A kertészet alapfeltételei a növények ellenálló képességének növelése, a betegségek megelőzése, a kártevők elriasztása, a hasznos élőlények védelme és a kémiai vegyszerek korlátozott használata. A tudatos és szakszerű növénytársítás hozzájárul ahhoz, hogy ezeket a célokat elérhessük a kertben. A növénytársítás lényege az olyan elrendezés, amelyikben valamennyi növény mind a tápanyagfelvétel, mind a tér- és tenyészidőigény, mind a kellő időpontban való betakaríthatóság szempontjából a neki megfelelő szomszédságba kerül, és hasznos társai lesznek a szomszédos növénykultúrának - írja a Családok jövőjéért oldal. A különböző növényfajok céltudatos társítása céljából a szokásos monokultúrás ágyások rendszeréről a soronkénti elrendezésre szükséges áttérni. Így a növényeket nem ágyásokba, hanem soronként rendezzük el, mégpedig pontosan megszabott sortávolságokba. Mindezt úgy, hogy a társított növények igényeinek megfelelően kerüljenek egymás mellé.
A helyes növénytársítás sok bajtól kíméli meg a kertészt
A fent említett szempontokat követve egyes növények lehetnek:
  • kedvező hatású és védelmező társnövények;
  • a szomszéd növények kártevőit riasztó vagy kórokozóit elhárító fajok;
  • támasztékot biztosító növények.
A növények olyan sajátos anyagokat is tartalmaznak, amelyek jól meghatározott és látható hatást fejtenek ki a mellettük lévő szomszéd növényre. Különböző a tápanyagigényük, és az anyagcseréjük során eltérő anyagokat is juttatnak vissza a talajba. Ennek a folyamatnak köszönhetően bizonyos növények nehezebben viselik el egymás közelségét. Ugyanakkor mások kölcsönösen segítik egymást, dúsabban és egészségesebben fejlődnek, távol tartják egymás kártevőit és betegségeit, tápanyagot szolgáltatnak, akadályozzák a gyomok szaporodását, növekedését, árnyékolják a talajt, illetve támasztékot biztosítanak.
Kertészeti alapszabályok
  1. a megfelelő növénytársítás, hogy a kedvező szomszédság elősegítse a növények egészséges növekedését, kivédje a kártevőket és a betegségeket;
  2. a talajtakarás (mulcsozás), hogy élénkítsük a talajban lévő élőlények világát, és a talaj mindig nedves és laza maradjon;
  3. a természetes növényvédelem, hogy a hasznos élőlényeket ne irtsuk ki a kertből;
  4. a szerves hulladék komposztálása és a természetes trágya használata.
Szomszédi viszony
Az ültetés legcélszerűbb módja az, hogy 40-50 cm széles sorközöket alakítunk ki, amely elrendezés lehetővé teszi a folyamatos művelést is. Fontos, hogy ne hagyjunk növénymentes területeket, a kertet egész éven át műveljük, és a sorok közötti felületeket is takarjuk felületi komposztálással. Az egyes növények föld feletti részeinek a másik növényre gyakorolt hatásán kívül a gyökérzónában érvényesülő hatások is fontosak, mert különbözőképpen hasznosítják a talaj tápanyagkészletét, más-más talajbaktériummal működnek közre, tehát a fajok soronkénti váltakozása pedig elősegíti a talajélet egészséges egyensúlyát is. A növények után a talajban maradó gyökérrészek és a sajátos baktériumtársulások (pillangós virágúak, borsó, paszuly) hozzájárulnak a következő termesztett növénynek tápanyag-ellátásához.
A termesztett kerti növények tenyészidejük alapján két nagy csoportba osztható:
  • rövid tenyészidejű előveteményekre,
  • hosszú tenyészidejű főnövényekre.
A rövid tenyészidejű elővetemények – a korai saláta, a spenót, a zöldhagyma, hónapos retek – a legkorábban elvethető és bármikor felhasználható társítási partnerek. Ezek a növények gyorsan fejlődnek, hamar kitöltik a helyet, gyorsan beérnek, és korán leszüretelhetőek. A korai elővetemények után május vége felé lehet ültetni a hosszú tenyészidejű főnövényeket, amelyek a vegetációs idény végéig folyamatosan termést hoznak. Ilyen főnövény a paradicsom, az uborka, az összes káposztaféle (bimbós kel, a karfiol, a karalábé, téli tárolásra termesztett fejes káposzta), a hagyma, a zeller, a cékla, gyökérzöldségek, a zöldpaszuly, a magról vetett hagyma, a fokhagyma. A fűszernövények kiváló társak, a társkultúrában elősegítik egymás jó egészségi állapotát, termőképességét és erőteljes fejlődését. Ezeket a tulajdonságokat pedig a kertművelésben is hasznosítani lehet, ha a fűszernövényekkel megfelelő növényi szomszédságot alakítunk ki. A kapor elősegíti a murok kelését. A kelés nem lesz hiányos, ezért a kártevők elkerülik az állományt. A kapor bármilyen társításban beválik, mint megbízható, egészségvédő szomszédnövény. Általában ládában nevelik elő a bazsalikomot, mert a hidegre érzékeny, de a palántázott bazsalikom azonnal virágzásnak indul, emiatt pedig sok zamat- és hatóanyag kárba megy. Érdemesebb inkább később a sorok közé vetni. A bazsalikom, kömény és a koriander a káposztafélék, a cékla, a korai burgonya és az uborka kitűnő szomszédnövényei. Javítják a termés minőségét – a krumpli ízletességét is kedvezően befolyásolják. A levélzeller jó előveteménye a káposztának, védelmet nyújt a földibolhák, később pedig a hernyókártétel ellen is. A csombort legjobb társítani a paszullyal. Előveteményként vagy egy időben is vethető. A megfigyelések szerint távol tartja a levéltetveket.
A mustár és a repce kiváló zöldtrágyaként
A mustár bármilyen kultúrának jó előveteménye, választónövénye vagy felülvetése lehet. A mustárral elválasztott salátasorokat elkerülik a csigák, de ugyanígy védi a liliomot és a szarkalábat is. Más kártevőket is távol tart, továbbá korán árnyékot ad a társnövényeknek. Bizonyos esetekben – a magas tápanyagigényű növények, mint pl. a paradicsom mellé, a fák törzse körüli részbe stb. ajánlatos a többszöri mustárvetés, ugyanis ha a mustárt nem hagyjuk arasznyinál magasabbra nőni, a talajba dolgozva kitűnő zöldtrágya alapanyag válik belőle. Késő nyáron, ősz elején, amikor a letermett sorokba már nem akarunk új zöldségkultúrát telepíteni, jó, ha valamilyen zöldtrágyanövényt – mustárt vagy repcét – vetünk. Ezeknek könnyű a vetésük, egyszerű a gondozásuk, –7 °C alatti hőmérsékleten pedig biztosan elfagynak, így tavaszra nem maradnak durva szármaradványok a talajban, de értékes tápanyagokkal gazdagítják. A mustár rendkívül hatékony védelmet nyújt a fonálférgek ellen is. Az évelő fűszer- és gyógynövényeket általában az erre a célra kijelölt ágyásban szokták termeszteni. Ezek a növények is nagyszerűen társíthatóak más évelőkkel, amelyek között díszítő szerepet is betöltenek, ezenkívül ható- és illatanyagaik miatt más növények hasznos segítőtársai lehetnek. A levendulát oda érdemes telepíteni, ahol gyakori a hangyakártétel és a levéltetű-fertőzés (pl. rózsaágyásba), de ültethető a liliom-, a nősziromágyások szegélynövényeként is. A citromfű, a zsálya és a kakukkfű szintén hasznos, mert távol tartja a levéltetveket és a csigákat.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás