánsok, fitoalexinek és flavonoidok.

A kórokozók elsődlegesen a növények bőrszövetén keresztül fertőznek, átjutva a sejtek között vagy a sejteken. A sejtfal fizikai gátat jelent a gombának, melyet át kell törnie, vagyis az erősebb sejtfalon keresztül nehezebben tud bejutni. Az egyes tápelemek – mint ebben az esetben a kalcium – szerepe kerül előtérbe, amely hozzájárul az erősebb sejtfal képzéséhez, ezáltal egy erősebb, ellenállóbb növényi szövet kialakulásához.

Kénhiányos árpa (Fotó: agdev.anr.udel.edu)
 
Nitrogén: jóból is megárt a sok

A növények által a legnagyobb mennyiségben igényelt és felhasznált hatóanyag a nitrogén. A kevés nitrogén egyértelműen kevesebb termést, így bevételkiesést jelent, azonban a túlzott nitrogénadag is hasonlóan kedvezőtlen hatású lehet:

  • elvékonyodik a növény sejtfala, könnyebb bejutást engedve ezzel a kórokozóknak, így nem tervezett növényvédő szeres kezelés szükséges, mely többletköltséget és -munkát jelent;
  • a növényi szövetek későbbi érése miatt meghosszabbodik a tenyészidőszak, növelve a fertőzésnek kitett periódus hosszát,
  • a nagyobb növényállomány miatt párásabb, és árnyékosabb a növények közötti tér, ideális feltételeket teremtve a kórokozók megtelepedésének.
  • a többletnitrogén a gabonafélék esetén megdőlést, betegségek iránti nagyobb fogékonyságot, rosszabb tárolhatóságot, valamint cukor- és keményítőtartalom csökkenést is okoz.

A növények nitrogén-anyagcseréjét számos mikroelem befolyásolja. Hiába a megfelelő nitrogén utánpótlás, a kisebb mennyiségben szükséges mikroelemek hiányában növényünk nem tudja a rendelkezésre álló nitrogén-hatóanyagot megfelelően hasznosítani. Cinkhiány esetén csökken a sejtek ribonukleinsav-szintje, alacsony réz-ellátottság esetén pedig alacsonyabb DNS-szint igazolható a fiatal levelekben, ahol a legintenzívebb fehérjeszintézis.

A kén amellett, hogy egyes növények olaj- és fehérjetartalmának növelésében kiemelt fontosságú, a megfelelő formában és időben kijuttatott kén-tartalmú lombtrágyázással a termés beltartalmi értékekeinek emelése mellett csökkenti bizonyos kórokozók (pl. lisztharmatfélék) megjelenésének esélyéjét.

A kálium és a kalcium

A kálium a betegségekkel szembeni ellenálló-képesség kialakításában is rendkívül fontos, a védelemhez kapcsolódó sejtszintű folyamatokban van szerepe. A túl magas káliumszint magas K:Ca arányhoz vezethet, ami relatív kalciumhiányt eredményezhet.

Kalciumhiányos búza (Fotó: yara.co.ul)
 

A tápanyagellátás alatt sokszor csak a műtrágyák kiszórását értjük, pedig a megfelelő, mind a növény igényeit, mind a talajunk tápanyag-szolgáltató képességét figyelembe vevő tápanyag-utánpótlással, az összefüggések megkeresésével ésszerűbbé tehetjük a tápanyag- és növényvédőszer-felhasználásunkat egyaránt.

Szerző: Diriczi Zsombor, ügyvezető, Déméter Biosystems Bt.

(X)

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás