A talaj humusztartalmának emelésének módjairól, fontosságáról több cikkünkben írtunk már. A talajvizsgálati eredmények értékelésénél, a tápanyagterv készítésénél fontos módosító tényezőként szerepel a szármaradványok bedolgozása vagy elhordása a területről. De hogyan befolyásolja a talaj tápanyagtőkéjét a bedolgozott szármaradvány?

A tápanyag-utánpótlás tervezésénél a gazdaságossági szempontok figyelembe vételével annyi műtrágya hatóanyag kijuttatására kell törekednünk, amennyit növényeink igényelnek. A szükségesnél kevesebb hatóanyag a termőhelyi adottságok kihasználásának gátja lehet, a feleslegben kijuttatott hatóanyag pedig már nem hasznosul, veszteségként jelentkezik. A gyakorlatban a túl kevés és a túl sok között nagyon kicsi az a rés, amelyet eltalálni igazi kihívást jelentő feladat. Számos módosító tényező közül most a fajlagos tápanyagigény szerepét kívánjuk pontosítani.

A fajlagos tápanyagtartalom megmutatja az 1 tonna termés és a hozzá tartozó szár tápelem-tartalmát. A termés és a szalma/szár hatóanyagtartalmát nem célszerű együtt kezelni (lásd az ábrát), mivel az egyes növényi részeket általában külön hasznosítjuk. A termést a területünkről elhordjuk, ezzel ennek tápanyagtartalma is elkerül onnan. A szármaradványok, ha egyéb gazdasági cél nem kívánja úgy, a területen bedolgozásra kerülnek. Az ábrán látható, hogy a termés és szár tápelemtartalma között jelentős eltérések vannak: a nitrogén nagy része a termésben, a kálium hatóanyag nagyobb része viszont a szárban található.

Az aratást követően a területen hagyott szalma/szár amellett, hogy növeli a talaj szervesanyag-tartalmát, a talajba bedolgozva tápelemforrásként is szolgál a következő kultúrák számára. A búza esetén az átlagos szem:szalma arány 1:1, vagyis egy tonna termés mellett közel egy tonna szalma is keletkezik. Öt tonna búzaszalmának 60 kg nitrogén-, 13,5 kg foszfor- és 100 kg (!) káliumtartalma van. Ez a hatóanyag-mennyiség műtrágya mennyiségre átszámolva 220 kg 27%-os nitrogén (MAS), 75 kg 18%-os foszfor (HYP), és közel 170 kg kálium (MOP) műtrágya hatóanyagtartalmának felel meg, melynek költsége sem hagyható figyelmen kívül – ez hektáronként akár 40 000 Ft is lehet.

Az aratást követően, amikor döntünk a szármaradványok sorsáról, vegyük figyelembe annak a talajéletre, valamint a talaj tápanyag-ellátottságára gyakorolt hatását is. Az egyre kevesebb szervestrágya, a pillangósok vetésszerkezetben elfoglalt alacsony részaránya miatt a területen maradt melléktermék egyenletes szétterítése és beforgatása, a művelési módtól függő mulcsozása, vagy a felszínen hagyása a szervesanyag és a tápanyagok egyszerűen kivitelezhető pótlása lehet.

Szerző: Déméter Biosystems Bt.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás