A talaj humusztartalmának emelésének módjairól, fontosságáról több cikkünkben írtunk már. A talajvizsgálati eredmények értékelésénél, a tápanyagterv készítésénél fontos módosító tényezőként szerepel a szármaradványok bedolgozása vagy elhordása a területről. De hogyan befolyásolja a talaj tápanyagtőkéjét a bedolgozott szármaradvány?

A tápanyag-utánpótlás tervezésénél a gazdaságossági szempontok figyelembe vételével annyi műtrágya hatóanyag kijuttatására kell törekednünk, amennyit növényeink igényelnek. A szükségesnél kevesebb hatóanyag a termőhelyi adottságok kihasználásának gátja lehet, a feleslegben kijuttatott hatóanyag pedig már nem hasznosul, veszteségként jelentkezik. A gyakorlatban a túl kevés és a túl sok között nagyon kicsi az a rés, amelyet eltalálni igazi kihívást jelentő feladat. Számos módosító tényező közül most a fajlagos tápanyagigény szerepét kívánjuk pontosítani.

A fajlagos tápanyagtartalom megmutatja az 1 tonna termés és a hozzá tartozó szár tápelem-tartalmát. A termés és a szalma/szár hatóanyagtartalmát nem célszerű együtt kezelni (lásd az ábrát), mivel az egyes növényi részeket általában külön hasznosítjuk. A termést a területünkről elhordjuk, ezzel ennek tápanyagtartalma is elkerül onnan. A szármaradványok, ha egyéb gazdasági cél nem kívánja úgy, a területen bedolgozásra kerülnek. Az ábrán látható, hogy a termés és szár tápelemtartalma között jelentős eltérések vannak: a nitrogén nagy része a termésben, a kálium hatóanyag nagyobb része viszont a szárban található.

Az aratást követően a területen hagyott szalma/szár amellett, hogy növeli a talaj szervesanyag-tartalmát, a talajba bedolgozva tápelemforrásként is szolgál a következő kultúrák számára. A búza esetén az átlagos szem:szalma arány 1:1, vagyis egy tonna termés mellett közel egy tonna szalma is keletkezik. Öt tonna búzaszalmának 60 kg nitrogén-, 13,5 kg foszfor- és 100 kg (!) káliumtartalma van. Ez a hatóanyag-mennyiség műtrágya mennyiségre átszámolva 220 kg 27%-os nitrogén (MAS), 75 kg 18%-os foszfor (HYP), és közel 170 kg kálium (MOP) műtrágya hatóanyagtartalmának felel meg, melynek költsége sem hagyható figyelmen kívül – ez hektáronként akár 40 000 Ft is lehet.

Az aratást követően, amikor döntünk a szármaradványok sorsáról, vegyük figyelembe annak a talajéletre, valamint a talaj tápanyag-ellátottságára gyakorolt hatását is. Az egyre kevesebb szervestrágya, a pillangósok vetésszerkezetben elfoglalt alacsony részaránya miatt a területen maradt melléktermék egyenletes szétterítése és beforgatása, a művelési módtól függő mulcsozása, vagy a felszínen hagyása a szervesanyag és a tápanyagok egyszerűen kivitelezhető pótlása lehet.

Szerző: Déméter Biosystems Bt.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás