A mikroelemek szerepe felértékelődött az utóbbi években a növénytermesztésben. Ennek oka, hogy az újabb fajták, hibridek nagy termésmennyiségre és kiváló minőségre vannak ki élezve, ezért szembetűnő pénzügyi eredményeket okoz a kismértékben jelenlevő gátló tényezők (mikroelemhiány, környezeti stressz) megszüntetése, illetve mérséklése.

Minőségileg kifogástalan szántóföldi és kertészeti végterméket biztonságosan előállítani csak a termelési tényezők tudatos alkalmazásával lehet. Ilyen tényező a tápanyag-gazdálkodás is, benne a mikroelem-visszapótlás, ami az agrotechnika fontos kiegészítő része. Megoldására célzottan a lombtrágyázás adja a legjobb lehetőséget. A lombtrágyázás megfelelő – például a FitoNatur termékcsaláddal - költségkímélő, gazdaságos és környezetbarát tápanyag-visszapótlási módszer, amely gyorsan megtérülő befektetés.

Hogy miért?

Mert a mikroelemek legalább akkora jelentőséggel bírnak a termesztés sikerességében, mint a makroelemek. Nézzünk meg néhány, a gyakorlatban is igazolt példát, hogy az egyes mikroelemek hiányos ellátása milyen tüneteket, és azok következményei milyen kárt okoznak.

A bór esszenciális mikroelem, melynek szerepe sokrétű. Elősegíti a tápelemek felvételét (a nitrogén- és foszforanyagcserében), szerepe van a szénhidrátok és egyéb asszimiláták (pl. a keményítő) szállításában és felhalmozásában, a gyökér- és a szállítószövetek kialakításában, valamint a virág- és termésképzésben egyaránt. Hiányában rossz kötődés, deformált levelek és a virágszervek elszáradása mutatkozik. További általános tünet a merisztéma normálistól eltérő növekedése és a gyökerek tenyészőcsúcsainak pusztulása.

Bórhiányra legérzékenyebb növények: repce, napraforgó, cukorrépa, sárgarépa, alma, körte, szamóca.

A vas a növényi légzésben, anyagcserében, fotoszintézisben, valamint a fehérjeképző folyamatokban nélkülözhetetlen mikroelem. Legnagyobb része a növények leveleiben, a színtestecskék közelében található.

Vashiány esetén a növény klorofiltartalma csökken és a fehérjeszintézis gátolttá válik. A hiány jellegzetes tünete a klorózis. A fiatal levelek érközei világosodnak, sárgulnak, míg az erek zöldek maradnak. Egyszikűeknél jellegzetes hosszanti levélcsíkozottság jelentkezik. Súlyos hiány esetén a levelek szinte teljesen kifehérednek és a levelek erezete sem különül el a levéllemez többi részének színétől. A sárga levél nem tud fotoszintézist folytatni, így az anyanövény számára felesleges terhet jelentenek ezen levelek, növényi részek táplálása.

Vashiányra érzékenyebb növények: kukorica, szója, rizs, gyümölcsök, szőlő, zöldségek, dísznövények.

A mangán a növények anyagcsere-folyamatainak enzimaktivátora. Alapvető szerepet játszik a fehérjeszintézisben, a citromsavciklusban és a fotoszintézisben, színeződésben. Hiánya először a fiatal leveleken jelentkezik érközi klorózis formájában. A hiányt a fiatal levelek egyenetlen (tigris foltossága) sárgulása, majd foltos pusztulása jelzi. Az egyszikűek közül a zab reagál legintenzívebben a mangán hiányára. Jellegzetes tünete az úgynevezett „szárazfoltosság”, mely tavasszal kezdődik a fiatal levelek piszkosszürke csíkosodásával, illetve foltosodásával, a levelek megtörésével.

Mangánhiányra legérzékenyebb növények: kalászosok (zab, árpa), olajos növények, burgonya, cukorrépa, gyökérzöldségek.

Réz hiányára a kalászosok nagyon érzékenyek, terméskieséssel reagálnak. Elsősorban magas mész- és humusztartalmú talajoknál nagy gyakoriságú. Tünete már a bokrosodás után jelentkezhet. A levélcsúcsok kifehérednek, a levelek keskenyek maradnak, bepödrődnek, lankadttá válik a növény. Kalászhányásnál jellemző tünete a rövidkalászúság, illetve a kalászvégek kifehéredése, magas a léha szemek aránya, jelentős termésveszteség mellett minőségromlást eredményezhet.

A réz felvételében kiemelt szerepet játszanak a természetes és természetazonos FitoNatur komplex megoldások.

Rézhiányra legérzékenyebb növények: kalászosok, kukorica, paradicsom, sárgarépa

A cink az élő szervezetek számára nélkülözhetetlen mikroelem. Szerepet játszik a magképződésben, gyökérnövekedésben, betegségekkel szembeni ellenállóságban. A cink hiánya a növények gátolt növekedését, a levelek rozettásodását, sárgásfehér-fehér klorózisát, valamint a virágok korai elrúgását eredményezi. Kukoricánál csődifferenciálódás zavarát eredményezi.

Cinkhiányra legérzékenyebb növények: kukorica, szója, alma, őszibarack, szőlő, komló

A molibdén a növények számára szintén létfontosságú átmeneti elem. A molibdénhiány hatására a pillangósoknál a nitrogénhiányhoz hasonló tünetek jelentkeznek, mert gátolt a szimbiotikus nitrogénfixálás, más növényekre jellemző tünetegyüttese a szürkészöld levél, a levélerek közötti klorózis, a középső és idősebb leveleken fellépő nekrózisok, valamint a generatív szakasz zavarai.

Molibdénhiányra legérzékenyebb növények: pillangósok, Beta-répák, repce, káposztafélék

A kijuttatott mikroelemek hatékonyságát nagymértékben befolyásolja a formulázás, hiszen a tápanyagok bejutását a növénybe és azon belüli hatékony mozgását, beépülését nem minden vegyületforma teszi lehetővé. A TIOSOL Kft., a FitoNatur termékcsalád gyártója, több mint három évtizedes hazai kutatás-fejlesztés eredményeként a fentebb felsorolt mikroelemeket termékein keresztül (pl. FitoNatur Huminart, FitoNatur B, FitoNatur Aktív, TIOSOL lombtrágya) közel 100 %-os hatékonysággal tudja a növényeknek átadni, hogy azok zavartalan, egészséges életműködést folytathassanak.

Amit szeretni fog bennünk, hogy a közepes és kisgazdálkodókat is rugalmasan tudjuk kiszolgálni!

Udvardi Norbert
In Vitro77 Kft.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés, még lehet jelentkezni

2024.07.01.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés a MATE oktatási rendszerében, még lehet jelentkezni.

Tovább csökkent tavaly a termőföld-eladások száma, az árak viszont nőttek

2024.07.01.

Az országos forgalom közel kétharmadát adó szántó művelési ágat külön vizsgálva 5,3%-kal nőtt tavaly a forgalom, a NAV szűrt, előzetes adatbázisa szerint nagyjából 24,9 ezer hektár volt az eladott szántóterület mérete 2023-ban.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hőséget, heves zivatarokat és erős szelet is hoz a július

2024.07.01.

Hétfőn az erőteljes gomolyfelhő-képződés és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütés várható, de a nyugati határ mentén sok lehet a felhő. Hazánk középső részén kisebb, nyugati, délnyugati, valamint északkeleti harmadán nagyobb számban kell számítani záporokra, zivatarokra. Néhol heves zivatar is kialakulhat! Sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik az északnyugati, nyugati szél. Zivatarok környezetében viharos lökések is előfordulnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 33 fok között várható, délkeleten lesz a melegebb, a nyugati határnál a hűvösebb az idő. Késő este 18 és 25 fok között alakul a hőmérséklet.

Az átlagosnál kevesebb meggy lesz az idén a hazai fákon

2024.07.01.

Javában tart a meggyszezon, a szélsőséges tavaszi időjárás miatt azonban az előző évek átlagánál kevesebb termés várható.

Vizet a tájnak, talajt a termőföldnek! – 3. rész: A vízkereslet fejlesztése

2024.06.30.

Valamivel több, mint egy éve jelent meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara három részből álló cikksorozata, de az akkor tett megállapítások ma is érvényesek. Sőt van, amelyjk az idővel még aktuálisabbá vált. Tavaly június 7-8-án került megrendezésre a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow, többek között ez adta a cikksorozat apropóját.

Partnerhírek
Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Partner

Folyamatosan fejlesztve megy előre és minden adódó lehetőséget megragad a NEOCONS Zrt.

2024.06.28.

Folyamatos fejlesztéseikkel mára a magyar takarmánypiac markáns szereplőjévé nőtte ki magát a NEOCONS Zrt., amely saját, egyedi receptúrák alapján készült termékein túl a világpiacon ismert és elismert termékeket kínál a takarmányipar és az állattenyésztés szereplőinek. Bódi Zsolt tulajdonos-vezérigazgató válaszolt a Magro.hu kérdéseire.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

John Deere 740a vetőgép

Hitelesített telefonszám

8 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás